Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն Լյուքսեմբուրգում կայանալիք Եվրոպայի ԱԳ նախարարների հավաքին ընդառաջ տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է, որ շատ մտահոգված է լարվածության աճով հայ–ադրբեջանական սահմանաին։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է ընդլայնվել, որպեսզի կարողանա դիտարկել և զսպել այդ լարվածությունը, հայտնում է Radar.am-ը։
«Շատ անհանգստացած եմ սահմանին (հայ-ադրբեջանական – խմբ.) լարվածության աճով: Հուսով եմ՝ տեղակայված եվրոպական առաքելությունը կարող է ընդլայնվել, որպեսզի կարողանա դիտարկել և զսպել այդ լարվածությունը», – ասել է նախարարը:
Բարոն նաև հավելել է, որ այժմ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրվի, ապօրինի ձերբակալված բանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն անդրադարձել է Ժան-Նուել Բարոյի հայտարարությունը՝ նշելով, թե Ֆրանսիայի գործողությունները՝ «ներառյալ մահաբեր զենքի մատակարարումները Հայաստանին և երկարամյա հակաադրբեջանական քաղաքականությունը, չեն համապատասխանում նրա մտահոգություններին», գրում է APA-ն։
Հաջիզադեն կրկին հնչեցրել է ադրբեջանական թեզերը ՀՀ Սահմանադրությունում փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին։
Ըստ նրա՝ Ֆրանսիան պետք է դադարեցնի իր միջամտությունը, որն «ապակայունացնում է իրավիճակը»։
Նա նաև մեղադրել է Ֆրանսիային հայ գերիների գործերի «հետաքննությանը խոչընդոտելու մեջ»։
«Բացի այդ, մարդկության դեմ հանցագործություններ կատարելու մեջ մեղադրվող անձանց գործերի դատական ընթացքին խոչընդոտներ ստեղծելը ոչ միայն խանգարում է այդ գործերի քննությանը, այլև խարխլում է հանցագործությունների պատասխանատվության հարցը», – նշել է Հաջիզադեն։
Ապրիլի 13-ին, ժամը 22:20-ի մոտակայքում, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է համայնքի մշակույթի տունը, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։ Տուժածներ չկան:

Министр по делам Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Баро на брифинге, прошедшем в преддверии встречи глав МИД стран ЕС в Люксембурге, заявил, что серьёзно обеспокоен ростом напряжённости на армяно-азербайджанской границе.
«Я очень обеспокоен ростом напряжённости на границе. Надеюсь, что европейская миссия, уже размещённая в регионе, может быть расширена для наблюдения и сдерживания эскалации», — заявил Баро, передаёт «Radar.am ».
Министр также подчеркнул необходимость подписания мирного соглашения и отметил, что незаконно задержанные заключённые должны быть освобождены.
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя заявление Жан-Ноэля Баро, обвинил Францию в несоответствии её действий заявленным озабоченностям. Он сослался на поставки смертоносного оружия Армении и многолетнюю антиазербайджанскую политику Парижа, сообщает APA.
Хаджизаде вновь озвучил азербайджанскую позицию о необходимости внесения изменений в Конституцию Армении и обвинил Францию в дестабилизации ситуации посредством вмешательства в региональные процессы.
Он также обвинил Францию в воспрепятствовании расследованию дел армянских пленных.
«Создание препятствий в судебном процессе по делам лиц, обвиняемых в преступлениях против человечности, не только мешает расследованию, но и подрывает ответственность за совершённые преступления», — отметил Гаджизаде.
13 апреля около 22:20 подразделения вооружённых сил Азербайджана открыли огонь по направлению населённого пункта Хнацах в Сюникской области Армении, в результате чего был повреждён дом культуры. Пострадавших нет, сообщает Министерство обороны Армении.
«Мы призываем азербайджанскую сторону расследовать факт обстрела дома культуры в Хнацахе и выступить с публичными разъяснениями», — говорится в заявлении.