Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման պատարագ է մատուցվել Փարիզի Սեն-Սյուլպիս եկեղեցում:
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 21-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանը և ՀՀ դեսպանատան դիվանագիտական աշխատակազմը մասնակցել են ավանդական պատարագին, որը կազմակերպում է Ֆրանսիայի կաթոլիկ եկեղեցին՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հայկական ծիսակարգով իրականացված պատարագը կատարվել է Հայ կաթողիկե եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Եղյա եպիսկոպոս Եղիայանի առաջնորդությամբ։ Պատարագին մասնակցել են նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Գրիգոր եպիսկոպոս Խաչատրյանը, Ֆրանսիայի Հայ ավետարանչական եկեղեցու առաջնորդ Ժոել Միքայելյանը, Ֆրանսիայի կաթոլիկ եկեղեցու ներկայացուցիչ, Փարիզի քորեպիսկոպոս Էմանուել Տուան, ինչպես նաև քույր եկեղեցիների մի շարք հոգևորականներ։
Ոգեկոչման արարողությանը ներկա գտնվածների թվում եղել են Ֆրանսիայում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, հասարակական և քաղաքական ոլորտի ֆրանսիացի գործիչներ, ֆրանսահայ համայնքային կառույցների անդամներ, Ֆրանսիայի հայ կաթողիկե եկեղեցու հավատացյալներ և հարյուրավոր ֆրանսիացի քրիստոնյաներ։

Месса в память о жертвах Геноцида армян была отслужена в парижской церкви Сен-Сюльпис.
21 апреля в рамках мероприятий, приуроченных к 110-й годовщине Геноцида армян, посол Армении во Франции Арман Хачатрян и дипломатический состав посольства приняли участие в традиционной мессе, организованной Католической церковью Франции в память о жертвах Геноцида, сообщает посольство Армении во Франции.
Мессу, проведённую по армянскому обряду, возглавил епископ Элия Егиян, глава армяно-католической епархии Франции. В церемонии также участвовали епископ Армянской Апостольской церкви Франции Григор Хачатрян, глава армянской евангелической церкви Франции Жоэль Микаелян, корепископ Парижа Эммануэль Туан, а также ряд священнослужителей сестринских церквей.
Среди присутствующих были представители аккредитованных во Франции дипломатических миссий, общественные и политические деятели Франции, члены французско-армянских организаций, верующие армяно-католической церкви Франции и сотни французских христиан.