9 Ապրիլ 2025 - 06:39 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ ԱՄՆ և ՌԴ պատվիրակությունները նախատեսում են հանդիպել Ստամբուլում ապրիլի 10-ին՝ կենտրոնանալով բացառապես իրենց համապատասխան դեսպանատների գործունեության կարգավորման վրա։
Օրական մամուլի ասուլիսի ժամանակ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թամի Բրյուսը ընդգծել է, որ այս քննարկումները չեն ընդգրկի քաղաքական կամ անվտանգության հարցեր, Reuters-ը։
«Ուկրաինան բացարձակապես օրակարգում չէ», – հայտարարել է Բրյուսը։
Նա հավելել է. «Այս բանակցությունները բացառապես կենտրոնացած են մեր դեսպանատների գործունեության վրա, ոչ թե երկկողմ հարաբերությունների ընդհանուր նորմալացման վրա, ինչը կարող է տեղի ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղություն լինի»։
Դիվանագիտական աղբյուրը նշել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա Ստամբուլում գտնվող Ռուսաստանի հյուպատոսարանում։
Փետրվարին երկու երկրների պատվիրակությունները հանդիպել էին Ստամբուլում՝ քննարկելու դեսպանատների նորմալ գործունեության վերականգնումը։ Այս քննարկումները կենտրոնացած էին միմյանց դիվանագետների պայմանների վրա և ծառայեցին որպես նախնական փորձություն՝ ավելի լայն հարաբերությունների վերականգնման համար։
Վերջին տասնամյակում Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները փոխադարձաբար արտաքսել են դիվանագետների և սահմանափակել են միմյանց առաքելություններում նոր անձնակազմի նշանակումը, ինչը հանգեցրել է դեսպանատների անձնակազմի զգալի կրճատման։

9 Апрель 2025 - 07:52 AMT
Госдепартамент США объявил, что американская и российская делегации планируют встретиться в Стамбуле 10 апреля, чтобы сосредоточиться исключительно на стабилизации работы своих посольств.
На ежедневном брифинге для прессы представитель Госдепартамента Тэмми Брюс подчеркнула, что эти обсуждения не будут касаться политических или вопросов безопасности.
«Украина абсолютно не включена в повестку дня», — заявила Брюс.
Она также уточнила: «Эти переговоры сосредоточены исключительно на работе наших посольств, а не на общем нормализации двусторонних отношений, что может произойти только после установления мира между Россией и Украиной».
Дипломатический источник сообщил, что встреча пройдет в российском консульстве в Стамбуле.
В феврале делегации обеих стран встречались в Стамбуле для обсуждения восстановления нормального функционирования своих посольств. Эти обсуждения были узко направлены на условия работы дипломатов и служили первоначальным испытанием способности сторон восстановить более широкие отношения.
За последнее десятилетие Россия и США взаимно высылали дипломатов и ограничивали назначение нового персонала в миссиях друг друга, что привело к значительному сокращению штатов посольств.
Ранее во вторник российское государственное информационное агентство ТАСС сообщило, ссылаясь на Министерство иностранных дел России, что делегации России и США встретятся для консультаций в Стамбуле в ближайшие дни.