28 Մարտ 2025 - 08:18 AMT
Մարտի 26-ին ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալությունը (USAGM) տեղեկացրել է «Ազատ Եվրոպա/Ազատությունը» ռադիոկայանին, որ չեղարկում է իր նամակը, որով դադարեցվում էր «Ազատության» 2025 թվականի ֆինանսական տարվա դրամաշնորհային համաձայնագիրը, և հետևաբար համաձայնագիրը նորից ուժի մեջ է:
USAGM-ի ծանուցումը հաջորդել է ԱՄՆ Կոլումբիայի շրջանային դատարանի որոշմանը, որով բավարարվել է ռադիոկայանի միջանկյալ պահանջն ընդդեմ USAGM-ի՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից «Ազատությանը» հատկացված ֆինանսավորման ապօրինի դադարեցման առնչությամբ, հայտնում է «Ազատությունը»։
Դատավոր Ռոյս Լամբետը որոշել էր մինչև գործի վերաբերյալ բուն լսումները կասեցնել «Ազատություն» ռադիոկայանը փակելուն ուղղված քայլերը։ «Ազատություն» ռադիոկայանի հայցի պահանջն է, որ լրատվամիջոցը ստանա Կոնգրեսի՝ իրեն հատկացված մոտ 77 միլիոն դոլարը:
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ և գործադիր տնօրեն Սթիվեն Կապուսն ասել է․ «Սա հուսադրող նշան է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի գործունեությունը կարող է շարունակվել, ինչպես Կոնգրեսն էր նախատեսում։ Մենք սպասում ենք USAGM-ի պաշտոնական հաստատմանը, որ դրամաշնորհային ֆինանսավորումն անհապաղ կվերսկսվի»։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը 1953-ին հիմնադրված անկախ մեդիա կազմակերպություն է, որը ֆինանսավորվում է Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի կողմից՝ USAGM-ի միջոցով:
Մարտի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվել է զգալիորեն կրճատել USAGM-ի և մի շարք այլ պետական կառույցների գործունեությունը։

26 марта Агентство США по глобальным медиа (USAGM) уведомило радиостанцию «Свободная Европа/Радио Свобода» о том, что отзывает свое прежнее письмо о приостановке грантового соглашения на 2025 финансовый год. Таким образом, соглашение снова вступает в силу.
«Это уведомление последовало за решением Окружного суда США по округу Колумбия, который удовлетворил временное требование радиостанции в иске против USAGM, касающемся незаконного прекращения финансирования, выделенного «Свободе» Конгрессом,» – сообщает радиостанция.
Судья Ройс Ламберс постановил приостановить любые действия, направленные на закрытие радиостанции, до начала основных слушаний. В иске «Свобода» требует выплатить около 77 миллионов долларов, выделенных Конгрессом США.
«Это обнадеживающий сигнал о том, что работа RFE/RL может продолжиться, как и предполагал Конгресс. Мы ожидаем официального подтверждения от USAGM о немедленном возобновлении финансирования», — заявил президент и исполнительный директор радиостанции Стивен Капус.
Радиостанция «Свободная Европа/Радио Свобода», основанная в 1953 году, является независимой медиаорганизацией, финансируемой Конгрессом США через USAGM.
14 марта президент США Дональд Трамп подписал указ, предусматривающий значительное сокращение деятельности USAGM и ряда других государственных структур.