14 Ապրիլ 2025 - 06:37 AMT
Սլովակիայում ընթացող Եվրոպայի ըմբշամարտի առաջնությունում ապրիլի 13-ին գոտեմարտելու էր Հայաստանի բազմակի մեդալակիր ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյան, սակայն նրա մասնակցությունը չեղարկվել է վնասվածքի պատճառով։
Օլիմպիական խաղերի ոսկե, կրկնակի արծաթե և բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի քառակի և Եվրոպայի 7-ակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը» պետք է մրցեր հունգարացի Ալեքս Շոկի հետ 97 կգ քաշային կարգի բրոնզե մեդալի համար, հայտնում է Factor.am-ը։
Բրատիսլավայում Արթուր Ալեքսանյանը պարգևատրվել է 2024թ․ Եվրոպայի հունահռոմեական ոճի լավագույն ըմբիշի գավաթով եւ դրամական պարգևով:
Ըմբշամարտի համաշխարհային ֆեդերացիայի Եվրոպական խորհուրդը 2024 թվականին Արթուր Ալեքսանյանին հռչակել է Եվրոպայի հունահռոմեական ոճի լավագույն ըմբիշ։
Ըմբշամարտի համաշխարհային ֆեդերացիայի Եվրոպական խորհուրդի կողմից պարգեւատրվեց նաեւ 2024 թ. Եվրոպայի հունահռոմեական ոճի տարվա լավագույն մարզիչի կոչմանն արժանացած Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը:

14 Апрель 2025 - 07:38 AMT
Многократный призёр международных турниров по греко-римской борьбе Артур Алексанян не смог выйти на поединок 13 апреля в рамках чемпионата Европы по борьбе, проходящего в Словакии, сообщает «Factor.am ».
Олимпийский чемпион, двукратный серебряный и бронзовый призёр Игр, четырёхкратный чемпион мира и семикратный чемпион Европы Артур Алексанян должен был бороться с венгерским борцом Алексом Сёке за бронзовую медаль в весовой категории до 97 кг. Однако участие армянского спортсмена было отменено из-за полученной травмы.
Несмотря на это, в Братиславе Алексанян был награждён кубком лучшего борца Европы 2024 года в греко-римском стиле и денежной премией.
Европейский совет Всемирной федерации борьбы признал Артура Алексаняна лучшим греко-римским борцом Европы в 2024 году.
Главный тренер сборной Армении Армен Бабалян также был удостоен награды как лучший тренер Европы 2024 года в греко-римской борьбе.