18 Ապրիլ 2025 - 12:48 AMT
Տիկնիզյան․ Վրաստանից կրած պարտությունից հետո Հայաստանում թեթև սուգ էր, բայց հուսով եմ՝ իրավիճակը կշտկվի
Հայաստանի ազգային հավաքականի և Մոսկվայի «Լոկոմոտիվ» ակումբի պաշտպան Նաիր Տիկնիզյանը RB Sport-ին տված հարցազրույցում խոսել է նաև Ազգերի լիգայի փլեյ-օֆֆում Վրաստանի ընտրանուց կրած խոշոր հաշվով պարտությանմասին՝ նշելով, որ պարտությունից հետո Հայաստանում թեթև սուրգ էր։
Նա հույս է հայտնել, որ արդեն ամռանն իրավիճակը կշտկվի։
«Ինչպե՞ս եմ հաղթահարել Վրաստանից կրած պարտությունը։ Իհարկե, դժվար է և տհաճ՝ նման խոշոր հաշվով պարտություն կրելը։ Ինչի՞ մասին էինք խոսում խաղից հետո հանդերձարանում։ Նման պարտություններից հետո խաղացողները սովորաբար ոչինչ չեն ասում, ուստի Թբիլիսիում Վրաստանի հետ խաղից հետո Հայաստանի հավաքականի հանդերձարանում լռություն էր տիրում։
Վրաստանից կրած պարտությունից հետո Հայաստանում թեթև սուգ էր, բայց հուսով եմ, որ ամռանը իրավիճակը կշտկվի, և մենք լավ կպատրաստվենք աշխարհի առաջնության ընտրական մրցաշարի սեպտեմբերյան հանդիպումներին»,- ասել է նա։
Ջոն վան’տ Սխիպի ղեկավարած հավաքականը ԱԱ-2026-ի ընտրական փուլի շրջանակում ընդգրկվել է F խմբում, որտեղ նրա մրցակիցներն են լինելու Հունգարիան, Իռլանդիան և Պորտուգալիան։
Ազգերի լիգայի փլեյ-օֆի պատասխան խաղում Վրաստանի հավաքականը 6:1 հաշվով հաղթել է Հայաստանի ընտրանուն։Հանդիպման ավարտից անմիջապես հետո մի խումբ վրացի երկրպագուներ անկարգություններ են սկսել՝ ներխուժել են խաղադաշտ, ուղղվել դեպի հայ երկրպագուների սեկտորն ու սկսել պլաստիկե տարաներ նետել նրանց ուղղությամբ։
ՈւԵՖԱ-ն 40,000 եվրոյով տուգանել է Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային Հայաստանի հավաքականի հետ մարտի 23-ին Թբիլիսիում կայացած հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի պատճառով։

Защитник московского «Локомотива» и сборной Армении Наиир Тикнизян в интервью RB Sport рассказал о крупном поражении от сборной Грузии в плей-офф Лиги наций, отметив, что после этой игры в Армении был «легкий траур».
Он выразил надежду на улучшение ситуации уже летом.
«Как я пережил поражение от Грузии? Конечно, тяжело и неприятно проигрывать с таким крупным счётом. О чём мы говорили после матча в раздевалке? Обычно после таких поражений игроки ничего не говорят, поэтому после игры с Грузией в Тбилиси в раздевалке сборной Армении царила тишина.
В Армении был легкий траур после поражения от Грузии, но надеюсь, что летом ситуация улучшится, и мы хорошо подготовимся к сентябрьским матчам отборочного турнира чемпионата мира», — заявил он.
Под руководством Джона ван’т Схипа сборная Армении попала в группу F квалификации ЧМ-2026, где её соперниками станут Венгрия, Ирландия и Португалия.
*В ответном матче плей-офф Лиги наций сборная Грузии разгромила команду Армении со счётом 6:1. Сразу после матча группа грузинских болельщиков устроила беспорядки: выбежала на поле, направилась в сектор с армянскими фанатами и начала бросать в них пластиковые бутылки.
УЕФА оштрафовал Федерацию футбола Грузии на 40 000 евро за инциденты, произошедшие 23 марта в Тбилиси во время матча с Арменией.*