Ստամբուլի «Քադիր Հաս» համալսարանի նախկին ռեկտոր, միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր Մուստաֆա Այդընը նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործում քաղաքական արգելքից բացի այլ խոչընդոտներ չեն նկատվում։ Այդ արգելքը, ըստ նրա, կապված է Ադրբեջանի ներկայիս քաղաքական դիրքի հետ։
Նա ընդգծել է, որ Անկարայի ու Բաքվի հարաբերությունները թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները բավական սերտ են, ինչն Անկարային թույլ չի տալիս առաջ շարժվել առանց Ադրբեջանի համաձայնության, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան հետաքրքրված է կարգավորմամբ, քանի որ այն համապատասխանում է թե՛ Կովկասում իր ռազմավարական նպատակներին, թե՛ Եվրոպայի հետ հարաբերությունների խորացման նկրտումներին։
Պրոֆեսորը նշել է, որ չնայած ներկայում շարունակվող բանակցություններին ու դիվանագիտական շփումներին, Անկարան դեռևս որպես նախապայման դիտարկում է Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։
«Որքան հասկանում եմ, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական շրջանակների միջև բանակցություններ են ընթանում և քայլեր են նախապատրաստվում կարգավորման ուղղությամբ։ Այնուամենայնիվ, կա մի պայման, որը դեռ մնում է․ դա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրն է, որը պետք է կնքվի, որպեսզի Թուրքիան շարժվի դեպի հարաբերությունների կարգավորում։ Դա արդեն որոշ ժամանակ է, ինչ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի պայմանն է, և որքան գիտեմ, այն դեռ չի փոխվել»,- նկատել է թուրք միջազգայնագետը։
Այդընը հավելել է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում որոշակի դրական շարժ արդեն նկատվում է։
«Ստամբուլից Երևան տեղի են ունենում ամենօրյա չվերթներ, Հայաստանն ու Թուրքիան, իհարկե, երրորդ կողմերի՝ հատկապես Վրաստանի տարածքով, առևտուր են անում, հայերն ու թուրքերը կարողանում են ճանապարհորդել միմյանց երկրներ և այլն: Այնպես որ, այդ առումով հարաբերություններն արդեն իսկ կարգավորված են ու նորմալ են»,- մատնանշել է զրուցակիցը։
Վերլուծելով ընթացիկ բանակցային գործընթացը՝ Մուստաֆա Այդընը նշել է, որ Թուրքիայում նկատվում է Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության նախաձեռնողականությունը, ինչը նպաստել է նաև բանակցային միջավայրի փոփոխությանը։
«Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը հայկական կողմից արվող քայլերը նկատել է, և Անկարան ընդունում է, որ դա բավականին կարևոր է: Դրա շնորհիվ էլ երկու երկրների միջև այս դիվանագիտական բանակցությունները շարունակվում են: Միակ խոչընդոտն ու արգելքը քաղաքական է, քանի որ թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները բավական սերտ են, ինչը Թուրքիային թույլ չի տալիս առաջ գնալ առանց Ադրբեջանի համաձայնության:
Օրինակ, վերջին անգամ, երբ Թուրքիան և Հայաստանը ստորագրեցին կապերի մերձեցման և հարաբերությունների կարգավորման արձանագրություններն, այն ժամանակ Ադրբեջանի կողմից մեծ արձագանք եղավ․ ադրբեջանցիները դժգոհում էին, որ Թուրքիան իրենց հետ չի խոսում, չի բացատրում և այլն: Եվ նման արձագանքը հասարակական կարծիք է ստեղծել Թուրքիայում՝ շատ ուշադիր հետևելու համար ադրբեջանական դիրքորոշմանը: Այսպիսով, Թուրքիայի ցանկացած կառավարություն ճնշման կենթարկվի երկրի հասարակության կողմից, որպեսզի Անկարան Բաքվին միայնակ չթողնի»,- նկատել է թուրք պրոֆեսորը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանը ոչ միայն սերտ տնտեսական կապեր ունեն, այլև զարգացած ռազմական համագործակցություն, ինչը անհնար է դարձնում երկու ուղղությունների՝ հայ-ադրբեջանական և թուրք-հայկական հարաբերությունների տարանջատումը։ Այդ լինելությամբ հանդերձ՝ Մուստաֆա Այդընը շեշտել է, որ Անկարան իր շահերից ելնելով ցանկանում է առաջ տանել հարաբերությունների կարգավորումը։
«Կարծում եմ՝ Թուրքիան նախընտրում է առաջ շարժվել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, քանի որ այն օգնում է Կովկասում Թուրքիայի ռազմավարական շահերին: Դա միանշանակ նաև կօգնի Հայաստանի ներկայիս իշխանության ամրապնդմանը, ինչպես նաև Եվրոպայի հետ ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատելու Թուրքիայի մտադրությանը: Կարծում եմ, որ այս ամենը ձեռնտու է նաև Թուրքիային: Բայց կրկնում եմ, որ այստեղ կա հսկայական հասարակական կապ, և գրեթե անհնար է անտեսել ադրբեջանական դիրքորոշումը հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,- նշել է միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսորը։
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք հնարավոր կլիներ Թուրքիայի կողմից հարաբերությունների կարգավորումը Հայաստանի հետ, եթե չլիներ Ադրբեջանի դիրքորոշումը, թուրք մասնագետը չի բացառել նման սցենարի իրագործումը։ Սակայն նա ընդգծել է մեկ այլ կարևոր հանգամանք։
«Կարծում եմ՝ կարող էր այդպես լինել։ Իհարկե, եթե սկսեք խոսել նորմալացման մասին, ապա բանավեճի մեջ են մտնում նաև ամենատարբեր դերակատարներ, և նրանք բոլորն ունեն տարբեր տեսակետներ և կարծիքներ, բայց այս պահին ես հարաբերությունների կարգավորման համար մեծ խոչընդոտ չեմ տեսնում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ միակ բանը, որ կարող է պատկերացնել, Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ Ադրբեջանի պահանջն է։
Պրոֆեսորն ընդգծել է նաև, որ պատմության ընթացքում հենց Թուրքիան է երբեմն նման հարցեր բարձրացրել։
«Թեև Թուրքիան հիմա դա չի անում, սակայն այդ իրավիճակը կարող է ստեղծվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում․ 1990-ականներին, երբ Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ խոսվում էր Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կառավարության հետ, այն ժամանակ ևս կային նման խոսակցություններ, որովհետև Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը վերաբերում է նաև այն տարածքներին, որոնք այժմ Թուրքիայի մաս են կազմում: Բայց Թուրքիան հիմա դա չի անում: Այնպես որ, ես ենթադրում եմ, որ եթե ոչ մի ադրբեջանցի այդ հարցը չբարձրացներ, ապա դա կարող էր անել Թուրքիան: Կարծում եմ, որ Թուրքիան մի տեսակ սպասողական վիճակում է՝ տեսնելու, թե ինչ է տեղի ունենում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»,- եզրափակել է Մուստաֆա Այդընը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի ղեկավար Հաքան Ֆիդանը իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակում, Արևելյան, Հարավարևելյան և Սև ծովի շրջանները ներկայացնող պատգամավորների մասնակցությամբ, հանդիպմանն անդրադարձել է Կովկասում և Արևելյան Եվրոպայում ընթացող դիվանագիտական գործընթացներին։
«Մենք սպասում ենք առկա խնդիրների լուծմանը, ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը և տրանսպորտային ու առևտրային միջանցքների բացմանը»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:

Бывший ректор Стамбульского университета «Кадир Хас» и профессор международных отношений Мустафа Айдын отметил, что основным препятствием на пути к нормализации армяно-турецких отношений является политический фактор, связанный с текущей позицией Азербайджана.
Он подчеркнул, что тесные отношения между Анкарой и Баку не позволяют Турции продвигаться без согласия Азербайджана, сообщает «Арменпресс».
По словам Айдына, Турция заинтересована в нормализации, поскольку это соответствует ее стратегическим целям на Кавказе и стремлению углубить отношения с Европой.
Несмотря на продолжающиеся переговоры и дипломатические контакты, Анкара по-прежнему рассматривает подписание мирного соглашения между Ереваном и Баку как предварительное условие.
«Насколько я понимаю, между дипломатическими кругами Армении и Турции ведутся переговоры и готовятся шаги к нормализации. Однако остается одно условие: подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, чтобы Турция могла двигаться к нормализации отношений. Уже некоторое время условие президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана остаётся неизменным, отметил турецкий эксперт по международным отношениям Мустафа Айдын. Он подчеркнул, что в армяно-турецких отношениях прослеживаются определённые позитивные сдвиги.
«Между Стамбулом и Ереваном осуществляются ежедневные рейсы. Армения и Турция торгуют, преимущественно через территорию Грузии. Граждане двух стран могут свободно путешествовать. В этом плане отношения уже нормализованы и функционируют нормально», — указал он.
Анализируя текущий переговорный процесс, Айдын отметил, что в Турции замечают активность нынешнего армянского руководства, что изменило атмосферу переговоров.
«Я думаю, турецкое руководство оценило шаги со стороны Армении и считает их важными. Именно поэтому продолжаются дипломатические переговоры между двумя странами. Единственное препятствие носит политический характер, так как турецко-азербайджанские отношения очень тесные, и Турция не может действовать без согласия Баку», — заявил он.
Айдын напомнил, что в прошлый раз, когда Турция и Армения подписали протоколы о нормализации отношений, это вызвало резкую реакцию Азербайджана. «Азербайджанцы выражали недовольство тем, что с ними не консультировались. Это сформировало в турецком обществе мнение, что Баку нельзя оставлять в стороне. Любое правительство Турции будет под давлением общественного мнения и должно учитывать позицию Азербайджана», — пояснил профессор.
По его словам, Турция и Азербайджан имеют не только прочные экономические связи, но и тесное военное сотрудничество, что делает невозможным разделение армяно-турецкого и армяно-азербайджанского направлений.
Тем не менее, он подчеркнул, что Анкара заинтересована в нормализации отношений. «Турция хочет двигаться вперёд в этом процессе, так как это отвечает её стратегическим интересам на Кавказе. Это также способствует укреплению армянского правительства и сближению Турции с Европой. Однако влияние общественного мнения и позиция Азербайджана остаются ключевыми факторами», — отметил Айдын.
Отвечая на вопрос о возможности нормализации без участия Азербайджана, Айдын допустил такую вероятность, но подчеркнул иное важное обстоятельство. «Теоретически это возможно. Конечно, обсуждение нормализации вовлекает множество акторов с разными взглядами. Сейчас я не вижу серьёзных препятствий, кроме требования Азербайджана по изменению Конституции Армении», — сказал он.
Он добавил, что Турция поднимала подобные вопросы и в прошлом. «Хотя сейчас Турция этого не делает, в 1990-х, когда шли переговоры с правительством Левона Тер-Петросяна, обсуждалась Декларация независимости Армении, в которой упоминаются территории, входящие в состав Турции. Сейчас Анкара не акцентирует это, но если Азербайджан не поднимет вопрос, его может поднять Турция. Анкара находится в выжидательной позиции и наблюдает за развитием армяно-азербайджанских отношений», — заключил Мустафа Айдын.
Ранее глава МИД Турции Хакан Фидан в ходе встречи с депутатами правящей партии «Справедливость и развитие», представляющими Восточные, Юго-Восточные и Черноморские регионы, заявил: «Мы ждём решения текущих проблем, подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и открытия транспортных и торговых коридоров».