Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է վրացական ֆուտբոլի զարգացմանը՝ նշելով, որ 10-12 տարի առաջ վրացական ֆուտբոլը խոր ճգնաժամ էր ապրում։
Նա կարևորել է Լևան Կոբիաշվիլիի աշխատանքը Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնում։
«2025 թվականի հոկտեմբերին կլրանա ճիշտ 10 տարի այն պահից, երբ Լևան Կոբիաշվիլին ստանձնեց Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնը։ Դեռ 10-12 տարի առաջ վրացական ֆուտբոլը խոր ճգնաժամ էր ապրում։ Այն ժամանակ մասնագետները միաձայն հաստատում էին, որ Հայաստանի հավաքականը զարգացման մակարդակով առաջ է։ Այժմ պատկերը լրիվ այլ է։ Տասնամյակի ընթացքում Կոբիաշվիլիի թիմը, պետական լուրջ աջակցության շնորհիվ, իրականացրել է արմատական բարեփոխումներ և ամբողջությամբ փոխակերպել վրացական ֆուտբոլը։
Թե ինչպես դա հաջողվեց անել, ես մանրամասն գրել էի դեռ մինչև այն պահը, երբ Վրաստանի հավաքականը դուրս եկավ Եվրո-2024 և այնտեղ իսկական ֆուրոր առաջացրեց: Հիմա ուզում եմ շնորհավորել Լևան Կոբիաշվիլիին և նրա թիմին վերջին 10 տարիների ընթացքում կատարած փայլուն աշխատանքի համար։ Վրաստանի հավաքականի խաղը պարզապես այս լայնածավալ փոփոխությունների սառցաբերգի գագաթն է և տորթի վրա դրված բալը։
Հայաստանի ազգային հավաքականը ՈւԵՖԱ Ազգերի լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆի խաղում Երևանում պարտություն է կրել Վրաստանի ընտրանուց 0։3 հաշվով, իսկ պատասխան խաղում՝ Թբիլիսիում պարտվել է 1։6 հաշվով։ Հայաստանի հավաքականի միակ գոլը երկրորդ խաղակեսում խփել է Էդգար Սևիկյանը։ Այս արդյունքով Հայաստանի թիմը պահպանել է իր տեղը C դիվիզիոնում, իսկ Վրաստանի հավաքականը տեղափոխվել է B դիվիզիոն։

25 Март 2025 - 08:47 AMT
Бывший защитник сборной Армении Роберт Арзуманян в своем аккаунте в Facebook рассказал о развитии грузинского футбола, отметив, что 10-12 лет назад грузинский футбол переживал глубокий кризис.
Он подчеркнул работу Левана Кобиашвили на посту президента Футбольной федерации Грузии.
«В октябре 2025 года исполнилось бы ровно 10 лет с тех пор, как Леван Кобиашвили стал президентом Футбольной федерации Грузии. Еще 10-12 лет назад грузинский футбол находился в глубоком кризисе. Тогда специалисты единогласно утверждали, что сборная Армении опережала в плане развития. Сейчас ситуация совсем другая. За десятилетие команда Кобиашвили, благодаря серьезной государственной поддержке, провела радикальные реформы и полностью преобразила грузинский футбол.
Я подробно писал о том, как это удалось сделать, еще до того, как сборная Грузии вышла на Евро-2024 и вызвала настоящий фурор там. Сейчас хочу поздравить Левана Кобиашвили и его команду за блестящую работу, проделанную за последние 10 лет. Игра сборной Грузии — это всего лишь вершина айсберга этих масштабных изменений и вишенка на торте.»
Сборная Армении проиграла 0:3 Грузии в матче переходного плей-офф Лиги наций УЕФА в Ереване, а в ответной игре в Тбилиси проиграла 1:6. Единственный гол сборной Армении забил Эдгар Севикян во втором тайме. Этот результат позволил Армении остаться в дивизионе C, а сборная Грузии перешла в дивизион B.