12 Ապրիլ 2025 - 07:00 AMT
Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի անդամ Մալխաս Ամոյանը դուրս է եկել Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ և հնարավորություն ստացել իր կարիերայի ընթացքում չորրորդ անգամ նվաճելու մայրցամաքային ոսկե մեդալը։
Բրատիսլավայում անցկացվող հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության 77 կգ քաշային կարգի կիսաեզրափակիչում Ամոյանը մրցել է Բուլղարիան ներկայացնող Հայկ Մնացականյանի հետ։ Մրցամարտում Ամոյանը 5:1 հաշվով առավելության է հասել՝ ապահովելով եզրափակչի ուղեգիրը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նույն օրը եզրափակիչ է դուրս եկել նաև Կարեն Ասլանյանը՝ 63 կգ քաշային կարգում։
Ասլանյանը մրցել է Ուկրաինան ներկայացնող Անդրի Սեմենչուկի հետ։ Մրցամարտում հայ մարզիկը գերիշխող պայքարում նվաճել է հաղթանակ՝ հաշվով 8:0, ընդամենը մոտ երկու րոպեի ընթացքում։
Ավելի վաղ 55 կգ քաշային կարգում Մանվել Խաչատրյանը պարտություն է կրել ադրբեջանցի մրցակցից 1:5 հաշվով։ Նա շարունակում է պայքարը բրոնզե մեդալի համար։

12 Апрель 2025 - 07:44 AMT
Член сборной Армении по греко-римской борьбе Малхас Амоян пробился в финал чемпионата Европы, получив шанс завоевать свою четвёртую золотую медаль на континентальных первенствах.
На турнире, проходящем в Братиславе, в полуфинале весовой категории до 77 кг Амоян встретился с выступающим за Болгарию Айком Мнацаканяном. Армянский борец одержал победу со счётом 5:1 и вышел в финал, сообщает «Арменпресс».
В тот же день в финал весовой категории до 63 кг прошёл и Карен Асланян. В схватке с украинским спортсменом Андрием Семенчуком Асланян уверенно победил со счётом 8:0 менее чем за две минуты.
Ранее в весовой категории до 55 кг Манвел Хачатрян уступил азербайджанскому борцу со счётом 1:5, однако продолжает борьбу за бронзовую медаль.