Ռուսաստանի պատանիների հավաքականը, որը Հայաստանում ընթացող բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությանը բռնցքամարտիկների էր հայտագրել բոլոր 13 քաշային կարգերում, հասավ քառորդ եզրափակիչ միակ կորստով` եզրափակչի 1/8 մենամարտում Տիգրան Ուզլյանը (52կգ ք/կ) դուրս մնաց մրցաշարից, զիջելով ղազախ Յերբոլաթ Սեյդալլիեւին: Մյուս 12-ը վստահ հանդես եկան` հաղթելով իրենց մրցակիցներին:
Հայաստանի եւ Ղազախստանի պատանիների հավաքականներն երկրորդն են քառորդ եզրափակչին մասնակոցղ մարզիկների քանակով, որոնք եւս 13-ական մարզիկ էին հայտագրել: Այդ հավաքականներից քառորդ եզրափակիչ են հասել 8-ական բռնցքամարտիկներ:
Հաջող հանդես եկան նաեւ Կուբայի ու Ուկրաինայի հավաքականներն, որոնք քառորդ եզրափակիչ հասան յոթ մարզիկներով: Լիտվայից, Հնդկաստանից, ԱՄՆ-ից ու Թուրքիայից մեկ քառորդ եզրափակչում ռինգ դուրս կգան 6-ական բռնցքամարտիկներ:
Քառորդ եզրափակիչ են դուրս եկել նաեւ Բելառուսի ներկայացուցիչները (6-ը13-ից), Բուլղարիայի (6-ից 1), Ավստրալիայի (4-ից մեկը), Թայվանի (2-ից 1), Չինաստանի (4-ից 2), Կիպրոսի (2-ից 1), Էկվադորի (4-ից 2), Ֆինլանդիայի (2-ից մեկը), Գերմանիայի (5-c 3), Վրաստանի (9-ից 3), Հունգարիայի (13-ից 3), Իռլանդիայի (6-ից 3), Իսրայելի (8-ից 3), Կորեայի (7-ից 1), Մոլդովայի (6-ից 2), Լեհաստանի (8-ից 1), Ռումինիայի (8-ից 1), Ուզբեկստանի (8-ից 5) եւ Չերնոգորիայի (1) ներկայացուցիչները:
Քառորդ եզրափակչի մարտերը տեղի կունենան մայիսի 27-ին, իսկ հաջորդ օրը` մայիսի 28-ին մրցաշարի մասնակիցների համար հանգստյան օր է:
Մայիսի 29-ին տեղի կունենան կիսաեզրափակիչ մենամարտերը, իսկ եզրափակիչն ու փակման արարողությունը տեղի կունենան մայիսի 30-ին:

Юношеская сборная России, заявившая на юношеское первенство мира в Армении боксеров во всех 13 весовых категориях, дошла до четвертьфинала с одной единственной потерей: в 1/8 финала Тигран Узлян (в/к 52 кг) выбыл с турнира, уступив казаху Йерболату Сейдаллиеву. Остальные 12 представителей российской сборной выступили уверенно, одержав победы над всеми своими соперниками.
Второе место по количеству четвертьфиналистов занимают хозяин турнира сборная Армении и команда Казахстана, также заявившие на турнир по 13 боксеров. Из этих сборных в четвертьфинал пробились по 8 боксеров.
Удачно выступили также сборные Кубы и Украины, дошедшие до четвертьфинала семью боксерами. Из Литвы, Индии, США и Турции в одной четвертой на ринг выйдут по 6 боксеров.
В четвертьфинал вышли также представители Белоруссии (6 из 13), Болгарии (1 из 6), Австралии (1 из 4), Тайваня (1 из 2), Китая (2 из 4), Кипра (1 из 2), Эквадора (2 из 4), Финляндии (1 из 2), Германии (3 из 5), Грузии (3 из 9), Венгрии (3 из 13), Ирландии (3 из 6), Израиля (3 из 8), Кореи (1 из 7), Молдовы (2 из 6), Польши (1 из 8), Румынии (1 из 8), Узбекистана (5 из 8) и Черногории (1).
Четвертьфинальные поединки состоятся 27 мая, а на следующий день, 28 мая, у участников турнира будет выходной.
29 мая пройдут полуфинальные встречи, а финал и церемония закрытия юношеского чемпионата мира состоятся 30 мая.