2 Ապրիլ 2025 - 13:57 AMT
Մեծ Բրիտանիայի մի խումբ պատգամավորներ դիմել են իրենց կառավարությանը՝ հորդորելով ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ հայ գերիներին ազատ արձակելու համար։
Պաշտոնական նամակով դիմել են Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բազմակուսակցական խմբի նախագահ Ջեսիկա Մորդենը, ինչպես նաև խմբի փոխնախագահներ Ջոն Ուիթինգդեյլը, Կրիս Լոուն և Լորդ Մարկ Մաքինսը։ Այդ մասին X սոցիալական հարթակում տեղեկացրել է Ջեսիկա Մորդենը։
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Մեծ մտահոգություն կա, այդ թվում՝ բանտարկյալների հարազատներից և Մեծ Բրիտանիայում սփյուռքից եկող լուրերի առնչությամբ՝ կապված բանտարկյալների անկախ իրավական աջակցության բացակայության, ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին դատավարություններին հետևելու արգելքի հետ», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրանք նաև ահազանգ ենք հնչեցնում Բաքվում BBC News Azerbaijani և «Ամերիկայի Ձայնի» դադարեցումների, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության կասեցման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի բազմաթիվ գործակալություններին երկրից արտաքսելու մասին սպառնալիքների վերաբերյալ։
«Բանտարկյալների ընտանիքների անդամները մեզ հայտնում են, որ նրանք գտնվում են գրեթե ամբողջական մեկուսացման մեջ և հազվադեպ են կապ հաստատում հարազատների հետ։ Մենք հատկապես մտահոգված ենք բանտարկյալներից մեկի՝ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակով, որը մինչև վերջերս գրեթե մեկ ամիս հացադուլի մեջ էր։
Մենք խնդրում ենք, որ նախարարները քննարկեն Բաքվում բրիտանական դեսպանության ներկայացուցիցների՝ 23 հայ բանտարկյալներին այցելելու հնարավորությունը։ Մենք նաև խնդրում ենք նախարարներին՝ հաստատակամորեն խնդրել Ադրբեջանին՝ թույլատրել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին վերադառնալ Ադրբեջան և այցելելու բանտարկյալներին՝ ստուգելու նրանց ինքնազգացողությունը, վերականգնել Բաքվում BBC News Azerbaijani աշխատանքները, ինչպես նաև ապահովել դատավարությունների մանրազննին վերահսկողությունը և անհապաղ կերպով ազատ արձակել բոլոր հայ բանտարկյալներին՝ իբրև երկու երկրների միջև կայուն խաղաղության տանող ուղու գրավական»,-ասվում է բրիտանացի խորհրդարանականների նամակում։
ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը՝ USCIRF-ը հրապարակել է տարեկան զեկույց, որտեղ ասվում է, որ հայ քրիստոնյա բանտարկյալները հաճախ դառնում են դաժան վերաբերմունքի թիրախ, ենթարկվում ծեծի, հոգեբանական բռնության, բժշկական օգնության հասանելիության և նորմալ սննդի բացակայության։ Կրոնական հետապնդումները փաստագրվում են նաև խաչի տեսքով դաջվածքները այրելով ջնջելու փորձերով։

2 Апрель 2025 - 14:34 AMT
Группа депутатов парламента Великобритании обратилась к правительству с призывом оказать давление на Азербайджан с целью освобождения армянских пленных, подчеркнув, что это станет важным шагом к установлению мира.
Официальное письмо подписали председатель межпартийной парламентской группы по Армении Джессика Мордэн и её заместители Джон Уиттингдейл, Крис Лоу и лорд Марк Макиннес. Об этом в социальной сети X сообщила сама Мордэн.
В письме, как передаёт «Panorama.am», говорится: «Существует серьёзная обеспокоенность, в том числе от родственников заключённых и армянской диаспоры в Великобритании, в связи с отсутствием независимой юридической помощи, фактами физического и психологического насилия, а также запретом международным организациям и представителям СМИ присутствовать на судебных заседаниях».
Депутаты также выразили тревогу по поводу приостановки работы BBC News и «Голоса Америки» в Баку, блокировки деятельности Международного комитета Красного Креста и угроз высылки, адресованных нескольким агентствам ООН.
«Родственники сообщают нам, что заключённые почти полностью изолированы и крайне редко выходят на связь с близкими. Особенно нас тревожит состояние здоровья одного из них — Рубена Варданяна, который до недавнего времени держал почти месячную голодовку.
Мы просим министров рассмотреть возможность посещения 23 армянских заключённых представителями британского посольства в Баку. Также призываем министров решительно потребовать от Азербайджана допустить представителей Международного комитета Красного Креста, возобновить работу BBC News, обеспечить прозрачный судебный процесс и незамедлительно освободить всех армянских пленных как шаг к прочному миру между странами», — говорится в письме парламентариев.
Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) в своём ежегодном докладе заявила, что армянские христиане в заключении подвергаются жестокому обращению, включая избиения, психологическое насилие, лишение медицинской помощи и нормального питания. Также зафиксированы случаи религиозных преследований, включая попытки выжечь татуировки в виде крестов.