2025–ի փետրվարին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած ծրագրի արդյունքում 200 ներգաղթյալ արտաքսվել է Կոստա Ռիկա, որոնց թվում կան նաև հայ կանայք և երեխաներ։
Նրանցից միայն 16-ը՝ Չինաստանի քաղաքացիներ, ապաստան ստանալու հայտ են ներկայացրել։ Մինչև այժմ 84 հոգի վերադարձել է իրենց երկրներ, իսկ 94-ը դեռ մնում են Կոստա Ռիկայում, հայտնում է Factor.am-ը։
Երկու հայ կին՝ Գոհար Թոփլաքալցյանը և Կարինե Ավետյանը, իրենց պատմություններով կիսվել են Telemundo-ի հետ։
42-ամյա Գոհար Թոփլաքալցյանը նշել է, որ իր ամուսինն ու 13-ամյա որդին արդեն մեկ տարուց ավելի է՝ գտնվում են Կալիֆորնիայում ու սպասում են ապաստան ստանալու դիմումի պատասխանին։ Նա ԱՄՆ է մեկնել այս տարվա սկզբին՝ երկու փոքր երեխաների հետ, սակայն, ըստ նրա, հնարավորություն չի տրվել ներկայացնելու իր գործը։
«Մեզ խաբեցին սահմանին: Ասացին, որ մեզ կուղարկեն Արիզոնա՝ մեկ այլ սահմանային անցակետ, բայց մեզ ու մեր երեխաներին նստեցրին ռազմական ինքնաթիռ գիշերը ժամը 3-ին, զինվորները՝ զենքերը ձեռքին: Երեխաները վախեցան: Իսկ Արիզոնայից մեզ ուղարկեցին Կոստա Ռիկա»,- պատմել է կինը։
Կարինե Ավետյանն էլ հայտնել է, որ հունվարի 22-ին, Թրամփի երդմնակալությունից երկու օր անց, Մեքսիկայից անցել է ԱՄՆ սահմանը՝ իր 8 և 12 տարեկան երեխաների հետ։ Նա ցանկացել է վերամիավորվել ամուսնու հետ։ Մոտ մեկամսյա կալանքից հետո՝ փետրվարի 20-ին, նրանք արտաքսվել են Կոստա Ռիկա։
«Մեր կամքին հակառակ՝ մեզ նստեցրին ինքնաթիռ և ապօրինի բերեցին Կոստա Ռիկա, երեխաներս հիվանդանում են շոգից ու մոծակների խայթոցից։ Մենք նրանցից քաղաքական ապաստան չենք խնդրել, ես դա խնդրել եմ Միացյալ Նահանգներից։ Իմ երկու երեխաներն իրենց հոր բացակայության պատճառով հոգեպես շատ վատ վիճակում են, խնդրում եմ, օգնե՛ք մեզ»,- պատմել է կինը՝ նշելով, որ պատրաստ է սպասել այնքան ժամանակ, որքան կպահանջվի ԱՄՆ տեղափոխվելու համար։
Կոստա Ռիկայի կառավարությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը նյութական աջակցություն է տրամադրում Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությանը՝ արտաքսվածներին մարդասիրական օգնություն և խնամք ապահովելու նպատակով։
Միաժամանակ, Կորեդորես քաղաքում, Պանամայի սահմանին գտնվող CATEM ապաստարանի պայմանները քննադատության են արժանացել մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Human Rights Watch-ի, և որոշ օրենսդիրների կողմից։
Կոստա Ռիկայի ներքին գործերի և ոստիկանության փոխնախարար Օմեր Բադիլլան հայտնել է, որ այս պահին վեց մարդ ապօրինաբար լքել է ճամբարը՝ առանց թույլտվության և փաստաթղթերի։
Նրա խոսքով՝ արտաքսվածներին առաջարկվում է չորս հնարավոր տարբերակ՝ վերադառնալ հայրենիք, ապաստան հայցել Կոստա Ռիկայում, փաստաթղթավորել գործը այլ երկրում ապաստան ստանալու համար կամ մնալ կենտրոնում՝ որոշման ընդունման սպասումով։ Պաշտոնյան ընդգծել է, որ մինչ միգրանտները չընտրեն որևէ տարբերակ, Կոստա Ռիկայի իշխանությունները չեն վերադարձնի նրանց անձնագրերն ու նույնականացման փաստաթղթերը։
Իսպանալեզու աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Կոստա Ռիկան ընդունել է ԱՄՆ-ից արտաքսված միգրանտներին տեղափոխող երկու օդանավ։ Ըստ հաղորդագրությունների՝ նրանց մեջ եղել են քաղաքացիներ Նեպալից, Չինաստանից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Կոնգոյից, Աֆղանստանից, Հայաստանից, Ադրբեջանից, Վրաստանից, Գանայից, Իրանից, Հորդանանից, Ղազախստանից, Թուրքիայից, Ուզբեկստանից և Վիետնամից։

8 Апрель 2025 - 14:55 AMT
В феврале 2025 года, в рамках новой программы, инициированной президентом США Дональдом Трампом, в Коста-Рику были депортированы 200 мигрантов, среди которых оказались также армянские женщины и дети, сообщает Factor.am .
Из них лишь 16 человек — граждане Китая — подали заявления на получение убежища. По состоянию на данный момент, 84 человека вернулись в свои страны, 94 остаются в Коста-Рике.
Две армянки — Гоар Топлакалцян (42 года) и Карине Аветян — поделились своими историями с телеканалом Telemundo. Топлакалцян сообщила, что её муж и 13-летний сын уже более года находятся в Калифорнии в ожидании решения по прошению об убежище. Она сама прибыла в США в начале года с двумя младшими детьми, но, по её словам, возможности представить своё дело ей не дали.
«Нас обманули на границе. Сказали, что переведут в Аризону на другой пограничный пункт, а потом в три часа ночи посадили в военный самолёт с вооружёнными солдатами. Дети испугались. Из Аризоны нас отправили в Коста-Рику», — рассказала она.
Карине Аветян рассказала, что 22 января, через два дня после инаугурации Трампа, пересекла границу США из Мексики с двумя детьми — 8 и 12 лет — с намерением воссоединиться с мужем. После почти месяца заключения, 20 февраля, они были депортированы в Коста-Рику.
«Нас насильно посадили в самолёт и незаконно вывезли в Коста-Рику. Дети болеют от жары и укусов комаров. Мы не просили у них убежища — я просила его у США. Мои дети в тяжёлом эмоциональном состоянии без отца. Пожалуйста, помогите нам. Я готова ждать столько, сколько нужно, чтобы попасть в США», — сказала она.
Правительство Коста-Рики сообщило, что Госдепартамент США оказывает материальную помощь Международной организации по миграции для обеспечения депортированных гуманитарной поддержкой и уходом.
Одновременно условия содержания в приюте CATEM в городе Коредорес, на границе с Панамой, подверглись критике со стороны ряда правозащитных организаций, в том числе Human Rights Watch, а также некоторых законодателей.
Замминистра внутренних дел и полиции Коста-Рики Омер Бадилья сообщил, что шесть человек самовольно покинули лагерь без разрешения и документов.
По его словам, депортированным предлагаются четыре варианта: вернуться на родину, подать заявление на убежище в Коста-Рике, документировать своё дело для подачи в другую страну или остаться в центре в ожидании решения. До выбора одного из вариантов власти Коста-Рики не возвращают мигрантам паспорта и удостоверения личности.
По данным испаноязычных источников, Коста-Рика приняла два самолёта с депортированными из США мигрантами. Среди них были граждане Непала, Китая, России, Индии, Конго, Афганистана, Армении, Азербайджана, Грузии, Ганы, Ирана, Иордании, Казахстана, Турции, Узбекистана и Вьетнама.