18 Ապրիլ 2025 - 06:57 AMT
Անկախ պետությունների համագործակցության՝ ԱՊՀ անդամ երկրների բոլոր ղեկավարները հաստատել են մասնակցությունը Մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի օրվա միջոցառումներին։ Այդ մասին ապրիլի 17-ին հայտարարել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը՝ ելույթ ունենալով ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում։
«Ես մեծ ուրախությամբ և բավարարվածությամբ, ցանկանում եմ հայտնել, որ ԱՊՀ բոլոր պետությունների ղեկավարները մայիսի 9-ին մասնակցելու են Մոսկվայում տեղի ունենալիք տոնակատարություններին»,–ասել է նա, հայտնում է Regnum–ը։
Իր ելույթում Լեբեդևը նշել է, որ ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարները համաձայն են համագործակցությունն ամրապնդելու անհրաժեշտության հետ՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում։ Նա նաև կարևորել է անվտանգության ոլորտում համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 15-ին, Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ավելի քան 20 պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ ծրագրում են ներկա լինել Մեծ Հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված զորահանդեսին։ Նա նշել է, որ բոլոր հյուրերը միջոցառմանը կմասնակցեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ միասին։ Ըստ նրա՝ մայիսի 9-ը «հզոր օր է, հատկապես այսօրվա պայմաններում»։
Մասնակցությունը հաստատել են Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը և Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը։
Բացի այդ, Մոսկվա են ժամանելու Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը, Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն և Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը։ Հաղթանակի օրվա զորահանդեսին մասնակցելու մտադրություն են հայտնել նաև Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան, Բոսնիա և Հերցեգովինայի կազմի մեջ գտնվող Սերբական Հանրապետության ղեկավար Միլորադ Դոդիկը, Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, Կուբայի նախագահ Միգել Դիաս-Կանելն, Վիետնամի Կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Թո Լամը, Աբխազիայի նախագահ Բադրա Գունբան և Հարավային Օսիայի նախագահ Ալան Գագլոևը։
Մինչդեռ ապրիլի 14-ին Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ ԵՄ անդամ պետությունների և անդամակցության թեկնածու երկրների ներկայացուցիչները չպետք է մասնակցեն զորահանդեսին։ Նա նախազգուշացրել է, որ մայիսի 9-ի միջոցառումներին մասնակցողներին «հետևանքներ» են սպասում։
Դրան ի պատասխան՝ Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը Կալասին անվանել է «խելագար ռուսատյաց»՝ մեղադրելով նրան նացիզմի դեմ պայքարում զոհվածների հիշատակը անարգելու մեջ։ Նա առաջարկել է նրան ազատել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի պաշտոնից և հանձնել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի քննությանը։
Խորհրդային Հայաստանից բանակ մեկնեցին ավելի քան 300 հազար, իսկ ԽՍՀՄ մյուս հանրապետություններից՝ ևս 200 հազար հայեր։ Պատերազմի ընթացքում ռազմաճակատներում զոհվել է ավելի քան 200 հազար հայ զինվոր։

18 Апрель 2025 - 07:42 AMT
Все руководители стран Содружества Независимых Государств подтвердили участие в мероприятиях, приуроченных ко Дню Победы, которые состоятся в Москве. Об этом 17 апреля сообщил генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев, выступая на заседании Совета Межпарламентской ассамблеи.
«Я с радостью и удовлетворением, как и вы, хочу сообщить, что все главы государств СНГ 9 мая будут присутствовать на торжествах в Москве», — отметил он на заседании Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ, передает «Регнум».
В ходе своего выступления Лебедев подчеркнул, что министры иностранных дел стран Содружества поддерживают необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества как в политической, так и в социально-экономической и гуманитарной сферах. Он также акцентировал внимание на важности коллективной работы по вопросам безопасности.
Ранее, 15 апреля, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что на парад, приуроченный к 80-летию Победы, планируют приехать более 20 глав государств и правительств. Представитель Кремля добавил, что все приглашенные примут участие в торжестве вместе с президентом РФ Владимиром Путиным. По его словам, 9 мая — это «грандиозная дата, особенно в нынешних реалиях».
Среди тех, кто подтвердил своё присутствие, — президент Белоруссии Александр Лукашенко, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Киргизии Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон и президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев.
Также в российскую столицу приедут председатель КНР Си Цзиньпин, премьер-министр Словакии Роберт Фицо и президент Сербии Александр Вучич. Свои намерения посетить парад также выразили президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, глава Республики Сербской в составе Боснии и Герцеговины Милорад Додик, президент Палестины Махмуд Аббас, премьер-министр Индии Нарендра Моди, президент Кубы Мигель Диас-Канель, генеральный секретарь ЦК Коммунистической партии Вьетнама То Лам, президент Абхазии Бадра Гунба и президент Южной Осетии Алан Гаглоев.
Между тем, 14 апреля верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что странам ЕС и кандидатам на вступление в союз следует воздержаться от участия в параде. Она предупредила, что тех, кто примет участие в мероприятиях 9 мая, ожидают «последствия».
В ответ на её заявление председатель Госдумы Вячеслав Володин назвал Каллас «отбитой русофобкой», обвинив её в неуважении к памяти погибших в борьбе против фашизма. Он предложил снять её с поста главы европейской дипломатии и передать дело на рассмотрение международного трибунала ООН.