3 Ապրիլ 2025 - 11:52 AMT
Ռուսաստանն ու Հայաստանը կարողացել են պահպանել ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և խորացնել տնտեսական համագործակցությունը՝ չնայած արտաքին ուժերի կողմից դաշնակցային հարաբերությունները խարխլելու փորձերին։ Այդ մասին ասված է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի՝պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-րդ տարեդարձի առթիվ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձում։
«Չնայած ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները, խարխլելու դրսից եկող փորձերին, մեզ հաջողվել է պահպանել քաղաքական երկխոսության և արտաքին քաղաքականության ոլորտում համակարգման բարձր մակարդակը, ինչպես նաև զարգացնել առևտրատնտեսական համագործակցությունը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն տարածքում»,–նշել է Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Լավրովը հավելել է, որ Մոսկվան պատրաստ է «շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ գործընկերության արդյունավետության հետագա բարձրացման և երկրների քաղաքացիների բարօրության, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության ու անվտանգության ամրապնդման նպատակով»։
«33 տարի առաջ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը սկիզբ է դրել Մոսկվայի և Երևանի երկկողմ հարաբերությունների ժամանակակից փուլին։ Հենվելով հոգևոր-բարոյական արժեքների ընդհանրության, միջոլորտային և հումանիտար կապերի ավանդական ամրության վրա՝ Ռուսաստանն ու Հայաստանը մշակել են խորը պայմանագրաիրավական բազա, կառուցել բազմաշերտ, հավասար իրավունքներով և փոխշահավետ հարաբերություններ»,–ասվում է ՌԴ ԱԳ նախարարի ուղերձում։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում նշել է, որ այս համեմատաբար կարճ պատմական ժամանակահատվածում, շնորհիվ համատեղ կառուցողական և արդյունավետ աշխատանքի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերություններն ամրապնդվել և ընդլայնվել են՝ հիմնվելով ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա:
«Միջազգային հարաբերությունների փոփոխվող ճարտարապետության ժամանակակից պայմաններում կարևոր է շարունակել մեր գործընկերային փոխգործակցությունը՝ հիմնվելով մեր պետությունների շահերի վրա և ի բարօրություն մեր երկրների ու ժողովուրդների։
Մենք որպես ուղենիշ ունենք քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, մարդասիրական և այլ ոլորտներում երկարաժամկետ փոխշահավետ համագործակցությունը և նպատակ ունենք շարունակել ու ընդլայնել բովանդակալից, մեր երկրների շահերին ամբողջությամբ համապատասխանող երկխոսությունը։
Ցանկանում եմ Ձեզ և Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ բոլոր աշխատակիցներին ամուր առողջություն, անսպառ էներգիա և հետագա հաջողություններ, իսկ Ռուսաստանի եղբայրական ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում”,–ասվում է Միրզոյանի ուղերձում։

3 Апрель 2025 - 13:15 AMT
Россия и Армения сумели сохранить активный политический диалог и углубить экономическое сотрудничество, несмотря на внешние попытки ослабить союзнические отношения. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в поздравительном послании главе МИД Армении Арарату Мирзояну по случаю 33-й годовщины установления дипломатических отношений между двумя государствами, передает ТАСС.
«Несмотря на попытки извне дестабилизировать российско-армянские союзнические отношения, нам удалось сохранить высокий уровень политического диалога и координации во внешнеполитической сфере, а также развивать торгово-экономическое сотрудничество как в двустороннем формате, так и в рамках общего интеграционного пространства», – подчеркнул Лавров.
Он добавил, что Москва готова продолжить совместную работу для повышения эффективности партнерства, обеспечения благополучия граждан обеих стран, а также укрепления мира и безопасности на Южном Кавказе.
«Установление дипломатических отношений между Российской Федерацией и Республикой Армения 33 года назад положило начало современному этапу двусторонних связей между Москвой и Ереваном. Основываясь на общности духовно-нравственных ценностей и традиционной прочности межотраслевых и гуманитарных связей, Россия и Армения создали глубокую договорно-правовую базу и выстроили многослойные, равноправные и взаимовыгодные отношения», – говорится в послании главы МИД РФ.
В своем ответном обращении министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отметил, что за сравнительно короткий исторический период благодаря совместной конструктивной и эффективной работе межгосударственные отношения Армении и России укрепились и расширились, опираясь на многовековую дружбу народов.
«В современных условиях меняющейся архитектуры международных отношений важно продолжить наше партнерское взаимодействие, опираясь на интересы наших государств и на благо народов. В качестве ориентира мы видим долгосрочное взаимовыгодное сотрудничество в политической, социально-экономической, гуманитарной и других сферах, и ставим перед собой цель продолжать и расширять содержательный диалог, полностью соответствующий интересам наших стран.
Желаю Вам и всем сотрудникам МИД Российской Федерации крепкого здоровья, неиссякаемой энергии и дальнейших успехов, а братскому народу России – мира и процветания», – говорится в послании Мирзояна.