«Նովայա Գազետա» պարբերականը հրապարակել է ծավալուն հոդված շինծու գործերով Բաքվում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի վերաբերյալ: Հոդվածում ներկայացված է նաև Վարդանյանի միջազգային իրավաբանական պաշտպան Ջարեդ Գենսերի հետ հարցազրույցը։
Նա հայտնել է, որ մարտի 12-ին հացադուլը դադարեցնելուց հետո Վարդանյանի առողջական վիճակը կայուն է, հայտնում է «Առավոտը»։
«Ինչպես մանրամասն արտահայտված է իմ հայտարարության մեջ, նրա հացադուլը տևել է 23 օր, ինչը լուրջ հետևանք է թողել առողջության վրա։ Նա կորցրել է ավելի քան 6 կգ, իսկ արյան ճնշումը հասել է վտանգավոր մակարդակի՝ 140/110, ինչը համարժեք է երկրորդ աստիճանի հիպերտոնիայի։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն առանցքային դեր է ունեցել նրա բժշկական աջակցությունն ապահովելու հարցում։ Սակայն ԿԽՄԿ-ին Ադրբեջանից վտարելու Ալիևի հրամանով վտանգվում է թե՛ բուժսպասարկման շարունակականությունը, թե՛ նրա ընտանիքի հետ կապի պահպանման հնարավորությունը։
Մենք ակտիվ ջանքեր ենք գործադրել ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի, այլև Ադրբեջանի պահվող մյուս հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալների ազատման ուղղությամբ։ Վերջին ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նկատմամբ միջազգային ճնշումը աճել է»,–ասել է նա։
Գենսերն անդրադարձել է նաև այն հարցին, թե ինչո՞ւէ Արևմուտքն այնքան պասիվ հայ գերիների, այդ թվում՝ Վարդանյանի իրավունքների պաշտպանության հարցում:
«Չեմ կարծում, որ այդ գնահատականը արդարացի է։ Թեև նախկինում դա կարող էր այդպես լինել, վերջին ամիսներին նկատելի առաջընթաց է արձանագրվել։ Նախորդ տարվա հոկտեմբերին, նախընտրական արշավի ընթացքում, նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ալիևի գործողությունները Արցախի բնակչության հանդեպ կարելի է բնութագրել որպես էթնիկ զտում, և ընտրվելու դեպքում նա պաշտպանելու է հալածված քրիստոնյաներին։ Այդ հայտարարությունից հետո Թրամփի վարչակազմը շարունակել է հետևողականորեն աջակցել այս դիրքորոշմանը թե՛ հրապարակային հայտարարությունների, թե՛ մասնավոր դիվանագիտական ուղիներով։
Օրինակ՝ 2025 թվականի մարտի 16-ին ազգային անվտանգության խորհրդական Մայքլ Ուոլցը այս հարցով հրապարակային գրառում է կատարել։ Բացի Թրամփի վարչակազմի գործողություններից, պետք է նշել նաև ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի և Եվրամիության վերջին նախաձեռնությունները։ Մարտի 3-ին ՄԱԿ-ի հանձնակատար Ֆոլկեր Թյուրքը հանդես է եկել կոչով՝ հայ գերիներին անհապաղ ազատ արձակելու պահանջով, իսկ մարտի 12-ին ԵՄ-ն ներկայացրել է համատեղ բանաձև, որում դատապարտել է հայ կալանավորների նկատմամբ իրականացվող ցուցադրական դատավարությունները»,–նշել է Գենսերը։
Այն հարցին, թե կարո՞ղ է Թրամփի վարչակազմը ուղղակի միջամտել Վարդանյանի գործին՝ Գենսերը պատասխանել է, որ Թրամփի վարչակազմն արդեն հստակ ազդարարել է, որ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը առաջնահերթություն է համարում։
«Չեմ կարծում, որ նախագահ Թրամփը որևէ կերպ կաջակցի խաղաղության համաձայնագրին, եթե մինչ դրա ստորագրումը կամ հենց այդ պահին գերիները չազատվեն։ Հաստատ համոզված եմ, որ Թրամփի վարչակազմը, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ կողմեր, այս դիրքորոշումը հասցնում են Ալիևին։ Եթե վերջինս չարձագանքի պատշաճ կերպով, ապա սպասվում են կոնկրետ հետևանքներ։ Ալիևի փոխարեն ես շատ կանհանգստանայի, քանի որ Թրամփը չի պատկանում այն դասական քաղաքական գործիչների շարքին, ովքեր սահմանափակվում են աստիճանական քայլերով։ Ինչպես տեսանք նրա պաշտոնավարման ընթացքում, նա կարող է դիմել անսպասելի, անհամաչափ ու նույնիսկ խիստ գործողությունների”,–ասել է Վարդանյանի փաստաբանը։

Издание «Новая газета» опубликовало подробный материал о бывшем государственном министре Арцаха и филантропе Рубене Варданяне, находящемся в бакинской тюрьме по сфабрикованному делу. В статье приведено интервью с его международным правозащитным адвокатом Джаредом Генсером.
По информации «Аравот», Генсер сообщил, что после прекращения голодовки 12 марта состояние здоровья Варданяна стабилизировалось.
«Как указано в моем заявлении, его голодовка длилась 23 дня и серьезно отразилась на здоровье. Он потерял более 6 кг, а его давление достигло опасного уровня — 140/110, что соответствует гипертонии второй степени. Международный комитет Красного Креста (МККК) сыграл ключевую роль в обеспечении медицинской помощи. Однако распоряжением Алиева о высылке МККК из Азербайджана поставлены под угрозу как продолжение лечения, так и связь с семьей».
Генсер подчеркнул, что усилия направлены не только на освобождение Варданяна, но и остальных христиан-армян, находящихся в заключении в Азербайджане. «В последние месяцы международное давление на президента Ильхама Алиева значительно возросло», — отметил он.
Отвечая на вопрос, почему Запад, по мнению некоторых, проявляет пассивность в защите прав армянских пленных, Генсер не согласился с этой оценкой:
«Не считаю это справедливым. Возможно, раньше это было так, но в последние месяцы наблюдается заметный прогресс. В октябре прошлого года, в ходе предвыборной кампании, президент Дональд Трамп заявил, что действия Алиева против населения Арцаха можно расценивать как этническую чистку, и пообещал защищать преследуемых христиан в случае переизбрания. После этого администрация Трампа последовательно придерживается этой позиции как публично, так и дипломатическими каналами».
«Например, 16 марта 2025 года советник по нацбезопасности Майкл Уолц сделал открытое заявление по этому вопросу. Помимо действий администрации Трампа, стоит отметить инициативы Верховного комиссара ООН по правам человека и Европейского союза. 3 марта комиссар Фолькер Тюрк выступил с призывом немедленно освободить армянских заключённых, а 12 марта ЕС принял совместную резолюцию, осуждающую показательные судебные процессы над армянами», — добавил Генсер.
На вопрос, может ли администрация Трампа напрямую вмешаться в дело Варданяна, Генсер ответил, что уже сейчас освобождение политзаключённых является её приоритетом.
«Не думаю, что президент Трамп поддержит какое-либо мирное соглашение, если заключённые не будут освобождены до или во время его подписания. Уверен, что эта позиция уже доведена до Алиева администрацией Трампа и другими заинтересованными сторонами. Если Алиев не отреагирует должным образом, последуют конкретные меры. На его месте я бы серьёзно обеспокоился: Трамп не относится к числу классических политиков, ограничивающихся постепенными шагами. Как показал его президентский срок, он может прибегнуть к неожиданным, несоразмерным и даже резким действиям», — заявил адвокат Варданяна.
Советник президента США по нацбезопасности Майкл Уолц заявил, что в разговоре с азербайджанским коллегой Хикметом Гаджиевым потребовал освободить пленных и завершить подписание мирного соглашения с Арменией.
Адвокат Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Майкла Уолца.