«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» (Artsakh Monument Watch) ծրագրի թիմը հայտնում է, որ Վատիկանի Սուրբ Աթոռի հայրապետական Գրիգորյան համալսարանում ընթանում է «Քրիստոնեությունն Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողովը։
«Մինչ օրս հայագիտական որևէ կառույց տեղեկացված չի եղել նման միջոցառման անցկացման մասին։ Ըստ հաղորդման՝ միջոցառմանը մասնակցում են տասնյակ մասնագետներ տարբեր երկրներից՝ Թուրքիայից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Հարավային Կորեայից, Ռուսաստանից, Լեհաստանից, Իտալիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից և Լիտվայից, որոնց նպատակն է բացառել հայ պատմության, հայ մշակույթի և հայերի առկայությունն Ադրբեջանի տարածքում, ուստի աղվանական են ներկայացվում հատկապես այն հուշարձանները, որոք հայկական են՝ պատված հարյուրավոր հայերեն արձանագրություններով. դա Ամարասն է, Գանաձասարը, Դադիվանքը և այլն։
Մեզ համար անհասկանալի է նաև ասպարեզի որոշ հայտնի հետազոտողների մասնակցությունը, ովքեր տեսել են որ այս գիտաժողովին որևէ հայ հետազոտող չի մասնակցում և չկա որևէ բառ հայերի մասին։
Մեր բողոքն ու ու մտահոգությունն ենք հայտնում հայկական մշակութապահպան կազմակերպություններին և համայնքներին, միջազգային գիտական հանրույթին, մեր բողոքն ենք հայտնում մեր իշխանություններին, որ մեր հիշողությունը, պատմությունը և մշակույթը այսպես սքողում և անտեսում են»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
2020թ․ պատերազմից հետո Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական մշակութային և պատմական կոթողները, իսկ որոնք ոչնչացնել չի կարող, ներկայացնում է որպես իբր աղվանական։

10 Апрель 2025 - 15:05 AMT
По данным команды программы «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (Artsakh Monument Watch), в Папском Григорианском университете Святого Престола в Ватикане проходит международная конференция на тему «Христианство в Азербайджане: история и современность».
Отмечается, что ни одно армянское научное учреждение не было уведомлено о проведении этого мероприятия. Согласно сообщению, участие принимают десятки специалистов из Турции, Казахстана, Узбекистана, Южной Кореи, России, Польши, Италии, Грузии, Германии, Франции, Канады, США и Литвы. Основной целью конференции, по утверждению авторов обращения, является исключение армянской истории, культуры и присутствия с территории Азербайджана. В рамках форума особенно армянские памятники, такие как Амарас, Гандзасар и Дадиванк, представляются как албанские, несмотря на наличие сотен армянских надписей.
Также вызывает недоумение участие некоторых известных исследователей, которые, по мнению авторов, не могли не заметить отсутствие армянских участников и полного игнорирования армянской темы.
«Мы выражаем протест и обеспокоенность армянским организациям по охране культурного наследия, армянским общинам, международному научному сообществу и нашим властям, позволяющим столь очевидное сокрытие и игнорирование нашей памяти, истории и культуры», — говорится в заявлении.
После войны 2020 года Азербайджан уничтожает армянские культурные и исторические памятники, а те, которые не удается разрушить, выдает за албанские.