26 Մարտ 2025 - 09:40 AMT
Ֆրանսիական ARTE հեռուստաալիքը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել սխալ քարտեզի ցուցադրման համար, որտեղ ՀՀ-ն բացակայել է: Այս մասին սոցցանցերում տեղեկացրել է ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչ և լրագրող Գրիգոր Ամիրզանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Arte France հեռուստաալիքի «28 րոպե» հաղորդման ընթացքում ցուցադրված Հարավային Կովկասի քարտեզում Հայաստանը բացակայում է՝ ամբողջությամբ ներառված լինելով Ադրբեջանի կազմում։
«28 րոպե» հաղորդման վարող Էլիզաբեթ Քուինն ընդգծել է, որ խմբագրակազմը ցանկանում է հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել հայ լսարանից՝ եթերում հայտնված քարտեզի համար, որտեղ Հայաստանը բացակայում էր Թուրքիային նվիրված բանավեճի ժամանակ.
Le Figaro պարբերականի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնը X-ի միկրոբլոգում գրել էր. «Ես ոչ մի վայրկյան չեմ հավատում, որ դա միտումնավոր է արվել՝ Arte France-ի «28 րոպե»-ի կամ ադրբեջանական հեռուստալոբբիի գործողությունների արդյունքում, բայց այդ սխալը շատ ցավալի է աչքերի և սրտի համար. Հայաստանը պարզապես ջնջված էր Կովկասի քարտեզից։ Էրդողանի և Ալիևի երազանքը»։
«28 րոպե» հաղորդաշարը ցանկանում է ներողություն խնդրել։ Մենք ներողություն ենք խնդրում մեր հայ ընկերներից սխալ քարտեզի համար, որը երեկ ցուցադրել ենք Թուրքիայի վերաբերյալ բանավեճի ժամանակ: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ներողամտության համար, սա ափսոսանքի արժանի սխալ է, որը բոլորովին ակամա է ստացվել»,–ասել է Էլիզաբեթ Քուինը։
Նա նաև նշել է, որ քննարկման ընթացքում որևէ անդրադարձ չի եղել ոչ Հայաստանին, ոչ էլ Ադրբեջանին, և քարտեզը օգտագործվել է զուտ զեկույցի համատեքստում։

26 Март 2025 - 10:37 AMT
Французский телеканал ARTE официально извинился за показ некорректной карты Южного Кавказа, на которой отсутствовала Армения. Об этом в социальных сетях сообщил французо-армянский журналист Григор Амирзян, передает «Спутник Армения».
Во время передачи «28 минут» была продемонстрирована карта Южного Кавказа, на которой Армения полностью отсутствовала, оказавшись включённой в состав Азербайджана.
Ведущая программы Элизабет Куинн подчеркнула, что редакция желает публично извиниться перед армянской аудиторией за показ карты во время обсуждения, посвящённого Турции, где Армения была отсутствующей. Она подчеркнула, что это не было сделано намеренно.
Заместитель директора издания Le Figaro Жан-Кристоф Бюиссон написал в микроблоге X: «Я ни на секунду не верю, что это было сделано преднамеренно — будь то редакцией “28 минут” или азербайджанским телелобби, — но эта ошибка очень болезненна для глаз и сердца. Армению просто стерли с карты Кавказа. Мечта Эрдогана и Алиева…»
«Передача “28 минут” приносит извинения. Мы искренне просим прощения у наших армянских друзей за ошибочную карту, которую показали вчера во время дебатов о Турции. Ещё раз благодарю за понимание — это прискорбная ошибка, совершенно непреднамеренная», — добавила Куинн.
Она также отметила, что в рамках обсуждения не упоминались ни Армения, ни Азербайджан, а карта была использована исключительно в контексте отчёта.