8 Ապրիլ 2025 - 14:58 AMT
Թուրքիայի նախագահի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Չաղրը Էրհանը հայտարարել է, որ Թուրքիան չի ձեռնարկի դրական քայլեր Հայաստանի ուղղությամբ, քանի դեռ Երևանը չի ընդունել Ադրբեջանի կողմից առաջարկված պայմանները խաղաղ համաձայնագիր կնքելու համար։ Նա այդ մասին ասել է Ստեփանակերտում, որտեղ Բաքուն « նոր աշխարհակարգին» նվիրված ֆորում է անցկացնում։
Նա հավելել է, որ որոշ արևմտյան երկրների՝ հատկապես Ֆրանսիայի, հայամետ դիրքորոշումը սպառնում է երկարաձգել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերը, գրում է Trend-ը։
«Այդ երկրի կողմից Եվրոպական միության կառույցներում Ադրբեջանի դեմ ընդունված որոշումները, ինչպես, օրինակ, Ադրբեջանի պատվիրակության մասնակցության դադարեցումը Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովին, չեն նպաստում խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում», – ընդգծել է նա։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ԵՄ և Կենտրոնական Ասիայի երկրների առաջին գագաթնաժողովի լիագումար նիստում, հայտարարել է, որ երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը կդառնա բեկումնային։

8 Апрель 2025 - 15:12 AMT
Советник президента Турции по вопросам безопасности и внешней политики Чагры Эрхан заявил, что Турция не предпримет позитивных шагов в отношении Армении до тех пор, пока Ереван не примет условия, выдвинутые Баку для заключения мирного соглашения. Об этом он сообщил в Степанакерте, где Баку проводит форум, посвященный «новому мировому порядку».
Он также отметил, что проармянская позиция ряда западных стран, в частности Франции, угрожает затягиванием усилий по установлению устойчивого мира в регионе, передает агентство Trend.
«Решения, принятые этим государством в структурах Европейского союза против Азербайджана — например, приостановка участия азербайджанской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы — не способствуют установлению мира в регионе», — подчеркнул он.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на первом пленарном заседании саммита ЕС–Центральная Азия заявила, что открытие границ Армении с Турцией и Азербайджаном после трех десятилетий станет прорывом.