4 Ապրիլ 2025 - 06:48 AMT
«Հայաստան-Իրան համագործակցության զարգացման» հիմնադրամի ղեկավար Պույա Հոսեյնին ապրիլի 3-ին լրագրողների հետ ունեցած զրույցում ասել է, որ Հայաստանն ու Իրանը պատրաստ են հաստատել համագործակցություն զենքի մատակարարման, հետախուզական տվյալների փոխանակման և անվտանգության այլ ասպեկտներում, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Իրանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին։ Երրորդ կողմերը, որոնք խոչընդոտում են մեր հարաբերություններին (այդ թվում՝ արևմտյան երկրները), չպետք է միջամտեն»,- նշել է նա։
Հոսեյնին ընդգծել է, որ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում նույնպես նշանակալի աճ է արձանագրվել։ Ըստ նրա՝ Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալն արդեն հասել է 700 միլիոն դոլարի՝ նախորդ 300 միլիոնի փոխարեն։ Երկու կողմերն այժմ նպատակ են դրել այդ ցուցանիշը նախ հասցնել մինչև 1 միլիարդ դոլար, իսկ հեռանկարային փուլում՝ մինչև 3 միլիարդ դոլար։
Ավելի վաղ Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին ողջունել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման փաստը՝ շեշտելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանի համար:

Глава фонда «Развитие сотрудничества Армения-Иран» Пуйа Хосейни заявил 3 апреля на встрече с журналистами, что Армения и Иран готовы к сотрудничеству в поставках вооружения, обмене разведывательной информацией и других аспектах безопасности, сообщает «Auroranews.am ».
«Иран готов оказывать поддержку Армении. Третьи стороны, в том числе западные страны, которые мешают нашим отношениям, не должны вмешиваться», — отметил он.
Хосейни подчеркнул, что также наблюдается заметный рост в двусторонних экономических отношениях. Объём товарооборота между Арменией и Ираном уже достиг 700 миллионов долларов против прежних 300 миллионов. Сейчас стороны ставят целью увеличить этот показатель до 1 миллиарда долларов, а в перспективе — до 3 миллиардов.
Ранее заместитель министра иностранных дел Ирана Маджид Тахт Раванчи приветствовал завершение соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув его важность для региона.