21 Մարտ 2025 - 09:00 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն զգուշացրել է, որ եթե Հայաստանը միանա Եվրոպական միությանը, նա ստիպված կլինի մասնակցել հակառուսական պատժամիջոցներին ու զենքի մատակարարմանը Ուկրաինային։
Նրա խոսքով՝ նման զարգացումները Հայաստանին ոչ միայն լուրջ տնտեսական խնդիրների առաջ կկանգնեցնեն, այլև նրան կստիպեն սահմանափակումներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, քանի որ Բրյուսելը կհամարի դա անհրաժեշտ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հայաստանը ստիպված կլինի միանալ Եվրոպական միության պատժամիջոցներին և զինվորական-քաղաքական որոշումներին, այդ թվում՝ Եվրոմիության ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակներում, ինչպես նաև Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամին: Այս հիմնադրամը ֆինանսապես աջակցում է Ուկրաինայում նացիստական ռեժիմի զինված ուժերին»,– ասել է նա լրագրողներին։
Ինչպես նշել է Շոյգուն, այդ քայլերը ուղղված կլինեն ոչ միայն Ռուսաստանի և Բելառուսի, այլև Իրանի դեմ, որի հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2024 թվականի արդյունքներով գերազանցել է 737 միլիոն դոլարը։

21 Март 2025 - 08:09 AMT
Секретарь Совета безопасности Российской Федерации Сергей Шойгу предупредил, что в случае присоединения Армении к Европейскому союзу, ей придется принимать участие в антироссийских санкциях и поставках вооружений Украине.
«Армения должна будет присоединиться к европейским санкциям и военно-политическим решениям Евросоюза, в том числе в рамках таких инструментов, как Общая политика безопасности и обороны ЕС, а также Европейский фонд мира. Этот фонд финансово поддерживает вооруженные силы нацистского режима на Украине», — сказал он журналистам, сообщает Тасс.
По его словам, такое развитие событий приведет к тому, что Армения не только столкнется с серьезными экономическими трудностями, но и окажется вынуждена ввести ограничения в отношении России, поскольку этого потребует Брюссель.
Как подчеркнул Шойгу, под удар могут попасть не только Россия и Белоруссия, но также Иран, с которым объем товарооборота Армении по итогам 2024 года составил свыше 737 миллионов долларов.