2 Ապրիլ 2025 - 12:02 AMT
Իրանի ԱԳ փոխնախարար․ Շատ լավ նորություն է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիրը վերջանական տեսքի է բերվել
Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման փաստը՝ շեշտելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանի համար:
«Շատ լավ նորություն է, որ համաձայնագիրը վերջանական տեսքի է բերվել։ Մեր կարծիքով, որքան շուտ ստորագրվի այդ փաստաթուղթը, այդքան լավ կլինի երկու երկրների, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանի համար»,-Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին։
Իրանի ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ տարածաշրջանը երկար ժամանակ վկա է եղել արյունահեղության, ատելության և ռազմական բախումների, և ըստ նրա՝ այժմ եկել է դրանց վերջ դնելու պահը, գրում է Auroranews.am-ը։
Նա կոչ է արել ուշադրություն դարձնել այն հնարավորություններին, որոնք կարող են ի հայտ գալ ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի զարգացման համար։
«Իրանը, որպես երկու երկրների բարեկամ, պատրաստ է բարեկամության ձեռք մեկնել Հայաստանին և Ադրբեջանին, չենք վարանի անել հնարավորը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների բարելավմանը նպաստելու համար»,-ասել է Ռավանչին։
Իրանի փոխարտգործնախարարը փաստել է, որ երկու պետությունների միջև նախկինում լուրջ տարաձայնություններ են եղել, սակայն հավելել է, որ զինված հակամարտությամբ դրանց լուծում գտնել չի կարելի, քանի որ նման տարբերակները լինում են կարճաժամկետ։
«Անցյալը անցյալում է։ Հիմա ժամանակն է, որ երկու ժողովուրդներն էլ տեսնեն, թե ինչ հնարավորություններ կան հարաբերությունները կարգավորելու համար»,-հայտարարել է իրանցի պաշտոնյան և նկատել, որ տնտեսական դաշտում մեծ ներուժ կա և խաղաղության համաձայնագրի կնքման դեպքում դրանից կօգտվի ամբողջ տարածաշրջանը։

2 Апрель 2025 - 12:56 AMT
Заместитель министра иностранных дел Ирана Маджид Тахт Раванчи приветствовал факт окончательной доработки мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув его значение для всего региона.
«Очень хорошая новость, что соглашение приведено к окончательной форме. По нашему мнению, чем раньше будет подписан этот документ, тем лучше как для двух стран, так и для всего региона», — заявил Тахт Раванчи в интервью Общественному телевидению.
По его словам, регион на протяжении долгого времени становился ареной кровопролития, ненависти и вооруженных столкновений, и сейчас наступил момент положить этому конец, пишет «Auroranews.am».
Иранский дипломат призвал обратить внимание на те возможности, которые могут открыться не только для Армении и Азербайджана, но и для развития всего региона.
«Иран, как дружественное обеим странам государство, готов протянуть руку дружбы Армении и Азербайджану и не станет колебаться, если появится возможность способствовать улучшению их отношений», — отметил он.
Он признал, что в прошлом между двумя странами существовали серьезные разногласия, однако подчеркнул, что вооружённые конфликты не дают устойчивого решения, так как такие подходы имеют краткосрочный эффект.
«Прошлое осталось в прошлом. Сейчас настало время для обоих народов рассмотреть существующие возможности для нормализации отношений», — заявил Тахт Раванчи, добавив, что в экономической сфере существует значительный потенциал, который можно реализовать при подписании соглашения.
13 марта МИД Армении объявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее не согласованным статьям проекта мирного соглашения и что документ готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. Однако позже Азербайджан выдвинул новые предварительные условия и заявил, что пока рано говорить о дате встречи.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, из которых ранее было согласовано 15. Несогласованные положения касались отказа от взаимных международных претензий и недопущения размещения представителей третьих стран на границе между Азербайджаном и Арменией.