4 Ապրիլ 2025 - 08:17 AMT
Ամերիկյան պետական EXIM բանկի տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 339 միլիոն դոլարի վարկ՝ ուղղված ադրբեջանական Silk Way ավիաընկերության համար Boeing ինքնաթիռների ձեռքբերմանը։ Ըստ պայմանավորվածության՝ օդանավերը պետք է մատակարարվեն մինչև 2026 թվականի ամառ։
Չնայած այն փաստին, որ հեղինակավոր լրատվամիջոցները բազմիցս նշել են Silk Way-ի ներգրավվածությունը զինամթերքի փոխադրման գործում, այդ հանգամանքը չի խոչընդոտել ամերիկյան բանկին վարկի հաստատման հարցում, հայտնում է «Ազատությունը»։
Silk Way-ը համարվում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ փոխկապակցված ավիաընկերություն։
EXIM բանկի կողմից այս գործարքի վերաբերյալ առաջին հրապարակումները հայտնվել են 2024 թվականի հունվարի սկզբին։ Այդ ընթացքում բանկը սկսել է հանրային կարծիքի հավաքագրում՝ վարկային աջակցության գործընթացի վերաբերյալ։ Ինքնաթիռների քանակը պաշտոնապես չի հրապարակվել։
Վարկային գործարքի երաշխավորող կառույցներից մեկը հանդես է եկել իսպանական Santander բանկը, մեկ այլ դեպքում՝ ամերիկյան մասնավոր արտահանման ֆինանսավորման կորպորացիան՝ PEFCO-ն։ Բանկը հրաժարվել է մեկնաբանել գործարքի մանրամասները։
EXIM-ի անունից գործարքը համակարգել են բանկի խորհրդատու Դեյվիդ Գոլդենը, տրանսպորտային բաժնի փոխնախագահ Դավիդ Ֆիորին, ինչպես նաև նույն բաժնի վարկային մասնագետ Չերիլ Քոնլին։ Քոնլին 2021 թվականի ապրիլին մասնակցել է Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատան հովանու ներքո անցկացված վիրտուալ ֆորումին, որի ընթացքում ամերիկացի պաշտոնյաներն ու գործարարները ներկայացրել են լոգիստիկ ոլորտի նոր տեխնոլոգիաներն ու ֆինանսավորման տարբերակները։
Այդ միջոցառմանը մասնակցել են նաև ներկայացուցիչներ Թուրքիայից ու Վրաստանից՝ քննարկելով տարածաշրջանային արևելք-արևմուտք տարանցիկ ճանապարհների առևտրային հեռանկարները։ Բացի այդ, Քոնլին 2017 թվականին մասնակցել է Ադրբեջանում ԱՄՆ առևտրային պալատի կողմից կազմակերպված մեկ այլ միջոցառման, որտեղ ներկայացրել է EXIM-ի կողմից ֆինանսավորված մի շարք ծրագրեր։
2023 թվականի նոյեմբերին EXIM բանկի պատվիրակությունը մեկնել է Բաքու՝ մասնակցելու COP 29-ին, որը ևս ընդգծել է ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը տարածաշրջանային տնտեսական գործընթացներում՝ չնայած տվյալ ավիաընկերության վերաբերյալ առկա կասկածելի տեղեկատվությանը։
Ադրբեջանական Silk Way ավիաընկերությունը համաշխարհային ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել՝ զենքի մատակարարումներով ու մութ ֆինանսական համաձայնագրերով:
«Ազատության» ադրբեջանական բաժինը դեռ 2010 թվականին բացահայտել է, որ ավիաընկերության հիմնական բաժնետերերից մեկը Ալիևի ընտանիքն է։ Կազմակերպված կոռուպցիայի և հանցավորության լուսաբանման նախագիծը՝ OCCRP-ն, 2018-ին անդրադարձել է հսկայական չափերի ֆինանսավորմանը, որն ապահովել է ամերիկյան EXIM բանկը Silk Way-ի համար։ Ըստ հրապարակման՝ 2014 թվականին EXIM-ը հատկացրել է շուրջ 420 միլիոն դոլար՝ երեք Boeing 747-8 Freighter ինքնաթիռ ձեռք բերելու նպատակով։ Այս գործարքի երաշխավորը եղել է Ադրբեջանի միջազգային բանկը։ 2017-ին բանկը կրկին ֆինանսավորել է ընկերությանը՝ այս անգամ 1 միլիարդ դոլարի շրջանակում՝ 10 Boeing ինքնաթիռ գնելու նպատակով։
Washington Post-ը 2022 թվականին մանրամասն հետաքննություն է իրականացրել՝ պարզելով, որ Աֆղանստանում պատերազմի ամենասուր փուլում Ադրբեջանը թույլ է տվել ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին օգտագործել իր օդային տարածքը՝ դրա դիմաց ստանալով խորացված դիվանագիտական փոխհարաբերություններ և 369 միլիոն դոլարի պայմանագրեր Silk Way-ի հետ։
Միացյալ Նահանգների ռազմաօդային ուժերի գեներալներ Դունքան ՄըքՆաբն ու Ուիլյամ Ֆրեյզերը, ովքեր 2008-2014 թվականներին պատասխանատու են եղել մատակարարման ուղիների կառավարման համար, պաշտոնաթողությունից հետո օգտվել են իրենց կապերից՝ թանկարժեք խորհրդատվական պայմանագրեր կնքելով Silk Way Airlines-ի հետ։ Նրանց այս քայլերը հարցեր են հարուցել՝ կապված գեներալների հնարավոր շահերի բախման հետ։ Ըստ Washington Post-ի՝ Պենտագոնը և Պետդեպարտամենտը սովորաբար չեն արգելափակում պաշտոնաթող զինվորականների աշխատակցությունը արտասահմանյան կառույցների հետ։
«Բայց Ադրբեջանի դեպքում ամերիկյան ռազմական գերատեսչությունն առարկություններ ուներ, և դրանցից մեկն ազգային անվտանգության վերաբերյալ էր», – վկայակոչելով փաստաթղթերը՝ նշել էր հեղինակավոր լրատվամիջոցը։
Silk Way-ը 2020 և 2023 թվականներին ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերել Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների ընթացքում։ «Հետքը» տեղեկացրել է, որ 2023-ի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին՝ սեպտեմբերյան էթնիկ զտումներից առաջ, ավիաընկերությունն իրականացրել է 4 չվերթ իսրայելական «Օվդա» ավիաբազայից Բաքու՝ տեղափոխելով պայթուցիկ նյութեր։ Նմանատիպ բեռների տեղափոխումներ եղել են նաև 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ Իսրայելից, Թուրքիայից և Աֆղանստանից։
2021 թվականին OCCRP-ն հրապարակել է նոր հետաքննություն, ըստ որի՝ Silk Way-ը ներգրավված է եղել 100 տոննա զենքի տեղափոխման գործում Կենտրոնական Աֆրիկա՝ Կոնգո-Բրազավիլի Հանրապետություն։ Ընդդիմադիր ուժերը պնդել են, որ այդ զենքը օգտագործվել է բողոքի ցույցերը ճնշելու նպատակով։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Silk Way-ը շարունակել է իր թռիչքները Իսրայելից դեպի Ադրբեջան։ «Հետք»-ի տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին եռամսյակում «Օվդա» ավիաբազայից դեպի Բաքու իրականացվել է 6 չվերթ։ Իսրայելական Haaretz պարբերականը նախկինում նշել է, որ «Օվդա»-ն ծառայում է պայթուցիկ զենքի տեղափոխման նպատակով։

4 Апрель 2025 - 11:46 AMT
Совет директоров американского государственного Экспортно-импортного банка (EXIM) утвердил кредит в размере 339 миллионов долларов для азербайджанской авиакомпании Silk Way на приобретение самолетов Boeing. Согласованная дата поставки — до лета 2026 года.
Несмотря на неоднократные сообщения авторитетных СМИ о вовлеченности Silk Way в перевозку боеприпасов, это не помешало банку одобрить сделку, сообщает «Азатутюн».
Silk Way считается авиакомпанией, связанной с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Первые публикации о предстоящей сделке появились в январе 2024 года, когда банк начал сбор общественного мнения по вопросу кредитного содействия. Точное количество самолетов не раскрывается.
Среди гарантов сделки выступили испанский банк Santander и американская частная корпорация по экспортному финансированию PEFCO. Представители EXIM отказались комментировать детали соглашения.
От EXIM сделку курировали советник Дейвид Голден, вице-президент транспортного отдела Дэвид Фиорини и кредитный специалист того же отдела Черил Конлин. В апреле 2021 года Конлин участвовала в виртуальном форуме в Баку под эгидой посольства США, где американские чиновники и бизнесмены представляли новые логистические технологии и финансовые инструменты. В мероприятии также участвовали представители Турции и Грузии, обсуждая восточно-западные транзитные маршруты в регионе.
В 2017 году Конлин представляла EXIM на другом мероприятии в Азербайджане, организованном американской торговой палатой, где демонстрировались поддерживаемые банком проекты.
В ноябре 2023 года делегация EXIM посетила Баку для участия в COP29, что подчеркивает участие США в региональных экономических процессах, несмотря на спорную репутацию авиакомпании.
Авиакомпания Silk Way неоднократно становилась объектом международного внимания из-за перевозок оружия и непрозрачных финансовых сделок.
Азербайджанская служба «Азатутюн» еще в 2010 году сообщала, что одним из главных акционеров компании является семья Алиевых. В 2018 году OCCRP раскрыла, что EXIM в 2014 году выделил 420 миллионов долларов на покупку трех самолетов Boeing 747-8 Freighter, при этом гарантом выступил Международный банк Азербайджана. В 2017 году банк вновь профинансировал Silk Way — на 1 миллиард долларов для покупки десяти самолетов.
По расследованию Washington Post в 2022 году, в разгар войны в Афганистане Азербайджан разрешил США и союзникам использовать свое воздушное пространство в обмен на углубленные дипломатические отношения и контракты с Silk Way на сумму 369 миллионов долларов.
Американские генералы ВВС Дункан Макнаб и Уильям Фрейзер, руководившие логистикой в 2008–2014 годах, после выхода в отставку заключили выгодные консультационные контракты с Silk Way, что вызвало вопросы о возможном конфликте интересов. Как отмечает издание, Минобороны США обычно не препятствует такому сотрудничеству, но в случае с Азербайджаном были зафиксированы возражения, в том числе касающиеся национальной безопасности.
Silk Way активно участвовала в военных действиях Азербайджана против Арцаха в 2020 и 2023 годах. По данным «Hetq», в августе–сентябре 2023 года, незадолго до этнических чисток, компания выполнила четыре рейса с авиабазы «Овда» в Израиле в Баку с грузами взрывчатых веществ. Подобные рейсы имели место и в 2020 году — из Израиля, Турции и Афганистана.
OCCRP в 2021 году опубликовал новое расследование, согласно которому Silk Way перевозила 100 тонн оружия в Республику Конго. Оппозиция утверждала, что эти вооружения использовались для подавления протестов.
Ранее сообщалось, что Silk Way продолжает рейсы из Израиля в Азербайджан. По данным «Hetq», в первом квартале 2025 года с базы «Овда» в Баку выполнено шесть рейсов. Издание Haaretz ранее отмечало, что эта база используется для перевозки взрывчатых грузов.