Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն մերժելով և դատապարտելով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ ԵԽԽՎ, նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հայտարարությունները, որոնք հնչել են նրա հարցազրույցում Alpha News պարբերականին։
Ռուսոպուլոսն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին բռնապետ է անվանել։
Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Այհան Հաջիզադեն «հակաադրբեջանական» է անվանել նրա հայտարարությունները, և ասել, թե «ԵԽԽՎ-ն այս տարիների ընթացքում արժանացել է ադրբեջանական ժողովրդի արդար ատելությանը», հայտնում է Vesti.az-ը։
«Հայտնի է, որ Ռուսոպուլոսը, Շվաբեն և նմանատիպ այլ անձինք, չնայած այն բանին, որ ադրբեջանական կողմը բաց է եղել երկխոսության համար այն գործողություններից հետո, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի դեմ՝ խախտելով Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրությունը և ԵԽԽՎ-ի կողմից լիազորությունների գերազանցմամբ, մշտապես փորձում են խեղաթյուրել մեր երկրի դիրքորոշումը, որը հիմնված է միջազգային իրավունքին և արդարությանը»,–ասել է նա։
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հասցեին հնչեցված վիրավորական արտահայտությունները, մասնավորապես նրան «դիկտատոր» անվանելը, անթույլատրելի են։
«Վիրավորել մեր պետության ղեկավարին, նրան «դիկտատոր» անվանել՝ ընդհանրապես որևէ սահմաններում չի տեղավորվում, սա քաղաքական անգիտություն է։ Վեհաժողովում առկա ներկայիս հիստերիան և այն ղեկավարող դիկտատոր Ռուսոպուլոսը ԵԽԽՎ-ում տիրող ողբալի իրավիճակի արտահայտություն են։ Նման իրավիճակ նկատվում է նաև Եվրոպական խորհրդարանում»,–ասել է նա։
Եվրոպական դատարանի որոշումների նկատմամբ Ադրբեջանի դիրքորոշման վերաբերյալ Հաջիզադեն նշել է, որ երկիրը չի մասնակցել ՄԻԵԴ դատավորների ընտրությանը, ուստի չի կատարելու դատարանի որոշումները։
Նա նշել է նաև, որ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի անունը, ինչպես նաև այն 76 ԵԽԽՎ անդամների, ովքեր աջակցել են Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների դադարեցման մասին նախաձեռնությանը, արդեն ներառվել է սև ցուցակում։ ԱԳՆ ներկայացուցիչը զգուշացրել է, որ Ռուսոպուլոսը կարտաքսվի, եթե փորձի մուտք գործել Ադրբեջան։

12 Апрель 2025 - 09:21 AMT
Министерство иностранных дел Азербайджана выступило с заявлением, решительно отвергнув и осудив высказывания президента Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодороса Русопулоса, прозвучавшие в его интервью изданию Alpha News.
Русопулос в интервью назвал президента Азербайджана Ильхама Алиева диктатором.
Официальный представитель МИД Азербайджана Айхан Хаджизаде назвал эти слова «антиазербайджанскими» и заявил, что «ПАСЕ за эти годы заслужила справедливую ненависть азербайджанского народа», сообщает Vesti.az .
«Известно, что Русопулос, Швабе и им подобные лица, несмотря на готовность азербайджанской стороны к диалогу после действий, предпринятых в отношении Азербайджана с нарушением Устава Совета Европы и превышением полномочий ПАСЕ, продолжают искажать позицию нашей страны, основанную на международном праве и справедливости», — отметил он.
Хаджизаде подчеркнул, что оскорбительные высказывания в адрес президента Азербайджана, особенно употребление слова «диктатор», являются недопустимыми.
«Оскорбления в адрес руководителя нашего государства, называя его “диктатором”, абсолютно неприемлемы — это политическое невежество. Истерия, царящая в ассамблее и возглавляемая диктатором Русопулосом, — отражение удручающей ситуации в ПАСЕ. Подобное положение дел наблюдается и в Европарламенте», — добавил он.
Комментируя позицию Азербайджана по поводу решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), Хаджизаде заявил, что страна не участвовала в голосовании по выборам судей ЕСПЧ и, следовательно, не будет выполнять его решения.
Он также отметил, что имя Теодороса Русопулоса и 76 членов ПАСЕ, поддержавших инициативу о приостановлении полномочий азербайджанской делегации, уже внесены в черный список. Хаджизаде предупредил, что Русопулос будет депортирован в случае попытки въезда в Азербайджан.