Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրոպան պատրաստ է պատասխանել այն մաքսերին, որոնք սահմանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Նման դիրքորոշում է հայտնել նաև Չինաստանը՝ խոստանալով «կոշտ պատասխան քայլեր»։
Ապրիլի 2-ին Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ներմուծման վրա սահմանում է լայնածավալ մաքսեր։ Չինաստանի համար սահմանված տոկոսադրույքը կազմել է 34%, Եվրոպական միության համար՝ 20%, Ճապոնիայի՝ 24%, իսկ Հնդկաստանի՝ 26%։
Ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ ԱՄՆ քայլերը «լուրջ հարված են», որին Եվրոպան պատրաստ է պատասխանել, գրում է Current time-ը։
«Ունիվերսալ մաքսերը, որ հայտարարել է ԱՄՆ-ն, լուրջ հարված են հասցնում ամբողջ աշխարհի ձեռնարկություններին և սպառողներին։ Եվրոպան պատրաստ է պատասխան տալ։ Մենք միշտ կպաշտպանենք մեր շահերն ու արժեքները։ Մենք նաև պատրաստ ենք համագործակցության։ Եվ փոխել դիմակայությունը երկխոսությամբ», – գրել է նա X-ում։
Լրագրողների հետ զրույցում ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ կիսում է Թրամփի կարծիքը «անարդար շահույթների» մասին, որոնք առաջացել են գլոբալ առևտրային համակարգի թերությունների պատճառով։ Սակայն նրա համոզմամբ՝ նոր մաքսերը չեն օգնում այդ համակարգի բարեփոխմանը։
Նրա խոսքով՝ Եվրոպական միությունը ավարտին է հասցնում պատասխանի մշակումը ԱՄՆ-ի կողմից պողպատի և ալյումինի վրա սահմանված մաքսերին, ինչպես նաև պատրաստում է հաջորդ քայլերը՝ «իր շահերն ու բիզնեսը պաշտպանելու նպատակով, եթե բանակցությունները տապալվեն»։
Չինաստանն էլ հայտարարել է, որ նախապատրաստում է «կոշտ հակաքայլեր»՝ ի պատասխան Վաշինգտոնի մաքսերին։ Այդ մասին հայտնել է Չինաստանի առևտրի նախարարությունը։
«Չինաստանը վճռականորեն դեմ է դրան, մենք հաստատորեն կձեռնարկենք պատասխան քայլեր՝ մեր իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար», – ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
Չինաստանի առևտրի նախարարության կարծիքով՝ ԱՄՆ սահմանած մաքսերը, որոնք հիմնված են «սուբյեկտիվ և միակողմանի գնահատականների վրա», խախտում են միջազգային առևտրի կանոնները, վնասում են համապատասխան կողմերի օրինական իրավունքներին ու շահերին և «համարվում են միակողմանի ահաբեկման տիպիկ օրինակ»։
Չինաստանը կոչ է արել ԱՄՆ-ին «անմիջապես չեղարկել» մաքսային միջոցառումները և «արդար երկխոսության միջոցով կարգավորել տարաձայնություններն իր առևտրային գործընկերների հետ»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել նաև Հայաստանից ներկրվող ապրանքների համար։ Սա նշանակում է հայկական ապրանքների գների բարձրացում ԱՄՆ շուկայում, ինչը կազդի դրանց մրցունակության վրա։

4 Апрель 2025 - 11:50 AMT
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что «Европа готова ответить» на пошлины, объявленные президентом США Дональдом Трампом. Аналогичную позицию выразил Китай, пообещав «жесткие контрмеры».
2 апреля Трамп сообщил о введении широкомасштабных тарифов на импорт в США. Для Китая ставка составит 34%, для Евросоюза — 20%, для Японии — 24%, а для Индии — 26%.
Фон дер Ляйен назвала меры США «серьезным ударом», на который Европа намерена дать ответ, сообщает «Настоящее Время».
«Универсальные пошлины, объявленные США, наносят серьезный удар по предприятиям и потребителям во всем мире. Европа готова ответить. Мы всегда будем защищать наши интересы и ценности. Мы также готовы к сотрудничеству. И перейти от конфронтации к переговорам», — написала она в X.
В беседе с журналистами фон дер Ляйен отметила, что разделяет мнение Трампа о «несправедливых преимуществах», возникших из-за изъянов глобальной торговой системы. Однако она полагает, что новые тарифы не способствуют её исправлению.
По её словам, Евросоюз завершает разработку ответных шагов на американские пошлины на сталь и алюминий, а также готовит дальнейшие меры для «защиты своих интересов и своего бизнеса в случае провала переговоров».
Китай также заявил о подготовке «жестких контрмер» в ответ на тарифные меры Вашингтона. Об этом сообщило Министерство коммерции КНР.
«Китай решительно выступает против этого, мы твердо примем контрмеры для защиты наших собственных прав и интересов», — сообщили в ведомстве.
По мнению китайского Минкоммерции, американские тарифы, установленные «на основе субъективных и односторонних оценок», нарушают нормы международной торговли, причиняют ущерб законным правам соответствующих стран и «являются типичной практикой одностороннего запугивания».
Китайские власти призвали США «немедленно отменить» введённые тарифы и «урегулировать разногласия со своими торговыми партнёрами на равноправной основе через диалог».