Ադրբեջանի կողմից կալանավորվածհայ պատանդներիազատ արձակմանը նպաստելու համար ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը վեց լեզվով գործարկել է մի հարթակ, որի միջոցով հնարավոր է դիմել ԵԱՀԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ վերջիններիս կոչ անելով ձեռնարկել ԵԱՀԿ-ի իրավասության ներքո գտնվող մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան տեղում մոնիթորինգի ենթարկել դատավարությունների օրինականությունը, հայ գերիների պահման պայմաններն ու նրանց առողջական վիճակը և հանդես գալ համապատասխան քաղաքական դիրքորոշմամբ։
Նշվում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ դադարեցնելու մարդու իրավունքների խախտումներն ու ազատ արձակելու անօրինական կերպով կալանավորված բոլոր բանտարկյալներին:
Խնդրագրում ասվում է․«Վճռական քայլեր ձեռնարկեք Մոսկվայի մեխանիզմի կիրառման համար, ինչն արվել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության ժամանակ»։
Խնդրագրում ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ընդդիմադիրների, անկախ լրատվամիջոցների ու միջազգային նորմերի նկատմամբ ճնշումները, ինչպես նաև միջազգային ու մարդասիրական իրավունքի խախտումները թույլ չեն տալիս ԵԱՀԿ անդամ երկրներին լռել։
Նշվում է, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության մի շարք կառույցներ, տարբեր պետությունների ու միջազգային կառույցների խորհրդարաններ և Եվրոպական խորհրդարանը տասնյակ բանաձևերով պահանջել են անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հայ գերիների ազատման ուղղությամբ։
Բացի այդ, շեշտադրվել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել փորձագիտական հանձնաժողով՝ արձանագրելու և զեկուցելու այն մտահոգիչ խնդիրները, որոնք դիտարկվել են որպես ԵԱՀԿ մարդասիրական հանձնառությունների կոպիտ խախտումներ Ադրբեջանի կողմից։ Հատուկ ուշադրություն է պահանջվել ընդդիմադիրների, քաղբանտարկյալների և Արցախի քաղաքացիների ձերբակալման ու դատական ընթացակարգերի նկատմամբ, իսկ Ադրբեջանում իրականացվող գործողությունները բնութագրվել են որպես ռասայական խտրականության դրսևորում։
Ըստ խնդրագրի՝ ԵԱՀԿ առաքելությունը պետք է մանրակրկիտ վերլուծի Ադրբեջանի դատաիրավական համակարգի գործողությունները՝ ելնելով այդ երկրի՝ որպես ԵԱՀԿ անդամ պետության ստանձնած պարտավորություններից։
Հեղինակները դիմել են ԵԱՀԿ համապատասխան կառույցներին՝ ընդգծելով, որ պետք է ձեռնարկվեն վճռական քայլեր Մոսկվայի մեխանիզմի գործարկման ուղղությամբ՝ հիմնվելով ԵԱՀԿ 1991 թվականի Մոսկվայի փաստաթղի 12-րդ կետի վրա։
Նշվել է, որ այդ գործիքակազմն արդեն կիրառվել է ինչպես ռուս-ուկրաինական պատերազմում, այնպես էլ Բելառուսի հարցում։

4 Апрель 2025 - 15:03 AMT
С целью содействия освобождению армянских заложников, находящихся в плену у Азербайджана, Центральный офис Ай дата Бюро АРФД запустил онлайн-платформу на шести языках, через которую можно обратиться к высокопоставленным должностным лицам ОБСЕ. В обращении содержится призыв к задействованию предусмотренных мандатом ОБСЕ механизмов, позволяющих осуществлять мониторинг законности судебных процессов, условий содержания пленных и состояния их здоровья, а также выработать политическую позицию по этому вопросу.
Отмечается, что международное сообщество должно оказать давление на власти Азербайджана, чтобы прекратить нарушения прав человека и освободить всех незаконно задержанных лиц.
«Необходимо принять решительные меры по применению Московского механизма, как это было в случае с российско-украинским конфликтом», — говорится в петиции.
Авторы петиции указывают на продолжающееся давление со стороны азербайджанских властей на оппозицию, независимые СМИ и международные нормы, что не позволяет странам — членам ОБСЕ оставаться безучастными.
Органы ООН, парламенты различных стран и Европарламент в своих резолюциях десятки раз призывали к немедленным действиям по освобождению армянских пленных.
Также подчёркивается необходимость создания экспертной комиссии для фиксации и доклада о серьёзных нарушениях гуманитарных обязательств Азербайджана в рамках ОБСЕ. Особое внимание должно быть уделено политическим преследованиям, арестам оппозиционеров, политзаключённых и жителям Арцаха. Действия Баку характеризуются как проявление расовой дискриминации.
В петиции подчёркивается, что миссия ОБСЕ обязана детально проанализировать работу судебной системы Азербайджана с учётом международных обязательств страны как члена ОБСЕ.
Авторы обращения призвали соответствующие структуры ОБСЕ к срочному применению Московского механизма на основании 12-го пункта Московского документа 1991 года.
Отмечается, что этот инструмент уже применялся в рамках российско-украинской войны и в ситуации в Белоруссии.
Советник президента США по нацбезопасности Майк Уолтц заявил, что в разговоре с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым подчеркнул необходимость освободить пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией. Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Майка Уолтца.