27 Մարտ 2025 - 11:13 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը, ի պատասխան «Հայկական առաջին ճակատ» նախաձեռնության ղեկավար Սերգեյ Ջանջոյանի ֆեյսբուքյան գրառման, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ՈւԵՖԱ-ի գործկոմում իր առաջադրումն ինքնանպատակ չէ։
Նա նաև խայտառակություն է որակել իրեն խանգարելու մտադրության վերաբերյալ Ջանջոյանի հայտարարությունը։
«Մարտի 26-ին, «Հայկական առաջին ճակատ» շարժման ղեկավար Սերգեյ Ջանջոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել, որում անդրադարձել է իմ՝ ՈւԵՖԱ-ի գործկոմի անդամ դառնալուն խանգարելու իրենց մտադրությունների մասին: Համարում եմ, որ Ջանջոյանի հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան խայտառակություն, քանզի մի բան է, երբ երկրպագուների մի խումբ պահանջում է ՀՖՖ նախագահի հրաժարականը, մեկ այլ բան է, երբ հայտ է ներկայացվում խոչընդոտել եվրոպական կառույցի ղեկավար մարմնում ներկայացուցիչ ունենալու և Հայաստանը միջազգային հարթակներում պատվով ներկայացնելու փորձին:
Սա առնվազն հակահայաստանյան քայլ է, որը վնաս է հասցնելու պետության հեղինակությանը և ակնհայտորեն ուղղված է հայկական ֆուտբոլի դեմ: Փաստորեն, նման մտադրություններ ունեցողները փորձում են խոչընդոտել Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան պետություն միջազգային ասպարեզում ներկայանալու հնարավորությանը։
Բացի դա, Ջանջոյանը, խեղաթյուրելով իրականությունը, նաև հնչեցնում է անձնական բնույթի վիրավորանքներ և կեղծ ու անհիմն մեղադրանքներ, որոնց պատասխան կտրվի օրենքով սահմանված կարգով:
Մեզ համար միանգամայն պարզ է, թե որտեղից է ուղղորդված այս հերթական «ինքնաբուխ» հայտարարությունը: Սա շարունակությունն է նմանատիպ այլ գործողությունների ու հայտարարությունների, որոնք իրականացվում են այլ հարթակներում նույն անձանց կողմից: Ցանկանում եմ այս պահին հիշեցնել այդ մարդկանց, որ իրենց նախորդ բոլոր փորձերը ուղղակի ձախողվել են: Մենք չենք թույլ տալու նման հակապետական գործելաոճով աչքի ընկնող մարդկանց խոչընդոտել մի գործընթացի, որից միայն շահելու է հայկական ֆուտբոլը և անելու ենք ամեն հնարավորը ֆուտբոլը նման մարդկանցից ազատելու համար:
ՈւԵՖԱ-ի գործկոմի կազմում իմ առաջադրումն ինքնանպատակ չէ, այլ վերջին տարիներին ՈւԵՖԱ-ում իմ և ՀՖՖ ներկայացուցիչների գործունեության տրամաբանական շարունակությունն է։ Նախընտրական արշավի ընթացքում ես ՈւԵՖԱ-ի անդամ ֆեդերացիաներին ներկայացրել եմ եվրոպական ֆուտբոլի զարգացման իմ տեսլականը, այն է՝ պահպանել և զարգացնել եվրոպական սպորտի մոդելը ֆուտբոլում և դա կարևոր եմ համարում հատկապես միջին և փոքր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար»,–ասվում է Մելիքբեկյանի հայտարարության մեջ։
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ «Հայկական առաջին ճակատն» ու նրա աջակիցները պահանջում են Մելիքբեկյանի հրաժարականը։

27 Март 2025 - 12:11 AMT
Президент Федерации футбола Армении Армен Меликбекян выступил с заявлением в ответ на публикацию Сергея Джанджояна, руководителя движения «Армянский первый фронт», отметив, что его выдвижение в Исполком УЕФА не является самоцелью.
Он также охарактеризовал заявление Джанджояна о намерении помешать этому процессу как «позор».
«26 марта лидер движения «Армянский первый фронт» Сергей Джанджоян разместил на своей странице в Facebook публикацию, в которой упомянул о намерении воспрепятствовать моему избранию в Исполнительный комитет УЕФА. Считаю, что заявление Джанджояна — это не что иное, как позор. Одно дело, когда группа болельщиков требует отставки президента ФФА, и совсем другое — когда предпринимаются действия по блокировке представительства Армении в руководящем органе европейской структуры и попыток достойно представить страну на международной арене», — говорится в заявлении Меликбекяна.
По его словам, это как минимум антииармянский шаг, наносящий вред авторитету государства и направленный против армянского футбола. «Фактически те, кто вынашивает такие планы, пытаются воспрепятствовать представлению Армении как суверенного государства на международной арене».
Меликбекян также отметил, что Джанджоян искажает действительность, прибегает к личным оскорблениям и выдвигает ложные и беспочвенные обвинения, за которые будет дан ответ в установленном законом порядке.
«Нам абсолютно ясно, откуда поступает эта очередная «спонтанная» инициатива. Это продолжение подобных действий и заявлений, предпринятых теми же лицами на других площадках. Хочу напомнить этим людям, что все их предыдущие попытки провалились. Мы не позволим лицам, действующим в антипатриотичной манере, помешать процессу, который может принести пользу армянскому футболу. Мы сделаем всё возможное, чтобы освободить футбол от влияния таких людей».
Меликбекян подчеркнул, что его выдвижение в Исполком УЕФА является логическим продолжением деятельности, проводимой им и представителями ФФА в последние годы. «Во время предвыборной кампании я представил федерациям-членам УЕФА своё видение развития европейского футбола, заключающееся в сохранении и развитии европейской спортивной модели. Это особенно важно для стран среднего и малого масштаба, включая Армению», — заключил он.