Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն ապրիլի 28-ին պաշտոնական այցով մեկնելու է Ադրբեջան։ Ինչպես հայտնել է Իրանի Առևտրի պալատի նախագահի տեղակալ Հուսեյն Փիրմոազզենը, նախագահին կուղեկցի մոտ 120 հոգուց բաղկացած պատվիրակություն։
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամներ և Իրանի հյուսիսարևմտյան չորս նահանգների նահանգապետերը, հայտնում է Minval.az-ը։
Այցի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել տնտեսական համագործակցության խորացումը, ապագա բիզնես առաքելությունների կազմակերպումը, ինչպես նաև ուշադրության կենտրոնում կլինի Աղբենդ–Քալալա կամրջի գործարկումը, որն առանցքային նշանակություն ունի երկկողմ առևտրի համար։

18 Апрель 2025 - 13:41 AMT
Президент Ирана Масуд Пезешкиан запланировал официальный визит в Азербайджан на 27 апреля, сопровождаемый делегацией из примерно 120 человек. В состав делегации войдут представители частного сектора, члены межпарламентской группы дружбы Иран-Азербайджан и губернаторы четырех северо-западных провинций Ирана.
Во время визита планируется обсудить углубление экономического сотрудничества, организацию будущих бизнес-миссий, а также запуск моста Агбенд-Калала, который имеет стратегическое значение для двусторонней торговли.
Этот визит станет первым официальным визитом президента Пезешкиана в Азербайджан с момента вступления в должность и отражает взаимный интерес в расширении экономических связей между соседними странами.