Ապրիլի 21–ին Բաքվի զինդատարանում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության շինծու գործերով դատական ֆարսը։ Հաջորդ նիստը նշանակվել է ապրիլի 24–ին։
Ապրիլի 21–ի նիստում հայ բանտարկյալներին հարցեր են ուղղել 1992 թվականի փետրվարին Խոջալուում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ, հայտնում է Minval.az-ը։
1992-ի փետրվարի 25-26-ին հայկական ուժերը ռազմական գործողություն են իրականացրել Ստեփանակերտի օդանավակայանը ապաշրջափակելու և Խոջալուում հակառակորդի կրակակետերը վնասազերծելու նպատակով՝ հումանիտար միջանցք բացելով տեղի բնակիչների համար, որպեսզի նրանք կարողանան հեռանալ։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը, Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը, Արկադի Ղուկասյանը և մյուսները, պատասխանելով Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Նասիր Բայրամովի հարցերին, հայտարարել են, որ չեն մասնակցել և տեղյակ չեն եղել Խոջալուի դեպքերի մանրամասներին։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Խոջալուի դեպքերը բնութագրել է որպես Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ամենամեծ ողբերգությունը, գրում է APA-ն։
Արկադի Ղուկասյանն ասել է, որ Խոջալուի դեպքերի ժամանակ Արցախի ղեկավարն էր Արթուր Մկրտչյանը, ռազմական գործողությունների հրամանատարն՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ «Կոմանդոսը», իսկ «ինքնապաշտպանական ուժերի ձևավորմամբ զբաղվել է Սերժ Սարգսյանը»։
Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը փորձում է հայերին մեղադրել Խոջալուի խաղաղ բնակչության կոտորածի մեջ, սակայն անգամ ԱՀ նախագահ Ա. Մութալիբովը 1992-ի մարտին խոստովանել է, թե «միջանցքը, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերը, այնուամենայնիվ, թողել էին», իսկ «Աղդամի մոտ այդ ժամանակ բավարար ուժեր կային մարդկանց օգնության հասնելու համար»։ Խոջալուի այն բնակիչները, ովքեր այս կամ այն պատճառով չէին հեռացել գյուղից, իրենց ցանկությամբ, առանց որևէ նախապայմանի հանձնվել են հայկական կողմին։
ԼՂՀ «Արցախ» փրկարարական ծառայությունը Խոջալուում և շրջակայքում հայտնաբերել է ադրբեջանցի 11 խաղաղ բնակիչների դիակներ։ Խոջալուի հարյուրավոր խաղաղ բնակիչներ զոհվել էին գյուղից 10-11 կմ հեռու՝ Աղդամի մատույցներում, որտեղ տեղակայված էր Ադրբեջանի ԶՈւ տարածքային հենակետային ստորաբաժանումը։

21 апреля в Военном суде Баку продолжилось рассмотрение дела против бывших политических и военных лидеров Арцаха, обвиняемых Азербайджаном. Следующее заседание назначено на 24 апреля.
На заседании 21 апреля обвиняемым задавали вопросы о событиях в Ходжалы в феврале 1992 года. По данным азербайджанских СМИ, бывший президент Арцаха Бако Саакян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, Аркадий Гукасян и другие заявили, что не участвовали в этих событиях и не были осведомлены о деталях.
Согласно сообщениям прессы, бывший президент Араик Арутюнян охарактеризовал события в Ходжалы как «величайшую трагедию Первой Карабахской войны.»
Аркадий Гукасян отметил, что во время событий в Ходжалы Арцах возглавлял Артур Мкртчян, командующим военными операциями был Аркадий Тер-Тадевосян (Командос), а формированием сил самообороны занимался Серж Саргсян.
Официальная азербайджанская пропаганда обвиняет армян в массовом убийстве мирных жителей Ходжалы. Однако даже президент Азербайджана Аяз Муталибов в марте 1992 года признал, что армяне оставили коридор для эвакуации мирных жителей, а у азербайджанских сил в районе Агдама были достаточные ресурсы для оказания помощи. Жители Ходжалы, не покинувшие село, добровольно и без условий сдались армянской стороне.
Служба спасения Арцаха обнаружила тела 11 азербайджанских мирных жителей в Ходжалы и его окрестностях. Сотни других мирных жителей были убиты в 10–11 км от села, вблизи Агдама, где находились подразделения азербайджанской армии.