Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված քննարկման ժամանակ ԵՄ Հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին հանդես է եկել ուղերձով՝ ընդգծելով ինչպես անցյալի ողբերգության հիշատակման, այնպես էլ տարածաշրջանային հաշտեցման կարևորությունը։
«Պահն է անցյալը հիշելու և ոգեկոչելու հայերի ողբերգությունը, որը տեղի է ունեցել 110 տարի առաջ։ Պահն է վերահաստատելու մեր հանձնառությունը կանխարգելելու նման սարսափելի ողբերգությունները։ Բայց նաև պահն է հույսի, որ կկարգավորվեն ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները, ինչպես նաև ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները։ Խաղաղ, կայուն և ավելի բարգավաճ Հարավային Կովկաս ունենալու հույսի պահն է»,-ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Քննարկման ընթացքում խորհրդարանի բոլոր քաղաքական խմբակցությունները դատապարտել են Թուրքիայի վարած քաղաքականությունն ընդդեմ հայ ժողովրդի՝ կարևորելով նաև հաշտեցման ուղիների անհրաժեշտությունը ինչպես Հայաստանի ու Թուրքիայի, այնպես էլ երկու ժողովուրդների միջև։
Հանձնակատարը նաև վստահեցրել է՝ Եվրամիությունը շարունակում է աջակցել ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև հաշտեցման ջանքերին և փնտրում է նոր ուղիներ՝ առաջընթաց ապահովելու համար։ Նա ընդգծել է, որ հաշտեցման գործընթացի իրականացման համար անհրաժեշտ է բաց և անկեղծ երկխոսություն՝ անցյալի հանդեպ ազնիվ գնահատմամբ։
«Հասկանալի է, որ հաշտեցման ճանապարհին երկրներն ի վիճակի կլինեն նայելու իրենց անցյալին, ի վիճակի կլինեն ունենալ բաց և անկեղծ երկխոսություն։ Մենք ողջունում ենք ներկայումս կատարվող քայլերը։ Մենք հավատում ենք՝ վերջին տարիներին հարաբերությունների կարգավորմանը հասնելու ճանապարհին գործընթացը նոր թափ է ստացել»,–ասել է նա։
Վարհեին անդրադարձել է նաև Մարգարայի սահմանային անցակետի ժամանակավոր բացմանը, որը գնահատվել է ոչ միայն Սիրիայի համար հումանիտար օգնություն մատակարարելու տեսանկյունից, այլև՝ որպես դրական ազդակ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում։
«Որպես հաջորդ քայլ՝ ԵՄ-ն քաջալերում է ավելի վաղ ձեռքբերված համաձայնությունները կատարել և բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Սա խաղաղության, կայունության և համագործակցության հնարավորություն է Հարավային Կովկասում։ Այս պատճառով ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել վստահության մեխանիզմների կառուցմանը․ ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև»,–ասել է նա։
Քննարկման ավարտին Վարհեին ընդգծել է, որ այս բանավեճը փաստում է՝ պատմության հիշատակումը կարևոր է՝ զոհերին հարգանքի տուրք մատուցելու, հայկական ինքնության և հանրային հիշողության ձևավորման տեսանկյունից։
«Մենք երբեք չենք մոռանա այդ դեպքերը, բայց նաև պետք է վստահ լինենք, որ թույլ չենք տա՝ դա երբևէ կրկնվի։ Ձեզնից շատերը շեշտեցին, որ կարևոր է նաև հաշտեցումը և խաղաղ, կայուն ապագայի համար քայլեր կատարելը։ Ուզում եմ հորդորել ՀՀ-ին և Թուրքիային աշխատել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել»,-ասել է նա։

3 Апрель 2025 - 16:14 AMT
На пленарном заседании Европейского парламента, посвящённом 110-летию Геноцида армян, комиссар ЕС по вопросам соседства и расширения Оливер Вархеи выступил с обращением, подчеркнув важность как памяти о трагедии прошлого, так и усилий по примирению в регионе.
«Пришло время вспомнить прошлое и почтить трагедию армянского народа, произошедшую 110 лет назад. Пришло время вновь подтвердить нашу решимость не допустить повторения подобных ужасных трагедий. Но это также время надежды — надежды на нормализацию отношений между Арменией и Турцией, а также между Арменией и Азербайджаном. Это момент надежды на мирный, стабильный и более процветающий Южный Кавказ», — заявил он, сообщает «Aravot.am».
Во время обсуждения все политические фракции парламента осудили политику Турции против армянского народа, подчеркнув необходимость примирения как между странами, так и между народами.
Вархеи заверил, что Европейский союз продолжает поддерживать усилия по примирению между Арменией и Турцией и ищет новые пути для продвижения процесса. Он подчеркнул, что для настоящего примирения необходимы открытый и честный диалог, основанный на искренней оценке прошлого.
«Очевидно, что на пути примирения государства должны быть способны оглянуться на своё прошлое и вести откровенный диалог. Мы приветствуем шаги, предпринимаемые в настоящее время. Мы уверены, что за последние годы процесс нормализации получил новое развитие», — отметил он.
Он также затронул вопрос временного открытия пограничного перехода в Маргарах, назвав это шагом, имеющим значение не только с точки зрения гуманитарной помощи Сирии, но и как положительный сигнал в контексте армяно-турецких отношений.
«Следующим шагом ЕС поощряет выполнение ранее достигнутых договорённостей, включая открытие сухопутной границы для граждан третьих стран. Это — возможность для мира, стабильности и сотрудничества в Южном Кавказе. По этой причине ЕС продолжает поддерживать механизмы укрепления доверия между Арменией и Турцией», — сказал он.
В завершение обсуждения Вархеи подчеркнул, что память о трагедии важна для почитания жертв и формирования армянской идентичности и общественной памяти.
«Мы никогда не забудем эти события. Но мы также должны быть уверены, что не допустим их повторения. Многие из вас отметили, насколько важно стремиться к примирению и предпринимать шаги ради мирного и стабильного будущего. Я призываю Армению и Турцию продолжать путь нормализации. ЕС готов оказать свою поддержку», — заключил он.