Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հուղարկավորության արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 26-ին, տեղական ժամանակով 10:00-ին:
Ապրիլի 23–ին Պապի մարմինը վերջին հրաժեշտի համար կտեղադրվի Սբ Պետրոսի տարաճարում։
Արարողությունը կանցկացնի Կարդինալների քոլեջի դեկան, կարդինալ Ջովաննի Բատիստա Ռեն, հայտնում էFrance 24-ը։
Ավելի վաղ Վատիկանը հրապարակել էր Հռոմի պապի կտակը, որում նա խնդրել է իրեն հուղարկավորել Սանտա Մարիա Մաջորե բազիլիկում՝ առանց որևէ հատուկ հանդիսավորության, որպես մի պարզ քրիստոնյայի, հայտնում է BBC-ն։
Վատիկանը հրպարակել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետմահու լուսանկարը՝ բաց դագաղում, կարմիր ծիսական հանդերձանքով, գլխին՝ պապական միթրա, ձեռքին՝ տերողորմյա։ Լուսանկարը արվել է Կասա Սանտա Մարտա համալիրի մատուռում, որը եղել է Պապի մշտական նստավայրը։
Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորությունը տեղի է ունենա ոչ թե Սուրբ Պետրոսի տաճարում, ինչպես ընդունված է պապերի դեպքում, այլ Սանտա Մարիա Մաջիորե տաճարում՝ ըստ Պապի ցանկության։
Հուղարկավորությանը մասնակցելու համար Հռոմ են ժամանելու բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ։ Արգենտինայից, որը Ֆրանցիսկոսի ծննդավայրն է, սպասվում են հատուկ չվերթներ։

Церемония похорон Папы Римского Франциска состоится 26 апреля в 10:00 по местному времени.
Похоронную службу возглавит декан Коллегии кардиналов, кардинал Джованни Баттиста Ре, сообщает France 24.
Ранее Ватикан обнародовал завещание Папы, в котором он просил похоронить его в базилике Санта-Мария-Маджоре без особой торжественности, как простого христианина, передаёт BBC.
Ватикан также опубликовал посмертную фотографию Папы Франциска: он лежит в открытом гробу, облачённый в красные литургические одежды, с папской митрой на голове и чётками в руках. Снимок сделан в часовне комплекса Каса Санта Марта, который был его постоянной резиденцией.
Похороны пройдут не в Соборе Святого Петра, как это принято для понтификов, а в базилике Санта-Мария-Маджоре, согласно пожеланию Папы.
На церемонию в Рим прибудут главы государств из разных стран. Из Аргентины, родины Франциска, ожидаются специальные рейсы.