9 Ապրիլ 2025 - 09:14 AMT
Հազարավոր միգրանտներ, ովքեր մուտք են գործել ԱՄՆ CBP One հավելվածի միջոցով, այժմ կանգնած են անհապաղ հեռանալու հրահանգների առջև:
Մոտավորապես 900,000 միգրանտ, ովքեր Բայդենի վարչակազմի ժամանակահատվածում մուտք են գործել ԱՄՆ հարավային սահմանի միջոցով՝ օգտագործելով CBP One հավելվածը, սովորաբար ստացել են երկու տարվա կեցության և աշխատանքի թույլտվություն: Այժմ նրանցից շատերը ստանում են ծանուցումներ, որ նրանց կարգավիճակը չեղարկվել է, և նրանք պետք է անհապաղ լքեն երկիրը: Չհետևելու դեպքում նրանք կարող են ենթարկվել դատական հետապնդման, գրում է BBC-ն։
ԱՄՆ Ներքին անվտանգության դեպարտամենտը (DHS) հայտարարել է, որ նախորդ վարչակազմը չարաշահել է հավելվածի լիազորությունները, ինչը հանգեցրել է սահմանային լուրջ ճգնաժամի: DHS-ը ընդգծել է, որ չեղարկումը կատարում է սահմանները պաշտպանելու և ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար։
Դեռևս անհայտ է, թե քանի անձ է ստացել այս ծանուցումները: DHS-ը հաստատել է, որ պաշտոնական չեղարկման ծանուցումներ ուղարկվել են որոշ պարոլ ստացած միգրանտներին: Նշանակալի է, որ ուկրաինացիների և աֆղանների համար նախատեսված հատուկ պարոլ ծրագրերի ներքո գտնվող միգրանտներն ազատված են այս հրահանգից: ​
Իմիգրացիոն պաշտպանները հայտնում են, որ Մեքսիկայից, Հոնդուրասից և Էլ Սալվադորից միգրանտները նրանց թվում են, ովքեր ստացել են այս ծանուցումները: Ծանուցումները նաև տեղեկացնում են միգրանտներին, որ նրանց պարոլի հետ կապված բոլոր արտոնությունները, ներառյալ աշխատանքի թույլտվությունը, չեղարկվում են: Ծանուցումները զգուշացնում են հնարավոր քրեական հետապնդման, քաղաքացիական տուգանքների և այլ պատժամիջոցների մասին, եթե նրանք անհապաղ չհեռանան:
CBP One հավելվածը գործարկվել է 2020 թվականին, իսկ Բայդենի նախագահության ժամանակ զգալիորեն ընդլայնվել է՝ թույլ տալով միգրանտներին նախապես նշանակել հանդիպումներ ԱՄՆ մուտքի պաշտոնական կետերում: Պաշտոնյաները նշել են, որ հավելվածը օգնել է կրճատել սահմանային ձերբակալությունները և բարձրացնել ապաստան հայցողների անվտանգությունը։ Մարտին հավելվածը վերանվանվել է CBP Home և այժմ կենտրոնացած է՝ օգնելու անօրինական միգրանտներին ինքնություն հաստատելու և հայտարարելու երկրի լքման իրենց մտադրության մասին։
Փետրվարին վարչակազմը ներկայացրել է ծրագիր՝ ստեղծելու ամբողջ երկիրն ընդգրկող գրանցամատյան անօրինական միգրանտների համար։ Ըստ ծրագրի՝ 14 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անհատ պետք է ներկայացնի իր բնակության հասցեն և մատնահետքերը։ Մասնագետները զգուշացրել են, որ այսպիսի գրանցման համակարգի կիրարկումը կարող է դժվար լինել լուրջ կազմակերպչական խոչընդոտների պատճառով։

9 Апрель 2025 - 09:21 AMT
Мигрантам, въехавшим в Соединённые Штаты через приложение CBP One, приказано немедленно покинуть страну.
Около 900 000 мигрантов воспользовались приложением CBP One для въезда через южную границу США во время администрации Джо Байдена. Большинство из них получили разрешение на проживание и работу сроком на два года. Теперь многие получают уведомления об аннулировании своего статуса с требованием срочно покинуть страну. В противном случае им грозит уголовное преследование, сообщает «BBC».
Министерство внутренней безопасности США (DHS) заявило, что предыдущая администрация злоупотребляла полномочиями, предоставленными приложению, что привело к серьёзному кризису на границе. Ведомство подчеркнуло, что аннулирование производится в целях защиты границ и обеспечения национальной безопасности.
Пока неизвестно точное количество мигрантов, получивших такие уведомления. DHS подтвердило, что официальные извещения были направлены некоторым обладателям гуманитарного пароля. При этом мигранты, въехавшие по специальным программам для украинцев и афганцев, освобождены от этих требований.
По словам правозащитников, уведомления получили выходцы из Мексики, Гондураса и Сальвадора. В них указано, что все привилегии, связанные с паролем, включая разрешение на работу, аннулируются. Документы также содержат предупреждение о возможной уголовной ответственности, гражданских штрафах и других санкциях в случае несоблюдения приказа о выезде.
Приложение CBP One было запущено в 2020 году и значительно расширено при Байдене. Оно позволяло мигрантам заранее записываться на приём в официальных пунктах въезда в США. По словам властей, это помогло сократить число задержаний на границе и повысить безопасность просителей убежища. В марте приложение было переименовано в CBP Home и теперь сосредоточено на помощи нелегальным мигрантам в установлении личности и заявлении о намерении покинуть страну.
В феврале администрация представила план создания национального реестра нелегальных мигрантов. Согласно программе, все лица старше 14 лет должны предоставить адрес проживания и отпечатки пальцев. Эксперты предупреждают, что реализация такой системы может столкнуться с серьёзными организационными трудностями.