Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ջոն վան’տ Սխիպը, անդրադառնալով ՈւԵՖԱ Ազգերի լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆի խաղում Վրաստանից կրած 6:1 հաշվով պարտությանը, ներողություն է խնդրել հայ ժողովրդից և երկրպագուներից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նախորդ խաղում Վրաստանի հավաքականը հաղթանակ է տարել 3։0 հաշվով։
«Երբ հանդիպումը սկսում ես այդպես, երրորդ րոպեին գոլ ընդունելով, հետո երկրորդը, երրորդը, մի շարք դրվագներում լինելով ոչ պրոֆեսիոնալ՝ կորցնելով հաճախ գնդակը, այդպիսին պետք է լինի արդյունքը։
Առաջին հերթին ուզում եմ ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից, երկրպագուներից։ Այսպիսի արդյունքն անընդունելի է»,- ասել է Հայաստանի հավաքականի մարզիչը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը հայտարարել է, որ ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներն, ազգային հավաքականը և մարզչական շտաբը հանդես են եկել միասնական հայտարարությամբ՝ պատասխանելով վերջին արդյունքներին։
«Ներողություն ենք խնդրում այս արդյունքների համար»,- ասել է Մելիքբեկյանը՝ փոխանցելով այդ համատեղ ուղերձը, հայտնում է Factor.am-ը։
Նա հավելել է, որ եկել են այն եզրակացության, որ պատրաստ են ընդունել այս մարտահրավերը։
«Բոլորիս անունից ասում եմ՝ ներողություն ենք խնդրում հանրությունից այս արդյունքների համար, բայց երկար զրույցից հետո խոստացել ենք միմյանց և համոզվել ենք, որ կարող ենք որպես մի թիմ առաջ գնալ՝ անկախ այն նեգատիվից, որ ֆուտբոլի նկատմամբ լինում է։ Մենք պատրաստ ենք հաղթահարել բոլոր դժվարությունները, այդ նեգատիվը, մեր խնդիրները ներսում լուծել և հունիսին ներկայանալ միանգամայն այլ վիճակում»,- ասել է Մելիքբեկյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ընթացքում։
Հայաստանի ազգային հավաքականը պարտություն է կրել Վրաստանի ընտրանու հետ խաղում՝ 6:1 հաշվով։ Հայաստանի հավաքականի միակ գոլը երկրորդ խաղակեսում խփել է Էդգար Սևիկյանը։ Այս արդյունքով Հայաստանի թիմը պահպանել է իր տեղը C դիվիզիոնում, իսկ Վրաստանի հավաքականը տեղափոխվել է B դիվիզիոն։

Главный тренер национальной сборной Армении по футболу Джон ван’т Схип извинился перед армянским народом и болельщиками за поражение со счётом 6:1 от сборной Грузии в переходном плей-офф Лиги наций УЕФА, сообщает «Пастинфо».
«Когда матч начинается так — пропускаешь на третьей минуте, затем второй, третий мяч, допускаешь непрофессиональные ошибки, часто теряешь мяч — результат становится закономерным.
Прежде всего, хочу попросить прощения у армянского народа, у болельщиков. Такой результат неприемлем», — заявил он на пресс-конференции.
Президент Федерации футбола Армении (ФФА) Армен Меликбекян отметил, что представители федерации, национальная команда и тренерский штаб выступили с совместным заявлением в ответ на последние результаты.
«Мы приносим извинения за эти результаты», — сказал Меликбекян, передавая общее послание, сообщает Factor.am .
Он добавил, что они пришли к выводу — готовы принять этот вызов.
«От имени всех нас говорю: просим прощения у общественности за эти результаты. Но после долгого разговора мы дали друг другу обещание и уверены, что сможем двигаться вперёд как единая команда, несмотря на негатив вокруг футбола. Мы готовы преодолеть все трудности, справиться с внутренними проблемами и в июне предстать в совершенно ином виде», — заявил он в беседе с журналистами.
Сборная Армении проиграла команде Грузии со счётом 6:1. Единственный мяч армянской команды во втором тайме забил Эдгар Севикян. Несмотря на поражение, Армения сохранила место в дивизионе C, а Грузия вышла в дивизион B.