Ապրիլի 14-ին շարունակվել է շինծու գործերով Բաքվում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի և այլ անձանց դատավարությունը։
Ըստ գործի շրջանակներում նախկինում հարցաքննված Արթուր Աբրահամյանի ցուցմունքների, որոնք հնչեցվել են դատական նիստում, Ղարաբաղում տեղի ունեցած ցույցերը ղեկավարել են Արկադի Մանուչարովը, Զորի Բալայանը, Գենրիխ Պողոսյանը, Մաքսիմ Բաբայանը, շինարարական վարչության պետ Ռոլես Աղաջանյանը, Վլադիկ Սարգսյանը և մի շարք անհայտ անձինք, գրում է Minval.az-ը։
Նիստում շոշափվել են ՀՀ նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի, ինչպես նաև Վազգեն Մանուկյանի անունները։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, վկա Յուրի Ջանգիրյանը նշել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, ով աշխատում էր որպես կուսակցական կազմակերպիչ Ղարաբաղի մետաքսի գործարանում, եղել է հայկական «Կռունկ» կազմակերպության ակտիվ անդամ։
Արկադի Ղուկասյանը, արձագանքելով ներկայացված ցուցմունքներին, խնդրել է ժամանակ՝ մինչև հաջորդ նիստ, որպեսզի պատշաճ պատրաստվի։ Դատարանի նախագահողը հաշվի է առել խնդրանքը և հայտնել, որ հաջորդ նիստում կստեղծվեն անհրաժեշտ պայմաններ։
Այնուհետև Արայիկ Հարությունյանը, պատասխանելով հարցերին, ասել է, որ 1990-ականներին Ռոբերտ Քոչարյանը, Մուրադ Պետրոսյանը, Մանուչուրյանը և այլք ղեկավարում էին ցույցերը։ Նա հիշել է, թե ինչպես էին 1988–1990 թվականներին ադրբեջանցիները հեռանում Ստեփանակերտից։

14 апреля в Баку продолжился суд по сфабрикованному делу против бывшего военно-политического руководства Арцаха, включая Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Баако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левона Мнацаканяна и других.
По сообщению Minval.az , на заседании были озвучены ранее данные показания Артура Абраамяна, согласно которым демонстрации в Карабахе возглавляли Аркадий Манучарян, Зори Балаян, Генрих Погосян, Максим Бабаян, начальник строительного управления Ролес Агаджанян, Владик Саргсян и ряд неустановленных лиц.
В ходе заседания упоминались также имена бывших президентов Армении Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и политического деятеля Вазгена Манукяна.
Свидетель Юрий Джангирян якобы заявил, что Роберт Кочарян, будучи партийным организатором на карабахской шелковой фабрике, был активным участником армянской организации «Крунк».
Аркадий Гукасян, комментируя представленные показания, попросил время для подготовки к следующему заседанию. Председательствующий судья удовлетворил его просьбу и пообещал создать необходимые условия для следующего заседания.
Затем Араик Арутюнян ответил на вопросы, заявив, что в 1990-х годах демонстрации возглавляли Роберт Кочарян, Мурад Петросян, Манучарян и другие. Он также вспомнил, как в 1988–1990 годах азербайджанцы покидали Степанакерт.