Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) հայտնել է, որ 2025 թվականի ապրիլի 14-ին ԱՄՆ դաշնային/շրջանային դատարանը մերժել է 500 միլիոն դոլարի հայցը, որը ներկայացրել էր Լագունա Բիչի բնակիչ, ադրբեջանցի փաստաբան Այնուր Բաղիրզադեն՝ ընդդեմ ANCA-ի և ևս 29 անձի ու կազմակերպության։ ANCA-ի փոխանցմամբ՝ հայցադիմումը պարունակել է «անհիմն մեղադրանքներ»։ Դատարանը մերժել է նրա երրորդ փոփոխված բողոքը՝ գործը համարելով փակված։
Հայտնի է, որ Բաղիրզադեն սոցիալական ցանցերում ամիսներ շարունակ հրապարակել է սադրիչ բովանդակությամբ գրառումներ, որոնցում Հայաստանն անվանել է «քաղցկեղային ուռուցք»՝ պնդելով, թե այն պետք է վերացվի Հարավային Կովկասից։ Իր X հարթակում նա իրեն ներկայացրել է որպես «ամերիկյան ներգաղթի և բիզնեսի փաստաբան»՝ հայտնելով․ «Եթե ճշմարտությունը վախեցնում է ձեզ, ես կսարսափեցնեմ ձեզ…»։ Նա նաև հայտարարել է․ «Դու պայքարում ես ահաբեկչական կազմակերպության դեմ և պարզում, որ այն ունի իր դատավորները, ոստիկանները, պետական պաշտոնյաները և նույնիսկ կոնգրեսականները», գրում է իր հոդվածում The Californian Courier-ի խմբագիր Հարութ Սասունյանը։
Բաղիրզադեն վիրավորական կերպով խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանության մասին՝ պնդելով, թե հայերը «կոկորդիլոսի արցունքներ են թափել 1915 թվականի իրադարձությունների մասին»։ Նրա տարաբնույթ գրառումներն անհանգստություն են առաջացրել ինչպես նրա մասնագիտական վարքագծի, այնպես էլ մտավոր կայունության վերաբերյալ։ Օրինակ, նա դժգոհել է, որ իրեն «ապօրինի» տուգանել են երթևեկության կանոնի խախտման համար և հայտարարել․ «Ամբաստանյալ դառնալու ևս մեկ թեկնածու»։
Դատարանում նա սպառնացել է դատի տալ դաշնային դատավոր Ռոբերտ Հյուին՝ մեղադրելով նրան «կոռումպացվածության» մեջ։ Ի դեպ, Բաղիրզադեն հայցը ներկայացնելիս հրաժարվել է վճարել 350 դոլար քաղաքացիական միջնորդության վճարը՝ պնդելով, թե չի կարող իրեն թույլ տալ վճարել՝ ներկայացնելով «in forma pauperis» հայց։ Դատարանը մերժել է այդ միջնորդությունը՝ արձանագրելով, որ նրա տարեկան եկամուտը՝ 50,952 դոլար, գերազանցում է աղքատության շեմը։
Նա դատի է տվել 30 տարբեր անձանց և կազմակերպությունների, որոնց թվում են՝ ANCA, YouTube, Google, Yelp, Legal Match, Kia America, ՀՅԴ Արևելյան ԱՄՆ, Արամ Համբարյան, Արմեն Սահակյան, «Զարթոնք» լրատվամիջոց, մի շարք իրավաբանական ընկերություններ և այլն։
Դատարանը դեռևս 2025 թվականի փետրվարի 27-ին մերժել էր Բաղիրզադեի երկրորդ փոփոխված հայցը՝ նշելով, որ այն չի բավարարում իրավական չափանիշներին։ Դատավորը նրան թույլ էր տվել ուղղել առաջին հինգ պահանջների թերությունները, սակայն նա դրան չի հետևել։ Ապրիլի 10-ին ներկայացված 198 էջանոց երրորդ բողոքում Բաղիրզադեն կրկին ներառել է անհիմն պնդումներ, ավելացրել նոր ամբաստանյալներ, չնայած դատարանի արգելքին։
Դատարանը արձանագրել է, որ Բաղիրզադեն ոչ միայն չի վերացրել նախորդ թերությունները, այլ ընդլայնել է անհիմն մեղադրանքները՝ իբր ամբաստանյալները մեղավոր են նրա կյանքի շարքային միջադեպերի համար՝ ճանճեր բնակարանում, ուտիճ հյուրանոցում կամ մեքենայի քարշակում։
Բաղիրզադեի հայցը ներառել է անգամ միջազգային ահաբեկչության և ԱՄՆ Կոնգրեսի մասնակցության մասին մեղադրանքներ՝ առանց որևէ իրավական կամ փաստական հիմնավորման։ Դատարանը նշել է, որ հայցվորը իր հայտարարություններով խաթարում է արդարադատության նկատմամբ հարգանքը։
Դաշնային դատավոր Ռոբերտ Հյուին գործը մերժել է՝ եզրակացնելով. «Այս հանգամանքներում հայցը մերժելուց բացի ցանկացած այլ գործողություն կհակասեր արդարադատության շահերին»։

Армянский национальный комитет Америки (ANCA) сообщил, что 14 апреля 2025 года федеральный окружной суд США отклонил иск на 500 миллионов долларов, поданный адвокатом из Лагуна-Бич, американкой азербайджанского происхождения Айнур Багирзаде. Ответчиками по делу выступали ANCA и ещё 29 человек и организаций. По словам ANCA, иск содержал «необоснованные обвинения». Суд отклонил её третий уточнённый иск и закрыл дело.
Известно, что Багирзаде в течение нескольких месяцев публиковала в соцсетях провокационные записи, называя Армению «раковой опухолью» и утверждая, что её нужно «уничтожить в Южном Кавказе». В своём профиле на X она описывает себя как «адвоката по иммиграции и бизнесу» и заявляет: «Если вас пугает правда, я вас устрашу…». Также она утверждала: «Ты борешься с террористической организацией и узнаешь, что у неё есть свои судьи, полицейские, чиновники и даже конгрессмены», — пишет главный редактор The Californian Courier Арут Сасунян.
Багирзаде также грубо высказывалась о Геноциде армян, утверждая, что армяне проливают «крокодиловы слёзы» по поводу событий 1915 года. Её многочисленные публикации вызвали обеспокоенность относительно её профессионального поведения и психического состояния. Так, она жаловалась, что её «незаконно» оштрафовали за нарушение ПДД, и написала: «Ещё один кандидат на обвинение».
В суде Багирзаде угрожала подать в суд на федерального судью Роберта Хью, обвиняя его в «коррупции». При подаче иска она отказалась платить госпошлину в размере $350, сославшись на нехватку средств и оформила ходатайство in forma pauperis. Суд отклонил это ходатайство, отметив, что её годовой доход в $50 952 превышает черту бедности.
Она подала иск против 30 ответчиков, среди которых были: ANCA, YouTube, Google, Yelp, Legal Match, Kia America, Восточное отделение АРФ, Арам Ампарян, Армен Саакян, СМИ «Зартонк», ряд юридических компаний и другие.
Уже 27 февраля 2025 года суд отклонил её второй уточнённый иск, указав, что он не соответствует правовым нормам. Ей было разрешено исправить пять требований, но она не воспользовалась этим. В своём третьем 198-страничном иске, поданном 10 апреля, она вновь привела необоснованные утверждения, добавив новых ответчиков, несмотря на запрет суда.
Суд отметил, что Багирзаде не только не устранила прежние недостатки, но и расширила необоснованные обвинения, пытаясь возложить ответственность на ответчиков за бытовые инциденты — например, мухи в квартире, таракан в отеле или эвакуация автомобиля.
Иск включал даже обвинения в международном терроризме и участии Конгресса США, не имея под собой ни юридических, ни фактических оснований. Суд указал, что подобные заявления подрывают уважение к системе правосудия.
Федеральный судья Роберт Хью постановил отклонить дело, отметив: «В данных условиях любое иное решение противоречило бы интересам правосудия».