Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև շարունակում է ձևավորվել բազմակողմ քաղաքական համագործակցություն, որի շրջանակում կողմերի տեսակետները միջազգային օրակարգի հարցերի մեծամասնության վերաբերյալ համընկնում են կամ մոտ են միմյանց։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Երևանը մշտապես աջակցել է Ռուսաստանի նախաձեռնություններին և համահեղինակ է եղել մի շարք բանաձևերի, որոնք ուղղված են նացիզմի հերոսացման դեմ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կան հարցեր, որոնք դեռևս կարգավորված չեն, դրանք կարիք ունեն ճշգրտման, որպեսզի վնաս չհասցվի հարաբերություններին, և այդ հարցերն էլ մենք քննարկում ենք», – ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը կարծում է, որ Երևանում գնահատել են եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծերում ակտիվ մասնակցության գործնական նշանակությունը և գիտակցում են դրանց դերը երկրի սոցիալ-տնտեսական կայունության ու անվտանգության ապահովման գործում։
Զախարովան նշել է, որ երկու երկրների ղեկավարների միջև մշտական կապ է պահպանվում, Հայաստանի վարչապետն ընդունել է Մոսկվա այցելելու հրավերը՝ մասնակցելու Հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին։ Նա նաև տեղեկացրել է արտաքին գործերի նախարարների կառուցողական բանակցությունների, ԱԳՆ փոխնախարարների վերջերս անցկացված խորհրդակցությունների, միջխորհրդարանական մեխանիզմների գործունեության և գործարար, մշակութային-հումանիտար և կրթական ոլորտներում նախաձեռնությունների մասին։
Մասնավորապես՝ ապրիլին հայկական պատվիրակությունը կայցելի «Սիրիուս» կրթական կենտրոն՝ Ջերմուկում տաղանդավոր երեխաների համար նախատեսված ռուսական կրթական կենտրոնի բացման գործընթացն արագացնելու նպատակով։
Ավելի վաղ Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն հայտարարել է, որ ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են առավելապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, ինչը համապատասխանում է երկու երկրների արտաքին տնտեսական շահերին։

Между Арменией и Россией продолжается формирование многостороннего политического взаимодействия, в рамках которого позиции сторон по большинству вопросов международной повестки совпадают или близки друг к другу. Об этом заявила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова.
По ее словам, Ереван стабильно поддерживает инициативы Москвы и является соавтором ряда резолюций, направленных против героизации нацизма, сообщает «Sputnik Армения».
«Есть вопросы, которые пока остаются нерешенными, они требуют уточнения, чтобы не нанести ущерб отношениям, и мы их обсуждаем», — подчеркнула Захарова.
Она добавила, что российская сторона считает: в Ереване оценили практическое значение активного участия в евразийских интеграционных проектах и осознают их роль в обеспечении социально-экономической стабильности и безопасности страны.
Захарова отметила, что между лидерами двух стран поддерживается постоянная связь, премьер-министр Армении принял приглашение посетить Москву для участия в торжественных мероприятиях, посвященных 80-летию Победы. Она также сообщила о конструктивных переговорах министров иностранных дел, недавних консультациях заместителей министров, деятельности межпарламентских механизмов, а также о проектах в предпринимательской, культурно-гуманитарной и образовательной сферах.
В частности, в апреле армянская делегация посетит образовательный центр «Сириус» с целью ускорения открытия российского учебного центра для одаренных детей в Джермуке.
Ранее торговый представитель России в Армении Анна Донченко заявила, что двусторонние отношения развиваются преимущественно в рамках Евразийского экономического союза, что соответствует внешнеэкономическим интересам обеих стран.