27 Մարտ 2025 - 13:21 AMT
Հայաստանի ներկայացուցիչները 7 մեդալ են նվաճել ՀՀ վաստակավոր մարզիչ, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատող Լյովա Վարդանյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային 4-րդ հուշամրցաշարում՝ մեկ ոսկե, երկու արծաթե և չորս բրոնզե մեդալ։
Մրցաշարը տեղի է ունեցել մարտի 24-26-ը՝ Երևանի «Միկա» մարզադահլիճում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։
Հաղթողի տիտղոսը բաժին է հասել 61 կգ քաշային Հարություն Հովհաննիսյանին։ Արծաթե մեդալների են արժանացել նույն քաշային կարգում հանդես եկող Էրիկ Հայրիյանը և 65 կգ քաշային Րաֆֆի Արտուշյանը։ Բրոնզե մեդալները նվաճել են Գագիկ Ղազարյանը (61 կգ), Տիգրան Ղազարյանը (70 կգ), Ռազմիկ Եփրեմյանը (86 կգ) և Խաչատուր Խաչատրյանը (125 կգ)։
Եռօրյա մրցապայքարի արդյունքում, տարբեր քաշային կարգերում չեմպիոնի կոչմանն են արժանացել հետևյալ ըմբիշները՝ Նուրդանատ Աիտանով (57 կգ, Ղազախստան), Հարություն Հովհաննիսյան (61 կգ, Հայաստան), Բիլոլ Շարիպ Ուուլու (65 կգ, Ղրղզստան), Էլհաիչուրան Էբրահիմ (70 կգ, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն), Մահիդ Մամիվադ Մոհամմադ (74 կգ, ԻԻՀ), Շամիսպոր Հաջվանդ Աբոլֆազլ (79 կգ, ԻԻՀ), Յոհլան Սագար (86 կգ, Հնդկաստան), Նուրի Թուհիդ (92 կգ, ԻԻՀ), Մալաֆեհ Էֆրան (97 կգ, ԻԻՀ) և Յեդիգե Կասսիմբեկ (125 կգ, Ղազախստան)։
Այս տարվա մրցաշարին մասնակցել է մոտ 200 ըմբիշ՝ ներկայացնող Հայաստանը, Իտալիան, Ֆրանսիան, Իրանը, Բելառուսը, Մոլդովան, Հնդկաստանը, Ղրղզստանը, Ղազախստանը, Վրաստանը և Կաբո Վերդեն։

27 Март 2025 - 13:32 AMT
Представители Армении завоевали семь медалей — одну золотую, две серебряные и четыре бронзовые — на 4-м международном мемориальном турнире по вольной борьбе имени заслуженного тренера Армении, почетного деятеля физической культуры и спорта Левы Варданяна.
Соревнования прошли с 24 по 26 марта в ереванском спорткомплексе «Мика» при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и мэрии Еревана.
Звание победителя завоевал Арутюн Ованнисян в весовой категории до 61 кг. Серебряные медали достались Эрику Айрияну (61 кг) и Раффи Артушяну (65 кг). Бронзовыми призерами стали Гагик Газарян (61 кг), Тигран Газарян (70 кг), Размик Епремян (86 кг) и Хачатур Хачатрян (125 кг).
Чемпионами турнира в других весовых категориях стали: Нурданат Айтанов (57 кг, Казахстан), Билол Шарип уулу (65 кг, Кыргызстан), Эльхаичуран Эбрахим (70 кг, Иран), Махид Мамивад Мохаммад (74 кг, Иран), Шамиспур Хаджванд Абольфазл (79 кг, Иран), Йохлан Сагар (86 кг, Индия), Нури Тухид (92 кг, Иран), Малафех Эфран (97 кг, Иран) и Едиге Касымбек (125 кг, Казахстан).
В турнире этого года приняли участие около 200 борцов из Армении, Италии, Франции, Ирана, Белоруссии, Молдовы, Индии, Кыргызстана, Казахстана, Грузии и Кабо-Верде.