Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունել է ԵՄ արտաքին, պաշտպանության և անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ զեկույցները, որոնցում անդրադարձ կա նաև Հայաստանին։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում պատժել բոլոր նրանց, ովքեր սպառնում են Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ընդունված փաստաթղթերում վերահաստատվել է ԵՄ դիրքորոշումը Հայաստանի նկատմամբ և արժևորվել են խաղաղության պայմանագրի վերջնականացման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը։ Զեկույցները նաև հստակորեն կոչ են արել Ադրբեջանին պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը և ազատ արձակել 23 հայ պատանդներին։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության տարեկան զեկույցի հեղինակ եվրոպացի օրենսդիր Դեյվիդ Մքալիսթերը քվեարկությունից հետո X միկրոբլոգում գրել է, որ զեկույցի ընդունումը վկայում է ԵՄ վճռականության մասին՝ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին համարժեք արձագանքելու և ամուր արտաքին քաղաքականություն վարելու ուղղությամբ։ «ԵՄ-ն պետք է ի վիճակի լինի պաշտպանել իր ռազմավարական նպատակները»,- նշել է նա։
Երկու զեկույցներում էլ կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացումը՝ ընդգծելով դրական դինամիկան։ Դրանք ողջունել են ինչպես Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին տրամադրված աջակցությունը, այնպես էլ ԵՄ դիտորդական առաքելության նշանակությունը՝ Հայաստանում կայունության ապահովման հարցում։ Եվրոպացի պատգամավորները դրական են գնահատել նաև ՀՀ որոշումը՝ սառեցնել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում։
ԵՄ անվտանգության քաղաքականության մասին փաստաթղթերում շեշտվել է նաև Արցախի հայության՝ իրենց տները վերադարձի իրավունքը։ Զեկույցները դրականորեն են անդրադարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ սահմանազատման գործընթացը պետք է իրականացվի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա։
Քվեարկված զեկույցներով եվրոպացի օրենսդիրները ԵՄ-ին հորդորել են դադարեցնել էներգետիկ ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցության վերաբերյալ գործող հուշագիրը, իսկ անդամ պետություններին կոչ են արել կասեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող տեխնիկական, ֆինանսական և անվտանգության աջակցությունը։

На пленарном заседании Европейский парламент принял ежегодные доклады по вопросам общей внешней и безопасности политики (ОВПБ) и общей политики безопасности и обороны (ОПБО) Европейского союза, в которых уделено особое внимание Армении.
В этих докладах подтверждается приверженность ЕС Армении и приветствуются ее усилия по завершению мирного договора. Доклады призывают Азербайджан защищать армянское культурное и религиозное наследие в Нагорном Карабахе и освободить 23 армянских пленных, удерживаемых в Баку. Кроме того, депутаты Европарламента настаивают на введении санкций против тех, кто угрожает территориальной целостности Армении.
Автор доклада по ОВПБ Дэвид Макаллистер после голосования отметил, что принятие этого документа подчеркивает важность решительной внешней политики ЕС в условиях геополитических вызовов. Он подчеркнул, что ЕС должен быть способен защищать свои стратегические цели.
Оба доклада отмечают позитивную динамику в отношениях ЕС и Армении, приветствуя поддержку, предоставленную Армении через Европейский фонд мира, и признавая роль мониторинговой миссии ЕС в содействии стабильности. Депутаты также одобряют решение Армении приостановить свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и вновь подчеркивают необходимость немедленного освобождения 23 армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
Кроме того, в документах подчеркивается важность возвращения армян в их дома в Нагорном Карабахе и поддерживаются усилия по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, отмечая, что демаркация границ должна соответствовать Алма-Атинской декларации. Депутаты Европарламента призывают ЕС приостановить меморандум о сотрудничестве в энергетической сфере с Азербайджаном и призывают государства-члены прекратить предоставление технической, безопасности и финансовой помощи Баку.
Доклады выступают за более независимую и сплоченную роль ЕС на мировой арене для эффективного решения международных вызовов. Депутаты Европарламента утверждают, что текущие конфликты и кризисы требуют смелой и последовательной внешней политики, основанной на демократических ценностях.