Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն, որը մարտի 19-ին ձերբակալվել է քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնյաների հետ միասին և կալանավորվել, հոդված է հրապարակել ամերիկյան The New York Times պարբերականում՝ վերնագրելով այն «Ես Թուրքիայի նախագահի գլխավոր մրցակիցն եմ, ինձ կալանավորել են»։
Իմամօղլուն նշել է, որ իր կալանավորումը ուղղակիորեն պայմանավորված է քաղաքական նկատառումներով՝ բացատրելով, որ ինքն Էրդողանի գլխավոր ընդդիմախոսն է։
«Երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հասկացավ, որ չի կարող ինձ հաղթել ընտրություններում, դիմեց այլ մեթոդների։ Նա հաղթեց իր հիմնական քաղաքական մրցակցին՝ ինձ։ Ինձ հեռացրել են ընտրված պաշտոնից ֆինանսական մեղադրանքների պատճառով»,- գրել է Իմամօղլուն՝ ընդգծելով, որ ձերբակալվել է անհիմն մեղադրանքներով, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ նրա՝ Էրդողանի վարչակազմը քանդում է ժողովրդավարական հիմնակառուցվածքները, սահմանափակում մամուլի ազատությունը, պաշտոնից հեռացնում է ընտրված ղեկավարներին, նսեմացնում օրենսդիր մարմնի դերը, վերահսկում դատական համակարգը և մանիպուլացնում ընտրական գործընթացները։
«Նա լռեցնում է լրատվամիջոցներին, ընտրված քաղաքապետերին փոխարինում է հոգաբարձուներով, չեզոքացնում է օրենսդիր մարմինը, վերահսկում է դատական համակարգը և շահարկում է ընտրությունները: Վերջին ամիսներին ցուցարարների և լրագրողների զանգվածային ձերբակալությունները հստակ ուղերձ են հղել՝ ոչ ոք ապահով չէ։ Քվեները կարող են անվավեր ճանաչվել, ազատությունները մի ակնթարթում ձեզանից կարող են խլել։ Էրդողանի իշխանության տակ գտնվող հանրապետությունը վերածվել է վախի հանրապետության»,- նշել է նա։
Իմամօղլուն ընդգծել է, որ չնայած ճնշումներին, թուրք հասարակության լայն շերտեր համախմբվել են արդարության և ավելի լավ ապագայի գաղափարի շուրջ։ Նա ասել է, որ բողոքի ալիքները տարածվել են ամբողջ Թուրքիայով։
Միևնույն ժամանակ, Իմամօղլուն դժգոհել է, որ Արևմուտքի արձագանքը իր կալանավորմանը բավարար չի եղել՝ հատկապես այն պարագայում, երբ այս երկրներն առաջին հերթին պաշտպանում են ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքները։
«Չնայած ճնշումներին՝ համերաշխության օրինակները շարունակվում են։ Սոցիալ-դեմոկրատ առաջնորդներն ու քաղաքապետերը Թուրքիայում և ամբողջ աշխարհում՝ Ամստերդամից մինչև Զագրեբ, իմ ձերբակալությունից հետո քաջությամբ և սկզբունքայնությամբ իրենց աջակցությունը ցուցաբերեցին: Քաղաքացիական հասարակությունը նույնպես հետ չի կանգնել, բայց կենտրոնական կառավարությունների լռությունը խլացուցիչ է։ Վաշինգտոնը միայն մտահոգություն է հայտնել «վերջին ձերբակալությունների և բողոքի ցույցերի վերաբերյալ»։ Եվրոպական առաջնորդները, մի քանի բացառություններով, խիստ չեն արձագանքել»,- գրել է ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը:
Նա հավելել է, որ վերջին զարգացումները, ներառյալ՝ Ռուսաստանի պատերազմն Ուկրաինայում, Ասադի վարչակարգի տապալումը Սիրիայում և ավերածությունները Գազայում, մեծացրել են Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունը, և դա ավելի ակնհայտ է դառնում, հատկապես, երբ հաշվի են առնվում եվրոպական անվտանգությանը նպաստելու՝ Անկարայի կարողությունները։
Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Ստամբուլի կալանավորված և ժամանակավորապես աշխատանքից հեռացված քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին։

29 Март 2025 - 08:41 AMT
Оппозиционный мэр Стамбула Экрем Имамоглу, арестованный 19 марта вместе с несколькими чиновниками мэрии, опубликовал статью в американском издании The New York Times под заголовком «Я — главный соперник президента Турции. Меня посадили».
Имамоглу утверждает, что его арест продиктован исключительно политическими мотивами и связан с тем, что он является основным противником президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Когда Эрдоган понял, что не сможет победить меня на выборах, он прибегнул к другим методам. Он расправился со своим главным политическим оппонентом — со мной. Меня отстранили от избранной должности под предлогом финансовых обвинений», — написал Имамоглу, подчеркнув, что обвинения беспочвенны, передаёт «Factor.am».
По его словам, администрация Эрдогана разрушает основы демократии, ограничивает свободу прессы, отстраняет избранных лидеров, нивелирует роль законодательной власти, контролирует суды и манипулирует выборами.
«Он заставляет замолчать СМИ, заменяет избранных мэров доверенными лицами, нейтрализует парламент, контролирует суды и манипулирует выборами. Массовые аресты демонстрантов и журналистов за последние месяцы передают чёткий сигнал: никто не в безопасности. Голоса могут быть признаны недействительными, свободы отняты в одно мгновение. Республика под властью Эрдогана превратилась в республику страха», — отметил он.
Тем не менее, Имамоглу подчеркнул, что значительная часть турецкого общества сплотилась вокруг идей справедливости и лучшего будущего. По его словам, волна протестов охватила всю страну.
Одновременно он выразил недовольство тем, как страны Запада отреагировали на его арест, несмотря на заявленную приверженность демократии и правам человека.
«Несмотря на давление, примеры солидарности продолжаются. Социал-демократические лидеры и мэры — от Амстердама до Загреба — открыто выразили поддержку. Гражданское общество также не осталось в стороне. Но молчание центральных правительств оглушает. Вашингтон лишь выразил „озабоченность по поводу последних арестов и протестов“. Европейские лидеры, за редким исключением, отреагировали крайне сдержанно», — написал Имамоглу.
Он также добавил, что такие события, как война России против Украины, крах режима Асада в Сирии и разрушения в Газе, усилили стратегическую роль Турции, особенно с точки зрения обеспечения безопасности Европы.
Оппозиционная Народно-республиканская партия выдвинула арестованного и временно отстранённого от должности мэра Стамбула Экрама Имамоглу в качестве кандидата на пост президента. Имамоглу был арестован 19 марта по обвинению в руководстве преступной группой и коррупции. Также возбуждено дело, связанное с терроризмом — ему вменяют поддержку запрещённой Рабочей партии Курдистана. Политик отверг все обвинения.