26 Մարտ 2025 - 08:38 AMT
Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորել է ապահովել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ձերբակալված հայերի արդար դատաքննության իրավունքն ու անվտանգ պայմանները՝ համաձայն Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների։
Բրիտանական խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ՝ լորդ եպիսկոպոս Ֆիլիպ Մաունստեֆեն դիմել է երկրի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ խնդրելով մեկնաբանել Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարությունները, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա կառավարությանը հարց է ուղղել, թե ինչ են ներկայացրել Ադրբեջանի կառավարությանը այն 23 հայ կալանավորների վերաբերյալ, որոնց վերցրել են Լեռնային Ղարաբաղից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ինչպես նաև՝ ինչ միջոցներ են ձեռնարկում Մեծ Բրիտանիան և միջազգային գործընկերները՝ ապահովելու, որ Ադրբեջանը կատարի միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները։
Ի պատասխան՝ Արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարությունը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիան կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ապահովելու, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում ձերբակալվածները ստանան արդար դատավարության հնարավորություն և պահպանվեն նրանց անվտանգության պայմանները՝ համաձայն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունների։
«Բաքվում մեր դեսպանատունը մեծ ուշադրություն է դարձնում այս դեպքերին և պարբերաբար թարմացնում է տեղեկատվությունը՝ առաջընթացի մասին տեղեկացված լինելու համար։ Մենք նաև հետևողականորեն կոչ ենք անում ազատ արձակել մնացած բոլոր ռազմագերիներին։ Պետնախարար Սթիվեն Դոութին այս հարցերը բարձրացրել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Էլչին Ամիրբեկովի հետ հոկտեմբերին Մեծ Բրիտանիա կատարած այցի ժամանակ։ Մարտի 10-ին Ադրբեջանի նախագահի գլխավոր խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ հանդիպման ժամանակ պետնախարարը նաև հորդորել է Ադրբեջանին՝ օգտվել Հայաստանի հետ պատմական խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորությունից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Великобритания призвала власти Азербайджана обеспечить справедливое судебное разбирательство и безопасность для армян, арестованных в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 года, в соответствии с международными обязательствами Баку.
Член Палаты лордов британского парламента, лорд епископ Филип Маунстефен, обратился в министерство иностранных дел страны с просьбой прокомментировать, как британские власти оценивают так называемые фиктивные судебные процессы над армянами в Баку, сообщает «Factor.am».
Он задал правительству вопрос о том, какие заявления были направлены азербайджанским властям по поводу 23 армян, взятых в плен в сентябре 2023 года из Нагорного Карабаха, и какие меры предпринимают Великобритания и её международные партнёры, чтобы заставить Азербайджан выполнять международные обязательства.
В ответе Министерства иностранных дел, сотрудничества и развития отмечается, что Великобритания призвала власти Азербайджана обеспечить, чтобы арестованные во время боевых действий в сентябре 2023 года получили право на справедливое судебное разбирательство и находились в безопасных условиях в соответствии с международными обязательствами Азербайджана.
«Наше посольство в Баку уделяет большое внимание этим случаям и регулярно обновляет информацию, чтобы отслеживать развитие ситуации. Мы также последовательно призываем освободить всех оставшихся пленных. Государственный министр Стивен Доутин поднял эти вопросы в ходе визита советника президента Азербайджана Эльчина Амирбекова в Великобританию в октябре. 10 марта в ходе встречи с главным советником президента Азербайджана по внешней политике Хикметом Гаджиевым государственный министр также призвал Азербайджан воспользоваться возможностью заключить историческое мирное соглашение с Арменией», — говорится в заявлении.
Согласно сообщению, аналогичные обращения были направлены премьер-министром и министром иностранных дел Великобритании.
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолц заявил, что в беседе с советником президента Азербайджана по нацбезопасности Хикметом Гаджиевым он потребовал освободить пленных и подписать мирное соглашение с Арменией. Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления экс-президента США Дональда Трампа и Майка Уолца.