Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ ԿԽՄԿ–ն, ժամանակավորապես դադարեցրել է նոր աշխատակիցների հավաքագրումը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ֆինանսավորման կայունության հարցում անորոշության պատճառով։ Ըստ կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Պիեռ Կրախենբուլի՝ այդ ֆինանսավորումը կազմում է ԿԽՄԿ բյուջեի մոտ 24 տոկոսը։
«Ներկա դրությամբ ֆինանսավորումը չի դադարեցվել։ Բայց դեռ չգիտենք ապագայի հետ կապված՝ գործող վարչակազմի (ԱՄՆ – խմբ.) մտադրությունները։ Այնուամենայնիվ, մենք 50 միլիոն ֆրանկի չափով կանխարգելիչ միջոցներ ենք ձեռնարկել, օրինակ՝ սառեցրել ենք նոր աշխատակիցների հավաքագրումը, որը բյուջեով նախատեսված էր», – ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԿԽՄԿ ղեկավարը նշել է, որ նման զարգացումները մտահոգիչ ազդեցություն են ունենում ոչ միայն իրենց կառույցի, այլև Ժնևում տեղակայված այլ միջազգային և ոչ կառավարական կազմակերպությունների վրա։
«Ժնևում ֆինանսավորման կրճատումները կոլեկտիվ սթրես են։ Կառույցն իրենից ներկայացնում է կազմակերպությունների լայն ցանց, բոլորս գիտենք մարդկանց, ընկերների, որոնց վրա տարածվել են խնայողությանն ուղղված միջոցառումները։ Մենք նաև արձանագրում ենք տեղերում ներդրումների նվազման ազդեցությունը», – ընդգծել է ԿԽՄԿ գլխավոր տնօրենը։

10 Апрель 2025 - 14:54 AMT
Международный комитет Красного Креста (МККК) временно приостановил набор новых сотрудников из-за неопределенности, связанной с устойчивостью финансирования со стороны Госдепартамента США. Как сообщил генеральный директор МККК Пьер Крахенбюль, данное финансирование составляет порядка 24% бюджета организации.
«На данный момент финансирование не прекращено. Но мы не знаем, каковы намерения нынешней администрации США в будущем. Тем не менее, мы предприняли упреждающие меры на сумму 50 миллионов швейцарских франков — в частности, заморозили запланированный по бюджету набор новых сотрудников», — сообщил он, передает «Спутник Армения».
Руководитель МККК отметил, что подобные события вызывают обеспокоенность не только внутри их структуры, но и в других международных и неправительственных организациях, базирующихся в Женеве.
«Сокращения финансирования в Женеве — это коллективный стресс. Здесь расположен широкий кластер организаций, и у всех из нас есть знакомые, друзья, которых затронули меры экономии. Мы также фиксируем снижение объемов инвестиций в местах реализации программ», — подчеркнул глава МККК.