ՌԴ–ում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանը մասնակցել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկմանը, որը նվիրված էր եվրասիական անվտանգության հարցերին։ Հանդիպումից լուսանկար է հրապարակել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Telegram-ի իր էջում։։
«Լավրովը եվրասիական անվտանգության հարցեր է քննարկում Մոսկվայում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանների հետ»,– գրել է նա լուսանկարին կից։
Փետրվարին Սերգեյ Լավրովը հանդիպում է ունեցել ԱՊՀ երկրների դեսպանների հետ, որին մասնակցել է նաև Արսենյանը։
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի՝պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-րդ տարեդարձի առթիվ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձու նշել էր, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը կարողացել են պահպանել ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և խորացնել տնտեսական համագործակցությունը՝ չնայած արտաքին ուժերի կողմից դաշնակցային հարաբերությունները խարխլելու փորձերին։

7 Апрель 2025 - 14:37 AMT
Посол Армении в России Гурген Арсенян принял участие в обсуждении, которое провёл министр иностранных дел России Сергей Лавров. Темой встречи стали вопросы евразийской безопасности. Об этом сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова, опубликовав фотографию встречи на своём Telegram-канале.
«Лавров обсуждает вопросы евразийской безопасности с аккредитованными в Москве иностранными послами», — написала Захарова.
Ранее, в феврале, Лавров провёл отдельную встречу с послами стран Содружества Независимых Государств, на которой также присутствовал Арсенян.
В поздравительном послании, адресованном главе МИД Армении Арарату Мирзояну по случаю 33-й годовщины установления дипломатических отношений между Россией и Арменией, Лавров подчеркнул, что, несмотря на попытки внешних сил подорвать союзнические отношения, двум странам удалось сохранить активный политический диалог и углубить экономическое сотрудничество.