27 Մարտ 2025 - 07:34 AMT
Ամիրբեկով․ Այս համաձայնագիրը վերջը չէ, այլ սկիզբը՝ ՀՀ–ն պետք է փոխի սահմանադրությունը, հանի երրորդ ուժերին սահմանից
Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը Բուենոս Այրեսում արգենտինական «Perfil» պարբերականին տված հարցազրույցում հորդորել է ՀՀ–ին արագացնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը՝ նշելով, որ «այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինի»։
Նրա խոսքով՝ ավարտված բանակցությունները Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ ճանապարհ են բացել հարաբերությունների կարգավորման և դիվանագիտական կապերի հաստատման համար։ Սակայն դրա համար, ինչպես շեշտել է պաշտոնյան, Հայաստանը պետք է փոփոխություններ կատարի իր Սահմանադրության մեջ, հրաժարվի տարածքային հավակնություններից և ապահովի օտարերկրյա ուժերի դուրսբերումը սահմանային գոտիներից։
«Այս համաձայնագիրը վերջը չէ, այլ սկիզբ։ Խաղաղությունը հիմնվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ կոնկրետ քայլերի վրա»,–ընդգծել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
«Հայաստանին համաձայնության գալուն դրդող գործոններից մեկը այն գիտակցումն է, որ այս հնարավորությունը հավերժ չի լինելու, սխալ կլինի այն բաց թողնել», –հայտարարել է Ամիրբեկովը, գրում է Minval.az-ը։
«Այս համաձայնագիրը վերջը չէ, այլ սկիզբ։ Խաղաղությունը հիմնվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ կոնկրետ քայլերի վրա», — ընդգծել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Արգենտինայի ներքին գործերի նախարար Գիլյերմո Ֆրանկոսի հետ հանդիպման ընթացքում Ամիրբեկովն ասել է, թե հարցը չպետք է դիտարկել միայն մի կողմի տեսանկյունից։ Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է հաշվի առնել Ադրբեջանի դիրքորոշումը, հատկապես տարածքային ամբողջականության սկզբունքի լույսի ներքո, որը պաշտպանում է նաև Արգենտինան Մալվինյան կղզիների շուրջ վեճում։
«Մենք ցանկանում ենք արգենտինացի հանրությանը փոխանցել Ադրբեջանի տեսակետը, որպեսզի նրանց որոշումը կամ դատողությունը հիմնված լինի ոչ միայն մեկ կողմի դիրքորոշման վրա», — հայտարարել է նա։

27 Март 2025 - 08:20 AMT
Специальный представитель президента Азербайджана Эльчин Амирбеков в интервью аргентинскому изданию «Perfil» призвал Армению ускорить подписание мирного договора, подчеркнув, что «эта возможность не будет вечной».
По его словам, завершённые переговоры по тексту мирного соглашения между Баку и Ереваном открывают путь к нормализации отношений и установлению дипломатических связей. Однако, как отметил он, для этого Армении необходимо внести изменения в Конституцию, отказаться от территориальных притязаний и обеспечить вывод иностранных сил из приграничных зон.
«Это соглашение — не конец, а начало. Мир основывается не на заявлениях, а на конкретных действиях», — подчеркнул азербайджанский чиновник.
«Одним из факторов, побуждающих Армению к согласию, является осознание того, что эта возможность не будет вечной. Будет ошибкой её упустить», — заявил Амирбеков, сообщает Minval.az .
На встрече с министром внутренних дел Аргентины Гильермо Франкосом Амирбеков заявил, что проблему не следует рассматривать исключительно с позиции одной стороны. По его мнению, необходимо учитывать позицию Азербайджана, особенно в контексте принципа территориальной целостности, который Аргентина также отстаивает в споре вокруг Мальвинских островов.
«Мы хотим донести точку зрения Азербайджана до аргентинской общественности, чтобы её мнение и оценки не основывались исключительно на позиции одной стороны», — отметил он.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что проект мирного соглашения готов к подписанию. Также заявлено, что Армения готова к консультациям по срокам и месту подписания. В ответ Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о датах пока рано.
Проект соглашения состоит из 17 пунктов, из которых ранее согласовано было 15. Несогласованные статьи касаются отказа от взаимных требований на международном уровне и недопущения размещения представителей третьих стран на границе Армении и Азербайджана.