3 Ապրիլ 2025 - 08:01 AMT
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին, անդրադառնալով 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, նշել է, որ տևական կարգավորմանը հնարավոր է միայն միջազգային իրավունքի հարգման միջոցով։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկոբլոգում։
«Լեռնային Ղարաբաղում 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի տարելիցին մենք հիշում ենք զոհվածներին և վերահաստատում ենք Կանադայի հավատարմությունը խաղաղությանն ու երկխոսությանը։
Տևական կարգավորմանը հնարավոր է հասնել միայն դիվանագիտության և միջազգային իրավունքի հարգման միջոցով»,-նշել է Մելանի Ջոլին։
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 9-րդ տարելիցն է․ 2016 թվականի ապրիլի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեցին Արցախի դեմ։ Ադրբեջանական բանակը լայնածավալ հարձակման էր անցել շփման գծի ամբողջ երկայնքով։ Առճակատումը տևեց 4 օր՝ հետագայում ստանալով Քառօրյա պատերազմ կամ Ապրիլյան պատերազմ անվանումը։ Առավել թեժ մարտեր են ընթացել ռազմաճակատի վերածված առաջնային գծի հարավային՝ Հադրութի, և հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղություններով։
Պաշտոնական տվյալներով՝ հայկական կողմն ունեցել է 110 զոհ և 120 վիրավոր, կորցվել է մոտ 800 հա տարածք: Ըստ ադրբեջանական պաշտոնական աղբյուրների՝ նրանց բանակը կրել է մինչև 300 զոհ, ներառյալ՝ հատուկ նշանակության ուժերի զինծառայողներ։

Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли, говоря о Четырёхдневной войне 2016 года, отметила, что прочное урегулирование возможно только при уважении норм международного права. Об этом она написала в своём микроблоге в X.
«В годовщину апрельской войны 2016 года в Нагорном Карабахе мы вспоминаем погибших и подтверждаем приверженность Канады миру и диалогу. Прочное урегулирование возможно только через дипломатию и уважение международного права», — заявила Мелани Жоли.
Отмечается девятая годовщина Четырёхдневной войны, начавшейся в ночь на 2 апреля 2016 года, когда вооружённые силы Азербайджана начали масштабное наступление против Арцаха. Азербайджанская армия атаковала по всей линии соприкосновения. Столкновения длились четыре дня и получили название Четырёхдневной или Апрельской войны. Наиболее ожесточённые бои шли на южном (Гадрутском) и северо-восточном (Мартакертском) направлениях фронта.
Согласно официальным данным, армянская сторона понесла 110 погибших и 120 раненых, также было потеряно около 800 гектаров территории. По данным официальных источников Азербайджана, потери их армии составили до 300 человек, включая бойцов сил специального назначения.