Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան հրապարակել է ազգային հավաքականների դասակարգման թարմացված վարկանիշային աղյուսակը, որում Հայաստանի ազգային թիմը նահանջել է՝ երկու հանդիպումներում Վրաստանին պարտվելուց հետո (0-3 և 1-6)։
Հայաստանի հավաքականը նահանջել է 2 հորիզոնականով ու հիմա 102-րդն է համաշխարհային դասակարգման աղյուսակում, հայտնում է «Հետքը»։
Առաջին հորիզոնականում շարունակում է մնալ Արգենտինան, որն աշխարհի գործող չեմպիոնն է։ Նրա հետևում հաջորդաբար տեղ են գրավել Իսպանիան, Ֆրանսիան, Անգլիան, Բրազիլիան, Նիդերլանդները, Պորտուգալիան, Բելգիան, Իտալիան ու Գերմանիան։
2026 թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակում Հայաստանի թիմը մրցելու է մի շարք հավաքականների հետ, որոնցից Պորտուգալիան այս պահին գտնվում է 7-րդ հորիզոնականում՝ նախորդ վարկանիշի համեմատ իջնելով մեկ տեղով։ Հունգարիան գրանցել է 37-րդ հորիզոնական՝ նահանջելով 7 աստիճանով, իսկ Իռլանդիան պահպանել է իր դիրքը՝ մնալով 60-րդ տեղում։
Հունիսի 6-ին ՀՀ հավաքականը ընկերական հանդիպում է անցկացնելու Կոսովոյի հետ՝ արտագնա խաղում։ Կոսովոյի հավաքականը ներկայում զբաղեցնում է 97-րդ հորիզոնականը՝ բարձրանալով երկու աստիճանով։ Իսկ հունիսի 9-ին մերոնք կհյուրընկալվեն Մոնտենեգրոյի թիմին, որը 73-րդ հորիզոնականում է և չի գրանցել շարժ։
Նախկին ԽՍՀՄ երկրներից ամենաբարձր դիրքը շարունակում է զբաղեցնել Ուկրաինան՝ 25-րդ տեղով։ Նրան հաջորդում են Ռուսաստանը (35), Ուզբեկստանը (57), Վրաստանը (68), Բելառուսը (98), իսկ մնացած նախկին խորհրդային հանրապետությունները Հայաստանից ավելի ցածր դիրքերում են։
ՀՀ անմիջական հարևանների շարքում ամենաբարձր վարկանիշը գրանցել է Իրանը՝ 18-րդ հորիզոնական, Թուրքիան գտնվում է 27-րդ տեղում՝ բարձրանալով մեկ աստիճանով, Վրաստանը՝ 68-րդ հորիզոնականում է, իսկ Ադրբեջանը նահանջել է՝ իջնելով 119-րդ տեղ։

3 Апрель 2025 - 10:24 AMT
Сборная Армении по футболу опустилась на две строчки в обновлённом рейтинге ФИФА и теперь занимает 102-е место в мировом табеле о рангах, сообщает «Hetq».
Причиной стали два поражения от команды Грузии с результатами 0:3 и 1:6.
На первой позиции рейтинга по-прежнему находится действующий чемпион мира — сборная Аргентины. Далее следуют команды Испании, Франции, Англии, Бразилии, Нидерландов, Португалии, Бельгии, Италии и Германии.
В рамках отборочного цикла чемпионата мира 2026 года сборная Армении встретится с рядом команд, включая Португалию, которая сейчас занимает 7-е место, опустившись на одну позицию. Венгрия потеряла семь строчек и теперь находится на 37-й позиции, в то время как Ирландия сохранила своё 60-е место.
6 июня армянская сборная проведёт товарищеский матч на выезде против Косово, занимающего 97-е место в рейтинге после подъема на две позиции. 9 июня состоится матч против Черногории, которая занимает 73-е место и не изменила свою позицию.
Среди бывших республик СССР наивысшее место занимает Украина — 25-е. Далее следуют Россия (35), Узбекистан (57), Грузия (68), Беларусь (98). Остальные бывшие советские республики расположились ниже Армении.
Среди соседей Армении наивысший рейтинг у Ирана — 18-е место. Турция поднялась на одну позицию и занимает 27-е место. Грузия расположилась на 68-й строке, а Азербайджан опустился на 119-е место.