7 Ապրիլ 2025 - 14:55 AMT
Ապրիլի 7–ին բիթքոինի փոխարժեքը նվազել է, բարձր ռիսկ ունեցող այլ ակտիվների հետ մեկտեղ, ինչը պայմանավորված է արտաքին առևտրում նոր մաքսատուրքերի վերաբերյալ հաղորդագրություններով։
Coindesk-ի տվյալներով՝ մոսկովյան ժամանակով 14:45-ին բիթքոինի արժեքը նվազել է 3.7 տոկոսով՝ հասնելով 76 637 դոլարի։ Այս տարվա սկզբից ամենահայտնի կրիպտոարժույթի արժեքը նվազել է 17.6 տոկոսով և ներկայումս այն վաճառվում է նոյեմբերից ի վեր ամենացածր մակարդակում, գրում է Interfax-ը։
Ամերիկյան S&P 500 ֆոնդային ցուցանիշի ֆյուչերսները նվազել են 2.3 տոկոսով, իսկ համաեվրոպական Stoxx Europe 600 ցուցանիշը՝ 4.6 տոկոսով։ Գլոբալ շուկաների անկումը հրահրվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ որոշ արտասահմանյան առևտրային գործընկերների համար խոշոր մաքսատուրքերի սահմանման որոշմամբ, ինչը մեծացրել է համաշխարհային տնտեսության մեջ հնարավոր ռեցեսիայի վախերը։
Kraken բորսայի տվյալներով, ethereum արժեքը, որը կրիպտոարժույթների շարքում երկրորդն է, նվազել է 6 տոկոսով՝ հասնելով 1 480 դոլարի։
Բոլոր կրիպտոարժույթների ընդհանուր կապիտալիզացիան կազմում է մոտ 2.59 տրիլիոն դոլար։ Դրանից բիթքոինին բաժին է ընկնում 82 տոկոսը, իսկ ethereum–ին՝ 8 տոկոսը։

Стоимость биткойна в понедельник снижается, демонстрируя схожую динамику с другими активами, чувствительными к риску, на фоне сообщений о введении новых внешнеторговых пошлин, сообщает Интерфакс.
По информации Coindesk, к 14:45 по московскому времени курс биткойна опустился на 3,7% и достиг $76 637. С начала текущего года стоимость ведущей мировой криптовалюты уменьшилась на 17,6%, и в настоящий момент она торгуется на самом низком уровне с ноября прошлого года.
Фьючерсы на индекс S&P 500, отражающий состояние американского фондового рынка, потеряли 2,3%, а общеевропейский индекс Stoxx Europe 600 снизился на 4,6%. Обрушение глобальных рынков вызвано решением президента США Дональда Трампа ввести крупные пошлины на импорт из ряда стран, что усилило опасения относительно возможной рецессии в мировой экономике.
По данным биржи Kraken, курс ETH, являющегося второй по капитализации криптовалютой, снизился на 6% и составил $1 480.
Общая капитализация всех цифровых валют составляет порядка $2,59 трлн. Из этой суммы на долю биткойна приходится 82%, на эфир — 8%.