27 Մարտ 2025 - 08:39 AMT
Հայ գրոսմայստերներ Գաբրիել Սարգսյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Շանթ Սարգսյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը իրենց հաջող խաղով Եվրոպայի անհատական առաջնության ընթացքում ապահովել են մասնակցություն շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությանը։
Գաբրիել Սարգսյանը 11 հնարավորից վաստակել է 8 միավոր՝ զբաղեցնելով 7-րդ հորիզոնականը։ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Շանթ Սարգսյանն ու Հայկ Մարտիրոսյանը 7.5 միավորով գրավել են համապատասխանաբար 17-րդ, 18-րդ և 21-րդ տեղերը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Առաջնության հաղթող է ճանաչվել գերմանացի գրոսմայստեր Մաթիաս Բլյուբաումը՝ վաստակելով 8.5 միավոր։ Նա դարձել է պատմության մեջ առաջին շախմատիստը, ով երկրորդ անգամ հռչակվել է Եվրոպայի տղամարդկանց չեմպիոն։

Габриел Саргсян, Роберт Ованисян, Шант Саргсян и Айк Мартиросян обеспечили себе участие в розыгрыше Кубка мира по шахматам благодаря успешному выступлению на личном чемпионате Европы.
Габриел Саргсян набрал 8 очков из 11 возможных и занял 7-е место. Роберт Ованисян, Шант Саргсян и Айк Мартиросян с результатом 7,5 очка заняли 17-е, 18-е и 21-е места соответственно, сообщает «Pastinfo».
Победителем турнира стал немецкий гроссмейстер Матиас Блюбаум, набравший 8,5 очков. Он стал первым шахматистом в истории, дважды завоевавшим титул чемпиона Европы среди мужчин.