ՌԴ Պետդումայում մեկնաբանել են այն տեղեկությունը, որ ՀՀ–ն պաշտոնապես տեղեկացրել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության` ՀԱՊԿ քարտուղարությանը իր որոշման մասին՝ կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորման վերաբերյալ փաստաթուղթը չստորագրելու մասին։
Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը, «Ռոդինա» կուսակցությունից, ասել է, որ ՀՀ–ն հրաժարվում է ՀԱՊԿ ֆինանսավորումից, Արևմուտքին հաճոյանալու համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Երևանը անում է ամեն ինչ՝ Արևմուտքին հաճոյանալու համար. Հայաստանի խորհրդարանն անգամ պաշտոնական որոշում է ընդունել ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ»,–ասել է նա։
Ժուրավլյովը նշել է, որ նման բանաձև չկա Եվրամիության որևէ անդամ երկրի մոտ, քանի որ դա անհրաժեշտ չէ նույնիսկ որպես ձևականություն։
Նա նաև կասկած է հայտնել Հայաստանի նախորդ վճարումների վերաբերյալ ՀԱՊԿ-ին՝ ընդգծելով բաց աղբյուրներում այդ մասին տեղեկատվության բացակայությունը։
«Հիմա հրաժարվում են վճարել ՀԱՊԿ-ին, և անմիջապես հարց է առաջանում՝ իսկ երբևէ վճարե՞լ են։ Բաց աղբյուրներում այդ մասին որևէ տեղեկատվություն չկա»,–ասել է նա։
Պատգամավորը հիշեցրել է Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ ՀԱՊԿ ուժերը մասնակցել են կարգի պահպանմանը, և նշել է, որ այդ ժամանակ Հայաստանի 200 զինվորականները «հերոսաբար» գրավել են ոչ ոքի կողմից չպաշտպանվող հացի գործարանը, ինչից հետո նրանց գործողությունները ավարտվել են։
Վերջում Ժուրավլյովը ենթադրել է, որ եթե Հայաստանը դուրս գա ՀԱՊԿ-ից և խզի կապերը Ռուսաստանի հետ, ապա կարող է արագ կլանվել հարևան պետությունների կողմից, որոնք տարածքային պահանջներ ունեն ՀՀ–ից՝ հավելելով, որ «ՆԱՏՕ-ից կամ ԵՄ-ից ոչ ոք մատը մատին չի խփի՝ օգնելու համար»։

1 Апрель 2025 - 08:10 AMT
Армения официально уведомила секретариат Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) о своём решении не подписывать документ, касающийся финансирования деятельности организации. Об этом сообщил первый заместитель председателя комитета Госдумы по обороне Алексей Журавлев, представитель партии «Родина».
По его словам, Армения отказывается от финансирования ОДКБ, стараясь угодить Западу, передает РИА Новости.
«Ереван делает всё, чтобы угодить Западу. Парламент Армении даже принял официальное решение о вступлении в Европейский союз», — заявил Журавлев.
Он отметил, что ни в одной стране-члене ЕС такой резолюции не существует, поскольку в этом нет необходимости даже формально.
Также Журавлев усомнился в том, что Армения когда-либо производила выплаты в ОДКБ, сославшись на отсутствие подобной информации в открытых источниках.
«Сейчас отказываются платить ОДКБ, и сразу возникает вопрос — а платили ли когда-нибудь? В открытых источниках такой информации нет», — отметил он.
Депутат напомнил о событиях в Казахстане, когда силы ОДКБ участвовали в наведении порядка. Он подчеркнул, что армянские военные в количестве 200 человек «героически» заняли неохраняемый хлебозавод, после чего их миссия завершилась.
В завершение Журавлев предположил, что если Армения выйдет из ОДКБ и порвёт связи с Россией, то она может быть «быстро поглощена соседними государствами», которые имеют к ней территориальные претензии. Он добавил, что «ни НАТО, ни ЕС пальцем не пошевелят, чтобы помочь».