19 Ապրիլ 2025 - 06:54 AMT
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը ապրիլի 18–ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում անդրադարձել են հայ–ռուսական հարաբերություններին, Հարավային Կովկասում համագործակցությանն ու «3+3» ձևաչափի շրջանակում փոխգործակցությանը։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
Ռուսական կողմը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ «նպաստել Երևանի և Անկարայի միջև ընդհանուր եզրեր գտնելուն, քանի որ հայ – թուրքական հարաբերությունների բարելավումը կարևոր գործոն է Հարավային Կովկասի կայունության և կայուն զարգացման համար», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ Ռուբինյանը ներկայացրել է վերջին զարգացումները հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
ՀՀ ԱԺ հաղորդագրության մեջ միայն ասվում է, որ քննարկվել են «ՀՀ-ՌԴ երկկողմ օրակարգին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր»։
ԱԺ փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով իր հանդիպումներին Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովի շրջանակում, ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հենց վաղն ունենալ լիովին կարգավորված հարաբերություններ Թուրքիայի հետ։

18 апреля заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин и специальный представитель Армении по нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян обсудили в ходе телефонного разговора российско-армянские отношения, региональное сотрудничество в Южном Кавказе, а также взаимодействие в рамках формата «3+3». Об этом сообщает МИД РФ.
Российская сторона подтвердила свою готовность «содействовать нахождению общего языка между Ереваном и Анкарой», подчеркнув, что улучшение армяно-турецких отношений является важным фактором стабильности и устойчивого развития в Южном Кавказе, передаёт ТАСС.
Также сообщается, что Рубинян проинформировал Галузина о последних событиях, касающихся нормализации отношений между Арменией и Турцией.
В заявлении Национального собрания Армении указано лишь, что обсуждались «вопросы, касающиеся двусторонней повестки Армения–Россия и региональных процессов».
Вице-спикер парламента Армении и спецпредставитель по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян, комментируя свои встречи в рамках Дипломатического форума в Анталье, отметил, что Армения готова уже завтра к полной нормализации отношений с Турцией.