24 Մարտ 2025 - 07:20 AMT
ՈւԵՖԱ Ազգերի լիգայի փլեյ-օֆֆ փուլում կայացած Վրաստան-Հայաստան պատասխան հանդիպումից հետո մարզադաշտում լարված իրավիճակ է ստեղծվել՝ վրացի երկրպագուների կողմից նետվել են տարբեր առարկաներ հայ երկրպագուների ուղղությամբ։
Արձագանքելով միջադեպին՝ վրացի ակտիվիստ, կինեմատոգրաֆում կանանց դերի և գենդերային ներկայացվածության հարցերով զբաղվող փորձագետ Թամթա Թաթարաշվիլին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որը հայերը հայերը 10։0 հաղթեցին վրացիներին հյուրընկալությամբ և մարդկային հատկանիշներով։
«Հայերը 10:0 հաղթեցին մեզ՝ հյուրընկալությամբ, մշակույթով, էթիկայով և մարդկային հատկանիշներով։
Խայտառակություն և ամոթ․ թող գոնե հավաքականը կամ ֆեդերացիան արձագանքեն այս ամենին և ներողություն խնդրեն հայկական կողմից»,- գրել է նա։
Վրաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ֆան շարժումը ներողություն է խնդրել հայ ֆուտբոլասերներից` Թբիլիսիում կայացած Վրաստան-Հայաստան խաղի ժամանակ վրացի երկրպագուների խմբի սադրիչ պահվածքի համար: Այդ մասին տեղեկություն է տարածել «Հայկական առաջին ճակատ» երկրպագուական շարժման համահիմնադիր Սերգեյ Ջանջոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Վրաստանի հավաքականի ֆան շարժումը՝ «Կոմագեբին», ներողություն է խնդրել մեզնից մարզադաշտի իրենց մի քանի տասնյակ երկրպագուների ու սխալ պահվածքի համար, սոլիդարություն հայտնել մեր պայքարում։ Ինչպես նշել եմ մի քանի անգամ, ֆուտբոլի միջոցով ոչ մի դեպքում մեր 2 երկրների ժողովուրդների մեջ չպետք է թշնամանք ու բացասական տրամադրվածություն առաջանա, մեր թշնամիները մեզ հերիք են։ Իսկ նշածս քայլը, կարծում եմ, կնպաստի, որ մեր երկրների ֆան ակումբները ավելի մտերմանան»,- նշել է Ջանջոյանը:
Նա հավելել է, որ վրացի երկրպագուների սադրիչ գործողությունների մասին կխոսի ավելի ուշ։
ՈւԵՖԱ-ի Ազգերի լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆի պատասխան հանդիպմանը Հայաստանի ազգային հավաքականը հյուրընկալվել է Վրաստանի ընտրանուն՝ պարտվելով 1։6 հաշվով։ Խաղի ավարտին վրացի երկրպագուներից մի խումբ ներխուժել են խաղադաշտ և փորձել մոտենալ հայ երկրպագուների հատվածին՝ նրանց ուղղությամբ նետելով պլաստիկե ու մետաղական տարաներ։

24 Март 2025 - 07:38 AMT
Грузинская активистка публично выразила восхищение армянскими болельщиками после инцидента на матче плей-офф Лиги наций УЕФА между сборными Грузии и Армении.
После ответного матча между Грузией и Арменией в рамках переходного плей-офф Лиги наций УЕФА на стадионе возникла напряжённая ситуация: грузинские болельщики бросали различные предметы в сторону армянских фанатов.
Реагируя на инцидент, грузинская активистка и эксперт по вопросам роли женщин и гендерного представления в кинематографе Тамта Татарашвили на своей странице в Facebook написала, что армяне «победили грузин со счётом 10:0» в плане гостеприимства и человеческих качеств.
«Армяне победили нас 10:0 — по гостеприимству, культуре, этике и человечности. Позор и стыд. Хотя бы сборная или федерация пусть отреагируют и принесут извинения армянской стороне», — написала она.
Фанатское движение сборной Грузии извинилось перед армянскими болельщиками за провокационное поведение группы грузинских фанатов во время матча в Тбилиси. Об этом сообщил соучредитель фанатского движения «Армянский первый фронт» Сергей Джанджоян, передаёт «Арменпресс».
«Фанатское объединение сборной Грузии — «Комагеби» — извинилось перед нами за действия нескольких десятков болельщиков на стадионе и выразило солидарность с нашей борьбой. Как я уже не раз отмечал, футбол не должен становиться причиной вражды и негативных настроений между нашими народами — у нас и без того хватает врагов. Я считаю, что этот шаг будет способствовать укреплению дружбы между фан-клубами наших стран», — заявил Джанджоян.
Он добавил, что позднее подробнее расскажет о провокационных действиях грузинских болельщиков.
В ответном переходном матче плей-офф Лиги наций УЕФА сборная Армении на выезде проиграла команде Грузии со счётом 1:6. После финального свистка группа грузинских болельщиков выбежала на поле и попыталась приблизиться к армянскому сектору, забрасывая его пластиковыми и металлическими предметами.