Թուրքիայի արտաքին գործերի ղեկավար Հաքան Ֆիդանը իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակում, Արևելյան, Հարավարևելյան և Սև ծովի շրջանները ներկայացնող պատգամավորների մասնակցությամբ, հանդիպմանն անդրադարձել է Կովկասում և Արևելյան Եվրոպայում ընթացող դիվանագիտական գործընթացներին։
«Մենք սպասում ենք առկա խնդիրների լուծմանը, ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը և տրանսպորտային ու առևտրային միջանցքների բացմանը»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը, գրում է Factor.am-ը։
Նրա խոսքով, իրենք լավատեսորեն են վերաբերվում այն ջանքերին, որոնք ուղղված են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելուն։
Վերջերս Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում հանդիպում և բանակցություններ են իրականացրել ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, выступая в центральном офисе правящей партии «Справедливость и развитие» на встрече с депутатами от Восточной, Юго-Восточной Анатолии и Черноморского региона, затронул дипломатические процессы на Кавказе и в Восточной Европе.
«Мы ожидаем решения существующих проблем, подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также открытия транспортных и торговых коридоров», — заявил глава турецкого внешнеполитического ведомства, сообщает «Factor.am ».
По его словам, Анкара с оптимизмом относится к усилиям, направленным на установление мира между Арменией и Азербайджаном.
Недавно в рамках Дипломатического форума в Анталье состоялась встреча и переговоры между министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и главой МИД Турции Хаканом Фиданом.